Amed Sağlık Platformu ‘Bütçede sağlık emekçilerine pay yok’

Amed Sağlık Platformu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amed Sağlık Platformu, Meclis’te görüşülen 2022 yılı bütçesi nedeniyle Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda sağlık emekçisi katıldı.

Hastanenin Sağlık Bakanlığı’na ait İdare binası önünde açıklama yapmak isteyen sağlık emekçileri polis engeliyle karşılaştı. Bir süre devam eden tartışmaların ardından sağlık emekçileri açıklamayı yaptı. “Sağlığa bütçe yaşama bütçedir” pankartının açıldığı açıklamada sık sık “Sağlığa bütçe yaşama bütçedir!” ve “Sefalet zammına karşı isyandayız” sloganları atıldı. Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe tekliflerinde metalaşmış, ticarileşmiş tedavi edici hizmetlerin en büyük payı aldığını SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, şunları aktarı: “Ödeneklerin ne kadarının ‘tedavi edici hizmetlere’ ne kadarınınsa ‘koruyucu hizmetlere’ ayrıldığı önemlidir. Bu rakamın 74,5 milyar liralık kısmı (yüzde 64)  tedavi edici hizmetlere, buna karşılık 38,7 milyar lirası (yüzde 33) koruyucu hizmetlere ayrılmıştır. Yani sağlıkta ticarileşme ve metalaşmayı savunan anlayış yeni bütçede kaynakların aktarımı kısmında sınıfsallığını göstermektedir. Üstelik koruyucu hizmetlere ayrılan bütçeden pandemi döneminde verdikleri insanüstü çalışma koşullarına ve yüzlercesi hayatını kaybetmesine rağmen sağlık emekçilerinin ücretlerine ayrılan pay 5’te 1dir.”

Diyarbakır
Amed Sağlık Platformu

Orak, taleplerini şöyle sıraladı:

” * Genel bütçe gelirleri içinde gelir vergisi payı artırılmalıdır. Bu artış, gelir vergisi içinde kurumlar vergisi payı artırılarak sağlanmalıdır. Yoksullardan, emekçilerden, ücretlilerden alınan direk ve dolaylı vergi payları azaltılmalı, sermaye sahiplerinin vergi sorumluluğu arttırılmalıdır.

* Sağlık hizmetleri harcamalarında merkezi bütçenin payı arttırılmalıdır.

* Sağlık Bakanlığı bütçesinin genel bütçe içindeki payı yüzde 10’un üzerine çıkarılmalıdır. SGK’ye genel bütçeden aktarılan pay artırılmalıdır.

* Özel sağlık kurumlarına aktarılan her türlü pay kaldırılmalıdır. Kamu sağlık kurumları ve sağlık eğitimleri için bütçeden ayrılan pay yükseltilmelidir.

* Sağlıklı bir toplum için tedavi edici hizmetler yeterli değildir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin yeniden ele alınması ve güçlendirilmesi gerekmektedir.” (Haber Merkezi)

Amed Sağlık Platformu ‘Bütçede sağlık emekçilerine pay yok’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir