Diyarbakır’ın tek kadın tantuni ustası 7’inci yılında

diyarbakır tantuni
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın ilk ve tek kadın tantuni ustası Asya Özmen 7’inci yılında müşterilerini ağırlıyor. Pandemiye rağmen işletmesini ayakta tutan Özmen, normalleşmenin ardından işlerini yoluna koyarken, yeni şube açma hayalini gerçekleştirerek kadın istihdamına katkı sunmak istiyor.

Berna Kardaş / Özel

asya özmen
Kadın tantuni ustası Asya Özmen

Kadın tantuni ustası Asya Özmen

Diyarbakır’ın ilk ve tek kadın tantuni ustası Asya Özmen (Asya Abla) 2014’ten bu yana hizmet veriyor. Pandemi sürecinde zor günler geçiren Asya Özmen, normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte tantuni yapmaya devam ediyor. Günde 250 ila 300 dürüm satan Özemen, kadın istihdamına kaktı sunmak için yeni şubeler açmak istiyor.

Aslen Siirtli olan Asya Özmen, yıllarca İstanbul’da tekstil sektöründe alınteri döktükten sonra Diyarbakır’a geliyor. Sur’da kardeşiyle birlikte çiğköfte ve tantuni bayisi açan Özmen, Sur olaylarından sonra işletmesini kapatmak zorunda kalıyor. Daha sonra Selahattin Eyyübi Mahallesi’nde tantunici açan Özmen eşiyle birlikte tantuni işine devam ediyor.

Diyarbakır’da tek kadın tantunicisi olarak hizmet veren Özmen, birlikte çalıştığı kadınlarla kadın istihdamına katkı sunuyor.

diyarbakır asya özmen
Asya Özmen

7 yıldır Diyarbakır’ın tek kadın tantuni ustası

Aslen Siirtli olduğunu belirten Asya Özmen, 2014’ten sonra İstanbul’dan Diyarbakır’a geldiğini söyledi. Özmen, “İstanbul’da benim çocuk giyimim vardı. 2014 ten bu yana Diyarbakır’da tantunicilik yapıyorum. Eşimle beraber çalışıyoruz. 2014’te açtım burayı. 4 çalışanım var. İstanbul’da 8 ay aşçı kursuna gitmiştim. Bir gün oturdum dedim ki aşçılığım var ne gerek var fabrikada çalışmaya diye. Alerjim vardı, fabrikada çalışmak bana zarar veriyordu. Diyarbakır’a geri dönüp ev yemekleri üzerine dükkan açmak için karar verdim ve bunu eşime de söyledim. İstanbul’dan çiğköfte bayisi alıp Diyarbakır’a geldim. Erkek kardeşimle beraber tantuni ve çiğköfte dükkanı açtık. Beraber çalıştık ve Sur olayları çıktığı için o zamanlar dükkanı kapatmak zorunda kaldık. Tantuni yapmayı erkek kardeşim öğretti bana. Kardeşim bu dükkanı açıp hazırlayıp bana bıraktı. 1 ay benimle çalışıp sonra dükkanı bana bıraktı. 7 senedir devam ediyorum. İşletmemiz 2 sene Mersin tantuni isminde kaldı sonra Asya tantuni olarak değiştirdim.”

diyarbakır asya tantuni
Diyarbakır Asya Tantuni

‘Müşterilerimin çoğu memurlar’

Müşteri potansiyelinin yüksek oranda memurlardan oluştuğunu ifade eden Özmen, şöyle konuştu: Yüzde 80 memurlarla çalışıyorum. Diyarbakır’da pek tantuni kültürü yok. Günde 250-300 dürüm satıyorum. Müşterilerimin 200’den fazlası memur geri kalanı ise Diyarbakırlılar. Diyarbakır’da ilk kadın tantunici olduğum için mutluyum ama tantunide rakibin olsun istiyorum. Bir kaç şube açıp kadınlara bırakmak istiyorum, bu benim hayalim. Siirtli olarak ticareti seviyorum. Kırıntıdan dolayı dükkanımı satacaktım. Koronodan çok etkilendim çalışanlarım mağdur oldu.”

‘Kırmızı et ile tavuk eti fiyatı başa baş gidiyor’

Artan girdi maliyetlerine dikkati çeken Özmen, tavuk etinin son zamanlarda fahiş oranda arttığını belirterek, “Kırmızı et ile tavuk eti fiyatı başa baş gidiyor. Her hafta zam geliyor. Sıvı yağ fiyatları da ciddi oranda arttı. Günde 2 yağ gidiyor. Bu zamlarla baş edemiyoruz artık. Et tantuni 18 TL, tavuk tantuni ise 15 TL. Arada 3 TL fark var. Günlük 25 kilo tavuk eti 12 kilo da kırmızı et satıyoruz” diye konuştu.

Diyarbakır’ın tek kadın tantuni ustası 7’inci yılında

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir