DİTHAK-DER, TT Plakaları için DBB önünde toplandı

dithak der
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİTHAK-DER üyeleri, Ticari Taksi Plakası hat sahipleri olarak yaşadıkları mağduriyeti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları açıklamayla yeniden gündeme getirdi.

Diyarbakır’da ticari taksiye olan ihtiyaca vurgu yapılan açıklamada, “Öncelikle İçişleri Bakanımızdan randevu rica edip, durumu, hilelerini ve açın halinden anlamayan tokların keyfi tutumlarının devam ettiğini anlatacağız. Kaldı ki,  benzer bir durumda Başdenetçi kurumundan ‘’İvedilikle İnsani Çözüm’’ tavsiyesini de ihale ve maddi anlamda ezin şekline yoranların şunu bilmesini isteriz ki; mağdur edilenlerin hakkı, bedduası ve ahı Hazreti Ali’nin kılıcından daha keskindir” denildi.

dithak-der dbb tt
DİTHAK-DER’den Ticari Taksi plakları açıklaması

Diyarbakır T Plaka Hak Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİTHAK-DER), Ticari Taksi Plakası hat sahipleri olarak yaşadıkları mağduriyete ilişkin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir açıklama yaptı.

DİTHAK-DER adına yapılan açıklamayı dernek başkan yardımcısı Hasan Nadiroğlu okudu.

dithak der açıklama
DİTHAK-DER’DEN TT açıklaması

“Bakan Soylu çözün dedi”

Açıklamada Ticari Taksi Plakası hat sahipleri yasal hakları olan plakaların DBB tarafından ellerinden alınmasına tepki gösterilerek şunları ifade edildi: “12 yıldır temsil ettiğimiz 914 kişinin, evine ekmek götürmelerine engel olmak için ellerinden geleni yaptılar.  Gelinen noktada görüyoruz ki, evimize ekmek götürmemize tahammül edemeyen ve maalesef resmi anlamda yetki sahibi olan zihniyetlerin hiçbir iyi niyeti, zerre insanlıkları yoktur. Mağdur etme sevdalılarının tavır ve karakterlerine rağmen, adil yargının yürütmeyi durdurma kararı da bulunuyorken, inatla hak sahibi olan bizlerin, hatlarını tahsis etmemelerini kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Bugün de olduğu gibi, yıllardır perişan vaziyette oluşumuzdan dolayı çabamızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, CİMER ve birçok ilgili kurumlara başvurmamız neticesinde de iyi niyetle ve hakkaniyetli bir yaklaşım ve insanlığın olmadığını gördük. Son olarak Vali Bey’in de hazır bulunduğu bir programda, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya mağduriyetimizi, haklılığımızı ve ivedilikle yerine getirilmesi gereken adaletsizliği ilettik. Sayın Bakanımızın Vali Bey’e bizzat ‘’ ÇÖZÜN !’’ talimatına rağmen, art niyet zihniyetin çözeceğiz şeklinde beyanını sergilemeye çalışırken aslında hilelerle yine başımıza çorap öreceklerini biliyor ve bilmenizi istiyoruz. Bir de yine sağolsun İçişleri Bakanımızın makamından bizzat aranan derneğimizin durumu anlatması ile haklı görüldüğümüz ve talimatın verileceğini olması da keyfi tutum ve hileli formüllerinden vazgeçmemişlerdir.”

DİTHAK-DER açıklama DBB
DİTHAK-DER Ticari Taksi plakalarıyla ilgili DBB önünde açıklama yapıyor

Diyarbakır’da Ticari Taksi ihtiyacı

Ticari taksi plaka sorunun çözümünün kolay olduğuna işaret edilen açıklamada, “Aslında çözümü çok basit olan ve ulaşım hizmetinin ivedi olması da ortada iken, aldırış etmeksizin kendi hesaplarına bakanların, beyin gerisindeki niyet, kesinlikle bu insanların çoluk çocuklarının rızkına engel olma yönündedir. Zira hali vakti bir hayli yerinde olan yetkililerden, yazın serin kışın sıcak makamlarda oturanlarla birlikte yaptığı çalışma, evine ekmek göremeyenlerin durumunu iyileştirme anlayışının çıkması mümkün değildir. Kaldı ki nüfus oranına göre ilimizde çok acil, gerekli ve ihtiyaç olan ticari taksi hatlarımızın verilmemesi aynı zamanda taksiye ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın da eziyet çekmesine yol açmaktadır. Yine Sayın Bakanımızın ‘’ÇÖZÜN!’’ talimatını kendilerince formüle etmeleri ve ellerindeki makam yetkisini keyfince kullanma sevdaları devam etmektedir. Bu gün itibari ile DİTHAKDER’e üye veya yönetime danışılma, vaziyetlerini öğrenme gibi bir asli vazife yerine getirilmemiştir. Devletimiz için aslolan vatandaşın refahı, huzuru iken tekraren söylüyorum, hali vakti 3 kat yerinde olanların aynı mesabedeki odalarla görüşmelerinden, evine ekmek götüremeyenlerin, önce Allah’ın huzurunda, sonra yasal olarak hak sahibi olanlar lehine bir kararın çıkmayacağı aşikardır. Öncelikle İçişleri Bakanımızdan randevu rica edip, durumu, hilelerini ve açın halinden anlamayan tokların keyfi tutumlarının devam ettiğini anlatacağız. Kaldı ki,  benzer bir durumda Başdenetçi kurumundan ‘’İvedilikle İnsani Çözüm’’ tavsiyesini de ihale ve maddi anlamda ezin şekline yoranların şunu bilmesini isteriz ki; mağdur edilenlerin hakkı, bedduası ve ahı Hazreti Ali’nin kılıcından daha keskindir” denildi.

TT plaka sahipleri: Haklıyız, hakkımızı alacağız

DİTHAK-DER olarak yaşanan hak gasbına rıza göstermeyeceklerini ve sonuna kadar haklarını arayacaklarını dile getiren TT plaka sahipleri açıklamada son olarak şu ifadeleri kullandı: “Hak, adalet ve talimatlara rağmen, adımıza bizzat tescilli olan plakalarımızı, yine hile ve uydurma kararlara elimizden alıp, ihaleye vermelerini kabul etmek mümkün değildir. Keza yasalarımız nezdinde haklı olduğu konuda, her hakka sahip olanları mağdur edin, maddi ve manevi anlamda zor durumda bırakın diye bir hüküm ve vicdansızlık devletimizin anlayışında yoktur. Çalışmalara başladık, şeklindeki projelerinin hem maddi, hem manevi, hem vicdandan uzak, devletin vatandaşından esirgemediği merhametinin, anılan yetkililerce esirgenmek istendiğini ve ilçelerde yapılan çalışmalardan bizzat gördük. Ve şunu da çok açık gördük ki, yaptıkları proje ve ihaleler, yıllardır sektörde hizmet verenlerin perişan edileceği, işin ehli olmayan güçlülere fırsat verildiği ve insanlarımızın arasına kin, fitne ve düşmanlık koyacağıdır.”

DİTHAK-DER, TT Plakaları için DBB önünde toplandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir