Diyarbakır Değerli bir evladını kaybetti

diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın sevilen sanatçılarından besteci, yorumcu Hayri Yoldaş Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Bağlama ustası Hayri Yoldaş, Covid-19 nedeniyle tedavi gördüğü hastanede bir süre önce entübe nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı. 65 yaşında olan Yoldaş’ın tüm müdahalelere rağmen dün hayatını kaybettiği öğrenildi. Halk ozanı Aşık Zülfi Yoldaş’ın kardeşi olan Hayri Yoldaş’ın vefat haberi müzik camiasında üzüntüye neden oldu. 1956 yılında Diyarbakır’da doğdu. İlk, orta, lise ve yüksekokulu Diyarbakır’da tamamladı. Müziğe ilkokul yıllarında başladı. 1972 yılından itibaren Diyarbakır mahalli düğünlerinde saz icracılığı yaptı.  1976 yılında askerlik görevini ifa etti. 1986 yılında Dicle Üniversitesi Rektörlüğünde göreve başladı. 1992 yılında kurulan Dicle Üniversitesi Rektörlüğü Türk Halk Müziği Korosuna şef saz olarak seçildi. Ve dört yıl koroda bağlama icracılığı sonunda 1995 yılında koronun başına şef olarak getirildi. 2002 yılına kadar devam ettiği koro şefliği döneminde Dicle Üniversitesi adına onlarca Halk Konseri yönetti. Konserlerinde Yazdığı mizansenler, derlemeler ve şiirler yer aldı. Üniversite korosunu ilk defa üniversiteler arası yarışmalarda temsil ederek başarılar kazandırdı.

Hayri Yoldaş, aralıksız sekiz yıl “Şark Bülbülü Celâl Güzelses”i Anma gecelerini üniversite adına tertipleyerek geniş katılımlarla yönetti. Mahalli TV’lerde 200’e yakın müzik programları hazırladı. TRT – THM Türkü Repertuarında Diyarbakır’dan derlemeleri bulunan Hayri Yoldaş’ın söz ve müziği kendisine ait olan birçok bestesi vardır.

dıyarbakırr

 Müziğe adanan bir ömür

44 Yıllık Mûsıki hayatına, yedi yıllık Dicle Üniversitesinde THM korosu şefliği, TRT Diyarbakır radyosu bir yıl canlı yayın koro şefliği, üç mûsıkî derneği yönetim kurulu başkanlığı, mahalli repertuar araştırmaları ve Diyarbakır Repertuvarına yüz adet beste ve derleme sığdırdı.  İki yıl Diyarbakır Mûsıkîsini, İzmir’de, ‘İzmir Diyarbakır Mûsıki Buluşması’ adı altında tertipleyerek yönetti. MESAM üyesi olup, eserleri, birçok sanatçı tarafından ulusal bazda CD ve kliplerde yayınlandı. Diyarbakır Mûsıkîsini ilk defa, “Diyarbakır Halk Müziği” ve “Diyarbakır Mûsıkîsi” olarak iki ayrı forma ayırıp, bu yöndeki çalışmalarını Dicle Üniversitesi Konservatuarında, bir panel ile tanıtıp, geliştirdi. 2017 yılında ‘Dicle Üniversitesi’nde düzenlenen “Uluslararası Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Diyarbakır” adlı sempozyuma katılarak “Diyarbakır Mûsıkîsi” adlı. Bir bildiri sundu. 2018 yılında D.Ü. Konservatuvar müdürlüğünün hazırladığı ‘Uluslararası .Mudo Kongresi’ III. Uluslararası Türk Halk Oyunları Kongresinde ‘Diyarbakır  Mûsıkîsinde Kadın Düğünleri ve Repertuvarı’ adlı makalesi yayınlandı.  Basıma hazır dört kitabının yanında ‘Taş Plaklarda Şark Bülbülü Celâl Güzelses’ adıyla yayınlanan kitabı büyük ilgi gördü. Bu eserin ikinci baskısı yapıldı. Nevrûz makamının makam seyrini, Do ve Re asma kararlı Gerdaniye uzun havalarının açılımını Minare Uşşağı ağzı ile Diyarbakır Mûsıkîsinde TSM formundaki eserlerin tespit ve tasnif çalışmalarını yaptı. Eserlerinin bir bölümü, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından bir konser şeklinde icra edildi ve bu çalışmaları neticesinde ödüle layık görüldü.  Diyarbakır mûsıkîsine ivme kazandırmak için gençlik koroları kurarak, kitaplarındaki eserlere yer verip, yöre mûsıkîsinin yayılmasına öncülük etti. Hayri Yoldaş, birçok kurum ve kuruluş tarafından ödüle layık görüldü. Evli ve üç çocuk babası olan Yoldaş’ın çocuklarından Ferit Yoldaş, TRT Kürdi de sözleşmeli klavye sanatçısı ve Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Bandosu’nda Saksafon sanatçısı olarak, çalışmaktadır. Diğer evladı Erkan Yoldaş ise, Ardahan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Keman ve Kabak Kemençe branşında Müzik Öğretim Görevlisi olarak görev  yapmaktadır.  Dicle Üniversitesi’nden emekli olan Hayri Yoldaş, Mütevazi, çalışkan ve dürüst bir “Diyarbekir Beyefendisi” olan Hayri Yoldaş’a Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailesine baş sağlığı diliyoruz.(Haber: İbrahim Evirgen)

Diyarbakır Değerli bir evladını kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir