Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasından Arşivlik bir kitap

Ticaret ve Sanayi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası “Diyarbakır Tarihin ve Bereketin Tanığı” adlı muhteşem bir kitap yayınladı.

Emine Evirgen/Haber

Kuşe kâğıda basılı,  tamamı renkli olan orijinal ciltli eser, kadim kentimizin dününü ve bugününü anlatan fotoğraf ve yazılarla dolu.  Alanında büyük bir boşluğu dolduracağına inandığımız bu kitap Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından binlerce yıllık tarihsel birikimi olan Diyarbakır şehrinin kısa bir hikâyesi olarak hazırlandı. Kitabın son bölümünde özetle şu bilgilere yer verilmiş: “Kentin zengin kültürel birikimi arasına seçim yapmak bizi oldukça zorladı.  

7 bin yıllık birikimi ve 33 kavmin ardında bıraktıklarını anlamaya sayfalar yetmeyecektir.  Zira Diyarbakır’ı yaşamak ve kentin mistik kokusunu duymak gerekir.  Kentin tüm yaşanmışlıkları içerisinden kitap için özenle seçip sunduğumuz bilgiler azda olsa kenti tanımamızı ve kentin tarihi büyüsüne kapılmamızı sağlayacaktır.  Arkeolojik yerleşim alanları tarihsel olayları sahne olan mekânları geçmiş ile günümüz arasında oldukça sağlam kalan köprüler geçmişten bugüne kente gelenleri misafir eden hanları, dinlerin eşsiz mabetleri ve Mezopotamya’nın sonsuz bereketini kısa da olsa anlamaya çalıştık.

Surlar (1)

Önsözden

Büyük bir ilgi ile karşılanan kitabın önsözünde ise kısaca şu bilgilere yer verilmiş: “Kentin ticari ve sınai hayatının geliştirilmesi görevini yüklenen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, kentin refahı ve kalkınması için tarihi bir sorumlulukla çalışmaları sürdürmektedir. Kurulduğu günden bugüne kentin kültürel değerlerinin farkında olarak çalışmalarını bu yönlü sürdürmüştür.  Medeniyetler mirası tarihi kentimizi layıkıyla geleceğe taşıma amacını her daim görev addetmiş ve Diyarbakır’ın dünya kentleri içinde her yönden hak ettiği yere gelmesini öncelikli görevlerinden saymıştır.

Surlar (5)

Kadim kentimizin hikâyelerinin mekânlarla anlatıldığı bu kitap kentimizi tanımak isteyenler uzun ve keyifli bir yolculuğa çıkarmak için hazırlanmıştır.

Konu başlıkları

Kitapta önemli konular ele alınarak fotoğraflarla zenginleştirilmiş. Antik Şehrin Merkezi İçkale,  Körtik Tepe, Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı,  İlçeleriyle Diyarbakır, Tarihin Mekezindeki Şehir, Şehrin Altın Çağı,  Osmanlı İdaresinde Diyarbakır, Surlar ve Kitabeler,  UNESCO Dünya Mirası Hevsel,  Mabedler ve Anıtlar Şehri, Hanlar Konaklar,  Kültür Sanat ve Folklör, Destanlar ve  Âşıkların Anlatıcısı Dengbejler, Kentte Spor ve Diyarbakır Mutfağı gibi önemli konu başlıklarına kitapta yer verilmiş.  

Surlar (4)

Her Diyarbakırlının mutlaka arşivinde bulunması gereken bu değerli kitap için DTSO Bilim Eğitim Vakfı ile Diyarbakır Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasından Arşivlik bir kitap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir