DBB tarihi Dilaver Köprüsü’nün korunması için yeni köprü inşa ediyor

DBB KÖPRÜ
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DBB, Çınar ilçesindeki tarihi Dilaver Köprüsü’nün çalışmaları başladı.

Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakırlılara daha konforlu ve güvenli ulaşım imkânı sağlamak amacıyla 17 ilçenin kırsal mahalle yollarında çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürüyor. Yapı Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, eski Derik yolunun 20’inci kilometresinde yer alan tarihi Dilaver Köprüsü’nün, korunması amacıyla yeni inşa ettiği köprüde çalışmalar başladı. Tarihi köprüye alternatif olarak yapılan betonarme köprü 4 gözlü, 10 metre genişlik, 6 metre yükseklik, 40 metre uzunluğa sahip olacak.

Yeni köprünün bağlantı yolları da yapılıyor

Büyükşehir Belediyesi, aynı proje kapsamında toplam 74,4 kilometrelik bağlantı yollarına da asfalt serecek. Toplam 2 milyon 500 bin lira maliyetle inşa edilecek yeni Dilaver Köprüsü ve bağlantı yolları tamamlandığında Çınar ilçesinin 37 mahallesi ve 25 bin 300 nüfus bu köprüden yararlanacak.

Diyarbakır’ın tarihi değerlerine sahip çıkmaya devam ediyoruz”

Vali Münir Karaloğlu, Dilaver Köprüsü ile ilgili yaptığı açıklamada, “Diyarbakır’ın tarihi değerlerine sahip çıkmaya, onları gelecek nesillere aktarma konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.” İfadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

DBB tarihi Dilaver Köprüsü’nün korunması için yeni köprü inşa ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir