Altın fiyatları uçtu, almaya gelenler çay içip izlemekle yetindi

altın
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her güne yeni bir rekorla başlayan altının gramında yükseliş devam ederken, Diyarbakır’da kuyumculara altın almaya gelen vatandaşlar yükselişi görünce çay içip altınları izlemekle yetindi. 

Berna Kardaş/ Özel Haber

Her gün yeni bir rekora imza atan altının gramı 550 lirayı gördü. Yastık altı yatırım yapmak için kuyumcuya gelen vatandaşların ise fiyatların yükselişi nedeniyle çay içerek altınları izlemekle yetindikleri görüldü.

WhatsApp Image 2021-10-25 at 09.11.26

“Kesinlikle altına borçlanmayın”

Diyarbakır’da 35 yıldır kuyumculuk yapan Mehmet Yüksel: ”Çiftlere ve yatırımcıya altın yatırımlarının devam etmesi, borçluların ise borçlarını kapaması konusunda çağrıda bulundu. Yılsonuna kadar gram altının 560-570 lirayı bulabileceğini öne süren Yüksel, ayar düşüklüğü ile piyasada gezen altınlara dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlattı. Külçe has 24 ayar ve Cumhuriyet serisi olan altınlarda işçilik olmadığı için kırılmanın olmadığını ve yatırım aracı haline geldiklerini söyleyen Yüksel, taleplerin yoğun olduğunu belirtti. Bir iki ay önce zaten bu altını vatandaşlarımıza, özellikle müşterilerimize tavsiye ediyorduk. Yani mutlaka borcunuz varsa altınınızı alın ve evlenme çağına gelen gençler altın düşsün diye bekliyorlar ya, hep onlara bir an önce alın uyarısında bulunuyorduk. Altın yükselişe geçti. Bu böyle gidecek. Tahminimize göre yıl sonuna kadar 560, 570 TL’yi rahat bulacak. Vatandaşlarımıza tavsiye olarak bunu söyleyebiliriz. Kesinlikle altına borçlanmayın, mutlaka borcunuz varsa alınız, düşer diye düşünmeyin. Bu riskli bir durumdur, kesinlikle alınız bir an önce, daha da zarar edersiniz. Yükselmenin sebebi Amerika’nın faizlerinin de müdahalesi olduğu için bir de ona bağlı, ama bu dünya çapında zaten altına rağbet yüksektir. Altın güvenilir limandır. Vatandaşlara tavsiye edeceğimiz yatırım aracı altın tavsiye edilir ve külçe has 24 ayar, bunlarda kırılma yoktur, yatırım aracıdır bunlar. Bir de Cumhuriyet serisi dediğimiz bunlarda da işçilik yok. Sarafiye kullandığımız bilezik ve Cumhuriyet işçiliksiz olan ürünlerdir, bunlarda zarar yoktur” dedi.

mehmet yüksel

 “21 ve 21,5 ayar altınlara dikkat”

Kuyumcu Mehmet Yüksel: ”piyasada gezen düşük ayarlı Suriye altınlarına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatarak, altın alırken sertifikalı altın alınmalı. Biz hep söylüyoruz vatandaşın çok dikkat etmesi lazım. Son zamanlarda bu Suriye’yle ilgili 21 ayar çok ürün var piyasada. Biz belli şahsiyetler, belli esnaf buna dikkat etmeye çalışıyoruz. Vatandaşın dikkat etmesi gereken şey sertifikalı ürün olması lazım, kuyumcu olması lazım, güvenilir kuyumcu olması lazım. Çünkü düşük ayar çıkıyor, piyasada bunlardan çok var. Onu vatandaş fark edemiyor. 22 ayar atacağına 21,5 veya 21 ayar atıyor. Orada bir kaçırma oluşuyor. Çoğunluk değil daha birkaç tane bunu suiistimal edenler var” diye konuştu.

WhatsApp Image 2021-10-25 at 09.11.27

“Çay içip Altınları izlemeye geldim”

Müşteri Yücel Kılıç: “Eşine hediye olarak altın almaya geldim fakat yatırım için de fiyatların yüksek olduğundan dolayı çay içerek altınları izlemekle yetindiğini, fiyatlardan dolayı yastık altı yapamayacağım. Altınları izlemeye geldim, malum altın fiyatları uçuşa geçti. Çay ısmarladılar, öyle izliyoruz. Biraz sonra eve gideceğim. Eşime hediye aldım, bir tane bilezik. Malum onlar bize emanet, çoluğumuzun, çocuğumuzun annesi. Fiyatlardan memnun kalmadık ama mecbur alıyoruz. Yatırım yapamadığımız için öylece bakıyoruz altına. Yastık altı şu anda yapma şansımız sıfır yani. Bu fiyatlarda alınmaz, çünkü fiyatlar çok fazla” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2021-10-25 at 09.11.28
Altın fiyatları uçtu, almaya gelenler çay içip izlemekle yetindi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir