Diyarbakır’da 5 siyasi parti kent sorunlarına dikkat çekti

Diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da aralarında CHP, Gelecek Partisi, Deva Partisi, Saadet Partisi ve HÜDA PAR’ın bulunduğu partiler Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelerek kentin sorunlarını dile getirdiler.

Haber: Ali Abbas Yılmaz

Siyasi partilerin ortak açıklamasına DEVA Partisi İl Başkanı Cihan Ülsen, HÜDA PAR il Başkanı Faruk Dinç, Gelecek Partisi İl Başkanı Aydın Altaç, Saadet Partisi İl Başkanı Abdurrahman Ergin ve parti yöneticileri katıldı. CHP İl Başkanı Gönül Özel’in katılamadığı açıklamaya CHP Diyarbakır il yönetiminden partililer katıldı.

Diyarbakır’daki 5 siyasi parti asına yapılan ortak açıklamayı Saadet Partisi İl Başkanı Abdurrahman Ergin okudu.

Vatandaş mağdur ediliyor

Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Toplumda yaşanan şiddetin önüne geçilmesi, gerilimin ortadan kaldırılması esastır. Biz, Demokrasi ve Atılım Partisi, Gelecek Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Hür Dava Partisi, Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanları olarak, ötekileştirici, ayrımcı, insanların birlik ve beraberlik duygularını erozyona uğratan, halkı kin ve nefrete yöneltme üslubu mutlaka terk edilmesi gerektiğini her platformda ve toplantıda dile getirmeye devam ediyoruz. Diğer bir konu kış mevsimiyle birlikte elektrik kesintilerinin yaşanmaması, doğalgaz ve su kesintileriyle hayatın felce uğratılmaması gerekir. Elektrik faturalarının yüklü gelmesinin nedeni ilgili kuruluşça hala açıklığa kavuşturulmamıştır. Ekonomik durgunluğun ve TL’nin sürekli değer kaybı ile artan zam furyası, muhtemelen faturalara da yansıyacaktır. Esnaf ve vatandaşın iş ve aş peşinde olduğu, ayakta durmaya zorlandığı ortamda faturasını ödeyemeyenlerin elektriğinin ve doğal gazının kesilmemesi, icralık durumların yaşanmaması talebimizdir. Kaçak elektrik kullanımı bahane edilerek, birçok vatandaşın mağdur edildiği hepimizin bilgisi dâhilindedir.”

siyasi parti

‘Vatandaşın elektrik ve doğalgaz faturası ödenemediği için soğuğa terk edilmesinden endişe ediyoruz’

Önceki faaliyetlere atıfta bulunulan açıklamada şunlar kaydedildi: “Hazır su işletme fabrikalarının kurulu olduğu Gözeli’de vatandaşın susuz hayata mahkûm edildiğini il başkanları olarak kamuoyuna açıklamıştık ve böylece oraya boru hatları çekilmeye başlandı. Bu sefer kış ortasında fakir, işsiz, gündelik işlerde çalıştığında sıcak bir aş bulmaya çalışan vatandaşın elektrik ve doğalgaz faturası ödenemediği için soğuğa terk edilmesinden endişe ediyoruz. Vatandaştan gecikme zammı, sayaç kapama-açma parası talep edilmemelidir. En azından bu işlem kış mevsiminde uygulanmalıdır. Esnaf da bu uygulama dışında bırakılmamalıdır.”

‘Çalışmayan, sosyal güvencesi olmayan vatandaşın da ihtiyaçlarının karşılanması insanî görevdir’

Ülkede yaşanan ekonomik krizden iktidarın bihaber olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Ekonomik kaosun ya da durgunluğun, döviz ve altın fiyatlarının iki katına vardığı günümüzde vatandaştan üç ekmek yerine bir ekmek, bir kilo domates yerine bir adet domates almasını isteyen anlayış, halkın derdiyle dertlenmekten uzaktır. Vatandaşın aç olmadığını, araçların yakıt kuyruğunu zenginliğe bağlayan anlayış, halktan kopuktur, reel bakıştan uzaktır. Yaşanan ekonomik dar boğazı kabul eden iktidar, çalışanına, emeklisine enflasyonun üzerinde maaş zammını vermek zorundadır. Çalışmayan, sosyal güvencesi olmayan vatandaşın da ihtiyaçlarının karşılanması insanî görevdir. İnsanın zaruri ihtiyaçlarını karşılayamaması, tarihten bu güne sosyal patlamaların sebebi olmuştur” denildi.

‘Sömürüyü esas alan bu anlayış sorgulanmadıkça işler düzelmez!’

Vatandaşların demokratik taleplerini dile getirmesinin önünde engellere dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Biz, Diyarbakır’da teşkilatı bulunan siyasî partilerin İl Başkanları olarak, Sivil Toplum Kuruluşlarının hak taleplerinin, ekonomik tahribata karşı gösterilen tepkilerin, meydanlarda hukuksuz bir şekilde bastırılmasını doğru bulmuyoruz. Tepkisini meşru biçimde, yasalara bağlı, mevzuata uygun, gösteri ve yürüyüş prosedürüne uyarak gerçekleştiren insanımızın ötekileştirilmesini, ayrıma tabiî tutulmasını kabul etmediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Yanlış ekonomi politikalarının faturası zengine kazanç olarak dönerken, yoksul insanımızın elinden lokmasını alıyor. Bu ekonomik tahribata bizler karşı çıkıyoruz. Paradan para kazanan, fakirden alıp zengine veren, sömürüyü esas alan bu anlayış sorgulanmadıkça işler düzelmez! Üretime, istihdama, kalkınmaya, sanayileşmeye, tarıma, hayvancılığa, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmedikçe işler düzelmez!”

Diyarbakır’da 5 siyasi parti kent sorunlarına dikkat çekti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.