DBB Şehzadeler Konağı “Sezai Karakoç Kültür Evi” oluyor

DBB
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DBB, Sur İlçesi’nde bulunan Şehzadeler Konağı’nı Sezai Karakoç Kültür Evi yapıyor.

DBB, tarihi yapıları işlevlendirerek, kentin kültür ve sanat hayatına katkı sunacak mekanlar olarak kullanılması amacıyla başlattığı çalışmalarına devam ediyor. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, yapıldığı dönemden bu yana eğitim ve öğretimin odağı olan ve Diyarbakır’ın sivil mimarinin önemli örneklerinden Şehzadeler Konağı’nın onarılarak kentin kültür hayatına katkı sunması için proje hazırladı.

DBBB

DBB Söz sanatla buluşacak

Konak hazırlanan projeyle, Türk Edebiyatının “7 Güzel Adam”ından biri olarak sayılan Diyarbakırlı ünlü şair Sezai Karakoç’un adıyla anılacak, tematik edebiyat ve kültür evi haline getirilecek. Edebiyat tutkunlarının bir araya geleceği şiir dinletileri, kitap değerlendirmeleri, söyleşi ve panellerin yapılacağı, şair ve yazarların ağırlanacağı konak, sözün sanatla buluştuğu bir mekan olacak.

DBB-MÜZE

Konağın onarım ihalesi yapıldı

Şehzadeler Konağı’nın kültür evine dönüştürülmesi için 31 Ağustos 2021 Salı günü saat 14.00’da DBB İhale Toplantı Salonu’nda yapıldı. 300 gün içinde tamamlanması gereken restorasyon işi ihalesine 9 firma katıldı. İhalede firmaların teklif mektupları açıklanarak dosyalarında eksiklik olup olmadığı incelendi. Kazanan firma yasal mevzuat gereği belirlenen sürede teklifler incelendikten sonra açıklanacak. (Haber Merkezi)

DBBB

DBB Şehzadeler Konağı “Sezai Karakoç Kültür Evi” oluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir