Diyarbakır İş Konseyi piyasalardaki belirsizlikten endişeli

diyarbakır iş konseyi burç baysal
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Burç Baysal, ekonomi yönetimine çağrıda bulunarak, fiyat artışlarının yüksek oranlara ulaşmasının ve kurların tahmin edilebilir olmaktan çıkmasının ticari yaşamı olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

Diyarbakır İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Burç Baysal, döviz kurları ve enflasyon artışı konusunda karar vericilere, gerçekçi çözümler üretilmesi konusunda çağrıda bulundu.

‘Döviz artışıyla hammadde ve girdi maliyetlerindeki artışla üretim durma noktasına gelmiş’

Diyarbakır İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Burç Baysal, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Merkez Bankası ve Karar Alıcılara Çağrımızdır. Döviz kurları ve enflasyon artışı durdurulmalı, karar vericiler daha realist çözümler üretmelidirler. Sanayici ve iş insanlarımız pandemi koşullarında bile üretime devam ediyor, ürettiğini ihraç ediyor, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam ettiler. Bu süreçte dünya pazarlarındaki daralmaya rağmen daha uygun fiyatlara hammadde ve diğer girdileri temin edebilen sanayicilerimiz üretimlerini çeşitlendirerek arttırmakta, dış ticarette çok başarılı sonuçlar almaya devam etmektedirler. Ancak yaşanan döviz artışıyla birlikte hammadde ve girdi maliyetlerindeki artışla üretim durma noktasına gelmiş, ekonomi piyasası çok ciddi bir kriz ile karşı karşıya gelmiştir. Yerel para birimindeki aşırı değer kaybı enflasyonu arttırmakta, iç ve dış pazarda daralmaya neden olmaktadır. Öngörülebilir makul bir enflasyon, ekonomiler için sorun sayılmayabilir. Ancak fiyat artışlarının yüksek oranlara ulaşması ve kurların tahmin edilebilir olmaktan çıkması ticari yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir.”

‘Merkez Bankasının bu süreci daha realist politikalarla yönetmesi gerektiğine inanmaktayız’

Ekonomik piyasalardaki belirsizliğe vurgu yapan Baysal, şu ifadeleri kullandı: “Son zamanlarda ekonomi piyasasında yaşanan hızlı dalgalanmalar sadece iş camiasını etkilemekle kalmamakta, bütün toplumu etkilemektedir. Serbest piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, dövizdeki hızlı tırmanış ve enflasyon artışı devam etmektedir. Bütün bu duruma müdahale etmesi gereken Merkez Bankasının son zamanlarda peş peşe aldığı faiz indirim kararları beklenen etkiyi yaratamamaktadır. Yaşanmakta olan bütün bu gelişmeleri biz Diyarbakır İş Konseyi üyeleri olarak büyük bir endişe ile izlemekteyiz. Gerek siyasi otoritelerin, gerekse de bu konuda en yetkili merci olan Merkez Bankasının bu süreci daha realist politikalarla yönetmesi gerektiğine inanmaktayız. Piyasalardaki hızlı ve dengesiz dalgalanmaların yanı sıra enflasyonun önlenmesi konularında bütün yetkili kurumları daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Diyarbakır İş Konseyi piyasalardaki belirsizlikten endişeli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.