Ciğerin fiyatı eti geçti, kebapçılar ciğer bulamıyor

ciğer zam diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuraklık ciğer kebabını vurdu. Kuzu ciğerine bir ayda üç kez zam geldi. Diyarbakır’da ciğerin kilosu 120 liraya kadar yükselirken, kebapçılar kuzu ciğer bulamıyor. Diyarbakır’da önceden günlük 5 ton kuzu ciğeri tüketilirken, şimdi tüketim 3 tona düştü.

Ali Abbas Yılmaz – Berna Kardaş / Özel Haber

Diyarbakırlı kasaplar ve ciğerciler yetkililerden çözüm istiyor

Ciğer denince ilk akla Diyarbakır geliyor. Diyarbakır’da özellikle kurak geçen yaz mevsiminin ardından kuzu ciğeri bulmak zorlaştı. Bu nedenle son bir ayda üç kez kere zam yapıldı. Artan yem fiyatlarına kuraklık da eklenince Diyarbakır’da kuzular erken kesime gönderildi. Son bir ayda kesim azalırken, kuzu ciğeri bulunmaz oldu. Kesime giden kuzuların sayısındaki azalma kuzu ciğerinin fiyatını ikiye katladı.

ciğer kebabı
Ciğer kebabı Diyarbakır

“1 kilo et fiyatına yarım kilo ciğer alamıyoruz

Ciğer ustası Kemal Tarhan: “ Daha önce 1 kilo et parasına 3 kg ciğer alınırdı fakir fukara yemeğiydi ama şimdi maalesef 1 kilo et fiyatına yarım kilo ciğer bile alamıyoruz. Ciğere zam gelmesinin en büyük sebebi kuraklıktan kaynaklandı. Bu sene ciğere bir ay içeresinde 25-30 liraya yakın zam yapıldı.”

“Ciğerin kilosu 120 TL ye çıktı”

Ciğer lokantası işletme Müdürü Faik Gözalan: “ciğer pahalı olmuş ondan dolayı alım gücü yok kilosunu 90 TL den alıyoruz. Et 60 TL oldu. Kuzu etinin 65 TL’ye satıldığı Diyarbakır’da ciğerin kilosu toptan 90 perakendedeyse ise 120 TL ye çıktı. Kente ciğer kebabı için her gün 5 ton kuzu ciğeri işleniyordu. Şuanda talebin ancak 3 tonu tek karşılanabiliyor. Kesimin azalmasıyla kebapçılar talebe yetişemez oldu. Yetmiyor ciğer Diyarbakır’a biz ciğere peşin para yatırdığımız için bulabiliyoruz. Gecen sene porsiyonlarımız 25 TL’ydi bu sene içecekle beraber 40 TL oldu porsiyonumuz.”

“Kuzu eti ile ciğerin fiyatı her zaman başa baş gider”

Diyarbakır Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Hacı Atlı, Eylül ayı ile birlikte kuzu kesimlerinin düşüşe geçtiğini belirterek, yükselen ciğer fiyatlarına ilişkin şöyle konuştu: “Diyarbakır ciğer tüketiminde Türkiye’de birinci sırada. Hiçbir ilde bu kadar kuzu ciğeri tüketilmiyor. Urfa’da da ciğer tüketiliyor ama orada yüzde 60-70 dana ciğeri tüketiliyor. Oysa Diyarbakır’da tüketilen ciğerin tamamı kuzu ciğeridir. Diyarbakır’da günde ortalama 4 ton ciğer tüketilirken, hafta sonları bu tüketim 5 tona kadar çıkabiliyor. Diyarbakır’daki ciğerciler dana ciğeri kullanmadığı için ve sonbaharda da kuzu kesimi azaldığından bu dönem ciğer fiyatları biraz daha yükselebiliyor. Şuan ciğerin kilosu 85-90 TL’dir. Her yıl Eylül ayından sonra Diyarbakır’da kuzu ciğeri fiyatlarında artış oluyor, çünkü piyasada ciğer arzı azalıyor. Kuzu ciğeri ile kuzu eti fiyatı zaten her zaman başa baş gider. Etin firesi var ama sade karaciğerin hiç firesi yoktur. Onun için ciğer fiyatı ile et fiyatı arasında pek bir fark olmaz. Kemiksiz et alsanız o da ciğerin fiyatına gelir.”

Ciğerin fiyatı eti geçti, kebapçılar ciğer bulamıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir