Bulgarlar akın akın geliyor

edirne-bulgarlar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte soluğu Edirne’de alan turistler, en çok kent pazarlarını tercih ederken, dönüş yolunda 1 kilometreyi bulan araç kuyruğu oluşuyor.

Bulgaristan ve Yunanistan’dan çok sayıda turist, döviz kurlarının artmasıyla birlikte alışveriş için Edirne’yi tercih ediyor. Pandemi sonrası her geçen gün sayıları artan Bulgar ve Yunan turistler, ülkelerinden düzenlenen alışveriş turları otobüsleri ve araçlarıyla kente geliyor.

En çok Bulgarlar geliyor

Alışveriş merkezleri, sokak aralarındaki mahalle bakkalı ve kasaplarına kadar alışveriş yapan turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler ise kent pazarları oluyor. Bulgar levası, artan döviz kuruyla 6 lira 43 kuruşa yükselirken, Edirne’ye gelen turistlerin sayısını da büyük çoğunluğunu Bulgar turistler oluşturuyor.

1 kilometreyi bulan kuyruk

bulgarlar

Sabahın erken saatlerinde gelen ve havanın kararmasıyla birlikte ülkelerine dönmek için Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’na giden turistler, yoğunluk da oluşturuyor. Sınır kapısı önünde yaklaşık 1 kilometreyi bulan araç kuyruğu oluşturan Bulgarlar, işlemlerinin yapılmasının ardından ülkelerine dönüyor.

Ciddi döviz bırakıyorlar

Öte yandan Edirne’ye turist akını olduğunu dile getiren Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Bulgaristan ve Yunanistan’dan hafta sonu 12 bin civarında turist geliyor. Hafta içi ise sayıları 6-7 bin oluyor. Kişi başı 500 euro harcayarak, kent ve ülke ekonomisine ciddi döviz bırakıyorlar.” dedi. (Haber Merkezi)

Bulgarlar akın akın geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir