Dicle Üniversitesi Alî Emîrî Merkez Kütüphanesi açıldı

Dicle Üniversitesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dicle Üniversitesi Senatosu’nun 2021/9-DH-7-4 sayılı kararıyla “Dicle Üniversitesi Alî Emîrî Merkez Kütüphanesi” olarak değişen kütüphanenin açılışı gerçekleşti.

1857’de Diyarbakır’da doğan Alî Emîrî Efendi’nin eşine az rastlanabilecek niteliklere sahip bir değer olduğunu dile getiren Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, kendini kitaplara, kitaplarını da milletine adayan, Millet Kütüphanesi’nin kurucusu Alî Emîrî Efendi’nin isminin Dicle Üniversitesinde yaşatmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Karakoç, yeni kuşaklara, geçmiş dönemde kültürümüze, insanlara hizmet etmiş kişileri tanıtmak ve aktarmak açısından böyle bir karar aldıklarını dile getirerek fiziki anlamda yenilenen kütüphanenin, görünümü ve öğrencilere sunulan imkânlarına değindi. Ayrıca birçok ihtiyaca cevap verebilecek kapasitede olan kütüphanenin süreç içerisinde gelişimini sürdüreceğinden bahsetti.

Açılış törenine Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Millet Yazma Eser Kütüphane Müdürü Melek Gençboyacı, Dicle Üniversite Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanı Ersen Murat Ateşal, akademisyenler, personeller ve öğrenciler katıldı. (Haber Merkezi)

Dicle Üniversitesi Alî Emîrî Merkez Kütüphanesi açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir