Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde işçi kıyımı

diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde çalışan 15 işçi pandemide işten atıldı. 1 yıl boyunca Kısa Çalışma ödeneği ile asgari ücretin altında bir yaşama mahkum edilen işçiler daha sonra ücretsiz izne ayrıldılar. 2 ay sonra işlerine son verilen işçilerden 6’sı işe geri başlatılırken, 9 işçinin ise işe iade davası sürüyor.

Ali Abbas Yılmaz / Özel

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde çalışan özel laboratuvar personeli işçiler, haklı bir gerekçe gösterilmeksizin (Kod-4) kapının önüne kondu.

Pandemiyle birlikte hastanedeki doktorların filyasyon çalışmalarına katılmasından dolayı diş protezi üretiminin azalmasından dolayı kısa çalışma ödeneğine ayrılan 15 işçi 2 aylık ücretsiz izin sürecinin ardından 4 No’lu kodla işten çıkarıldı. Daha sonra çıkarılan işçilerin 6’sı işe başlatıldı ama geriye kalan 9 işçinin haksız yere işten çıkarılma mağduriyeti devam ediyor.

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde özel laboratuvar personeli olarak çalışan işçiler, pandemi sürecinde çifte mağduriyet yaşıyor. Pandemiyle birlikte 1 yıl boyunca Kısa Çalışma Ödeneği ile ayda bin 600 TL’ye talim eden işçiler, bunun üzerine bir de ücretsiz izin adı altında işsizliğe ter edildi. Bu da yetmezmiş gibi 15 işçinin işine son verildi.

diyarbakır diş hastanesi
Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

‘İşe geri alacağız diye sürekli oyaladılar’

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde işlerine son verilen 9 işçi yaşadıkları mağduriyete ilişkin Yeniden Günaydın gazetesine konuştu. Haklı gerekçe gösterilmeden işlerine son verilen işçiler, yaşanan süreci şöyle özetledi: “Sürekli ihaleler oluyor, firmalar değişiyor ama biz kalıyorduk. Pademiyle birlikte bize eve gidin kısa çalışma ödeneği alacaksınız dediler ve biz de tamam dedik. Kısa çalışma ödeneği bitince sonrasında ise bize ücretsiz izin yazdılar. Ücretsiz izin esnasında sürekli sizi işe başlatacağız dediler. Hastanede çalışan toplam 24 personeldik. Ücretsiz izinden sonra ise 15 personelin çıkışını verdiler. Sonra bu işçilerden 6’sını geri aldılar ve 9 işçiyi dışarıda bıraktılar. Bir tane de yeni personel aldılar. Bize çıkış vermelerine rağmen, yeniden işe alacaklarını söylediler. Yaklaşık 3 aydır da bu şekilde bizi oyalıyorlar. Aslında kısa çalışma ödeneğine bağlayıp bizi işten fiilen çıkarmışlardı. Ama bunu bize söylemediler. İşe iade davası açmak üzereyken bizi aradılar uzlaşmak için ama tam uzlaşma gününde “biz sizinle uzlaşmıyoruz” dediler. Yani sürekli olarak bizi kandırma halindeydiler. Oyalandık, oyalandık oyalandık ve geldiğimiz noktada da bir muhatap bulamıyoruz. Firma İzmir firması ve burada muhatap alacak birini bulamıyoruz. Ama genel olarak bizden sorumlu olarak hep hastane olmuştu. 11 yılda 10 tane firma gördüm ve bizim için firmanın hangisi olduğu fark etmiyordu.”

‘Firmaya derdimizi anlatacak muhatap bulamıyoruz’

Yıllardır çalıştıkları işten pandemi sürecinde haksız yere çıkarılan işçiler işe iade davası açtıklarını ve hukuki sürecin işlediğini belirtirken, firmadan muhatap bulamadıklarına vurgu yaparak şunları dile getirdiler: “İşimize haklı neden olmaksızın son verdiler ama hiçbir hakkımızı da vermediler. Bize mahkeme yolu açık dediler. Biz şuan firmaya derdimizi anlatacak bir muhatap da bulamıyoruz. Firmanın sahibi İzmir’de burada bir yönetici var ama o da hastanenin seçtiği biri. Firma temsilcisi olarak gösterilen kişinin ise bizde telefon numarası dahi yok. Bizim zorumuza giden şudur; 10 yıldan fazla emek verdiğimiz halde bir kabahatimiz olmadan kapının önüne konulmaktır. Pandemi varsa zaten bunun en çok mağduriyet yaşayan kesimleriyiz. Biz şuan işe iade davamızı açtık ve hukuki sürecimizi başlattık. Biz işimize dönmek, çalışmak istiyoruz. Yıllardır yaptığımız, bildiğimiz bir iştir. Bu saatten sonra gidip ne iş yapalım?”

İşe geri dönüşte torpil iddiası

İşten çıkarılan 15 kişi içinde işe yeniden başlatılan 6 işçinin geri dönüşüne ilişkin olarak ise torpil iddialarını dile getiren işçiler şunları ifade ettiler: “15 kişi işten çıkarılmıştık ve sonraki süreçte içimizden 6 kişiyi geri aldılar ama onda da adamı, torpili olanları aldılar. Yani, torpilini bulan işine geri döndü. 2 yıllık işçiyi başlattılar ama 10 yıldan fazla çalışan işçileri başlatmadılar. İşe geri başlatılan arkadaşlar da torpil buldukları için işe geri döndüklerini bizlere ifade ettiler. Açıkçası bu iş bizim işimizdi ve hakkımız olan işti. Hakkımız olan bir iş için niye torpil arayışında olalım. Onun için bir torpil arayışımız olmadı ama mağduriyetimiz de bir türlü giderilmedi.”

Doktorlar filyasyondan döndüğünde işçiler 3 gün içinde işe başlatılacaktı!

Haklı gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan işçiler işe iade davası için hukuki süreci başlatırken, işçilerin avukatı Serdar Diclehan ise 9 işçinin yaşadığı mağduriyete ilişkin şunları söyledi: “Pandemi sürecinde diş doktorları filyasyona gidiyorlar. Bu durumda hastanede doktor sayısı azaldığı için daha az diş protezi üretiliyor. Örneğin günde 30 işçi çalıştığında 100 diş protezi üretilirken, bu sayı 30 proteze düşüyor. Bu nedenle personel sayısını azaltma yoluna gidiyorlar. Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Valiliğe yazı yazıyor ve doktorların filyasyona gittiğini, personel sayısının fazla olduğunu ve azalma talebinde bulunuyor. Diyarbakır Valiliği de “Azalmaya gidin, yalnız doktorlar filyasyondan döndüklerinde 3 işgünü içerisinde işçileri işe geri alın” diyor. Daha sonra işçileri kısa çalışma ödeneği altında çalışıyor gösteriyorlar. 30 işçinin 7 tanesi orada sabit kalıyor ve geri kalan işçiler pandemide kısa çalışma ödeneği ile 1 yıl devam ediyor. İşçileri son 2 ay da ücretsiz izinde gösteriyorlar. En sonunda da 4 No’lu iş kodu ile -haklı neden gösterilmeksizin- işten çıkarılıyorlar. İşten çıkarmadan kısa bir süre sonra 15 kişi içinden 6 kişiyi yeniden işe alıyorlar. İşe alınan bir personel ise daha önce orada hiç çalışmamış olan personel. Tabii işe iade davası açmadan önce arabulucuya gittik. İşçileri devirdaimli çalıştırın dedik ama yapamayacaklarını söylediler. İhale şartnamesinin değiştiğini ve çıkarılan işçileri işe geri alamayacaklarını belirttiler. Şuan 8 işçi boşta ve işe iade davaları sürüyor. İşe iade davasının 3 şartı var. Birincisi, haklı neden olmaksızın işçinin işten çıkarılması. İkincisi, kıdemlerinin 6 aydan fazla olması. Üçüncüsü ise işverenin eleman sayısının 30’dan fazla olması. İşe iade davamız 3 şartı da taşıyor ve inşallah davayı kazanacağız.

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde işçi kıyımı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir