Amed Eğitim Sen’den açıklama

amed
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amed Eğitim Sen Diyarbakır’da yıkılan okul sorunları ve ders sürelerinin kısaltılmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Amed Eğitim Sen: Eğitim kaosla başladı

Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “2021/22 yılı yeni eğitim öğretim yılı pandemi süreci ile ilgili kaygılar, aşı ve test tartışmaları, LGS, YKS sonuçlarında istedikleri okullara yerleşemeyen öğrenciler  kalabalık sınıflar, öğretmen açıkları, anadilinde  eğitim sorunları ve daha bir   çok sorunun gölgesinde 6 Eylül itibariyle   tam zamanlı yüz yüze olarak başladı.  Pandeminin  başladığı günden bugüne dünyanın birçok ülkesinde sağlık ile birlikte eğitimin sorunları öncelikli olarak ele alınmış, eğitimin salgından en az etkilenmesi için tedbirler alınmış, çok sayıda ülke okulları açık tutabilmek için büyük çaba sarf etmiştir. Dünya da eğitim ile ilgili genel durum böyle iken ülkemizde pandeminin başlamasıyla birlikte yaşanan ölümler ve vaka sayıları gerekçe gösterilerek okullar süresiz kapatılmış, eğitimciler, öğrenciler ve veliler kendi kaderlerine terk edilmiştir. Kapatılan okullarla birlikte, uzaktan eğitime erişemeyen, internet tablet bilgisayar vs. Olanaklarından yoksun 6 milyon öğrenci eğitim öğretim kaybı yaşamıştır. Bu süre içinde Okul terki oranları ciddi anlamda artmış, çocuk işçiliği ve çocuk yaşta evlenme oranlarının da yükseldiği görülmüştür. Anadilinde eğitim göremeyen çocuklarda eğitim dilinden uzaklaşmaya bağlı olarak öğrenme kaybı oluşmuş,  çocukların genelinde zihinsel sağlık ve sosyal açıdan stres ve kaygı halinin artmasına neden olmuştur.”

Eğitimde belirsizlik

Eğitimdeki sorunlara değinilen açıklamada, “Kovit-19 salgını etkisini sürdürürken yeni eğitim yılının tam zamanlı yüz yüze eğitime açılması kararının   öğrencilerin ve eğitim emekçilerinin sağlık ve güvenliğini riske atmadan uygulanabilmesi için ciddi ve   kapsayıcı tedbirlerin alınması gerektiğini her fırsatta ifade etmemize ve uyarmamıza rağmen maalesef var olan durum bunun tam aksi bir tabloyu göstermektedir  Başta bölgemiz olmak üzere okulların açılma suresince gerekli hazırlıkların yapıldığını söylemek mümkün değildir. Okullarda sınıf mevcutlarının seyreltilmesi, ek dersliklerin yapılması, ihtiyaca yönelik kadrolu öğretmen atamasının yapılması ,taşımalı sisteme son verilip bir an önce tüm köy okullarının eğitime açılması, okulların hijyen koşullarını sağlayacak ek yardımcı personelin güvenceli olarak işe alınması  ,tüm merkezî okullarda sağlık odalarının kurulması ve sağlık personelinin atanması, pansiyonlu okullarda ne gibi tedbirlerin alındığının kamuoyuyla paylaşılması ve daha bir çok somut tedbirin alınarak eğitime başlanması gerektiği taleplerimiz göz ardı edilmiştir. Bu tedbirler alınmadığı gibi gelinen noktada kentimizde okullarda yıkım ,tadilat fiziki alt yapı onarımı vs. Gibi  gerekçelerle taşınmalardan kaynaklı   yaşanan kaos ortamında öğrenci, öğretmen ve veliler eğitime başlamıştır Mevcut öğrenci sayıları binleri, öğretmen sayıları yüzleri bulan okulların nakilleri büyük panik, kaygı ve belirsizliği de beraberinde getirmiştir.” denildi.

eğitimsen
Diyarbakır’da Eğitim Sen birleştirilen okullarla ilgili açıklama yapıyor

Açıklamada birleştirilen okullara ilişkin şu bilgiler yer aldı: “Bugün temsili olarak önünde basın açıklaması yaptığımız Ziya Gökalp lisesine taşınan Selahaddin Eyyubi Anadolu lisesinin dışında; Hüseyin Uluğ Celal Güzelses Seyran tepe ilkokulu Yolaltı ilk okuluna, Seyran tepe orta okulu Güner Ekinciye Nuriye Çelebi Hürriyet ilkokuluna, Mehmet Akif Ersoy 15 Temmuz Anadolu lisesine, Vali Ünal Erkan ilkokulu Yahya Kemal Beyatlı ilkokuluna, Koşuyolu Meslek Teknik Lisesi Fatih lisesine, Halide Edip Adıvar Namık Kemal Lisesine, Kız Meslek Lisesi Bağlar Anadolu lisesine, Kız imam hatip lisesi Yeniköy Anadolu lisesine taşınmıştır.”

Diyarbakır’da yıkılan okul sorunları için toplanıldı

Amed Eğitim Sen açıklamasında yıkılan okullara ilişkin olarak ise şu bilgiler paylaşıldı: “Geçen yıldan bu yana yıkım kararı alınarak yıkılmış ve ikinci döneme kadar yıkılacak 14 okuldan 5 inin yapılmamak üzere yıkıldığı geri kalan 9 okulunda hangi tarihlerde bitirilip eğitim öğretime açılacağı belirsizdir. Öğrenci öğretmen ve velilerimizin fiziki, sağlık ve psikolojik olarak yaşadığı mağduriyetin  tek sorumlusu milli eğitim bakanlığı ve il milli eğitim müdürlüğüdür Toplum sağlını  tehdit  eden konularda eğitim  bileşenlerinin sağlık hakkını yaşam hakkını ve eğitim hakkını savunması gereken devlet ve milli eğitim bakanlığı,  maalesef eğitim politika ve  uygulamaları ile sorumluluğunu  yerine  getirememekte eğitim sürecini yürütememektedir.  Amed Eğitim Sen  olarak, bu  koşullar altında başka okullarda eğitime devam etmek zorunda kalan öğrenci öğretmen ve verilerimizin kaygılarının bir an önce giderilmesi için il MEM‘in gerekli açıklamaları yapması, okul tadilatlarının neden bu tarihte yapıldığını ,ne zaman biteceği ile ilgili net tarihler vererek, pandeminin etkileri bu kadar yoğun yaşanırken kentte yaşanan akıl dışı uygulamalara cevap olması konusunda çağrıda bulunuyoruz. Ve sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini hatırlatıyoruz.”

amed
Eğitim Sen açıklaması

Ders süreleri kısaltılmalı

Birleştirilen okullarda dersliklerde öğrenci sayısının 60’ı geçtiğine dikkat çekilen açıklamada, “Durum içinden çıkılmaz bir halde iken kalabalık sınıflar, okullar bulaş riskini artıran alanlara   dönüşmüşken bir diğer sorun ise öğrenci öğretmen ve velilerimizin fikri alınmadan ders sürelerinin 40 dakikaya uzatılması meselesidir Talebimiz en yakın zamanda millî eğitimin hem anasınıfı hem de diper  sınıfların ders sürelerini pandemi  koşullarını gözeterek tekrar 30 dk. olarak düzenlemesidir. Bugün il MEM ile yaptığımız görüşmede ders saatlerinin birleştirilen  okullarda 30 dakikaya düşürüleceği ifade edilmiştir. Ancak bu durum pandemi koşullarında mevcudu 5000 i aşan okullarda sınıf mevcutlarının 50-60 öğrenciyi geçtiği gerçekliğini değiştirmemektedir. Pandemi sürecinde yaşamını yitiren tüm eğitim emekçilerini saygıyla anarak ,bugün gelinen aşamada bizler yaşam hakkını savunan yerden, Tabipler birliği ve Ses sendikasının çalışmalarını raporlarını değerlendirmelerini referans alarak tüm eğitim emekçilerinin toplumsal sorumluluk gereği aşılanmasından yana olduğumuzun altını çizerek ,  bu yönlü çalışmalar ve politikalar yürütmekteyiz. Ancak aşı olmak istemeyen  pcr  testi yaptırmak istemeyen eğitim emekçilerinin zorunlu olarak hafta da iki gün pcr  testi yaptırmak üzere bulaş riskinin en yoğun olduğu alanlara, hastanelere göndermelerini, kişi hak ve özgürlüğüne müdahale olarak görüyor ve bu tür dayatmalara karsı olduğumuzu da  belirtmek istiyoruz. Konunun özneleriyle birlikte hareket edilmesini, toplumsal kabul ve ikna yöntemlerinin denenerek aşılanmanın tüm   eğitim emekçi ve öğrencilerine  uygulanması içinde üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu buradan tüm halkımıza duyuruyoruz. Bizler  Amed  eğitim sen şubeleri olarak pandemi süresince yaşanan tüm gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağımızı, eğitimin devlet eliyle kamusal, parasız, herkesin eşit bir şekilde ulaşabileceği ,nitelikli ve   anadilinde eğitimin hakkının mücadelesini vereceğimizi sizlere tekrardan duyurulur” denildi. (Haber Merkezi)

Amed Eğitim Sen’den açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir