Diyarbakır’da alışverişin odak merkezine “çizgili” çözüm

Diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da Sokak sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışmalarıyla modernize edilen Sakarya Caddesi’nde kaldırım işgaline karşı dikkat çekici bir çözüm geliştirildi.

Caddede seyyar satıcılara izin verilmeyecek. İş yerlerinin önünde 1 metre 20 santimi geçmeyecek şekilde ürünler bırakılabilecek. Kayıt dışı esnafı ikna etmek için başlatılan ruhsatlandırma çalışmalarına cadde esnafı ilgi gösteriyor. Denetimlerin zabıta ekipleri tarafından düzenli olarak yapılacağını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, “Esnafımızın bu kurallara uyması halinde bu durum en çok kendi lehlerine olacak ve caddemiz göz kamaştıran bir alışveriş bölgesi haline gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

alışverişin

1 metre 20 santimden fazlası için eşya yasağı

Bağlar Belediyesi, Diyarbakır’da günlük ticaret hacminin en yüksek olduğu bölgelerin başında gelen Sakarya Caddesi’nin düzene kavuşması için önemli kararlar aldı. Seyyar satıcıların caddenin merkezinde yer alması yasaklanırken, dükkanlar da 1 metre 20 santimi aşamayacak şekilde dükkanların önünde eşya bırakabilecek. Belediye tarafından yerleştirilen çizgileri aşan ve kuralları ihlal edenler hakkında işlem uygulanacak.

Ruhsatlandırma için kolaylık sağlanıyor

Zabıta, kaldırım işgalelerine karşı Medine Bulvarı’ndan başlayıp Sağlık Ocağı Caddesi’ne kadar varan bölgede düzenli olarak denetimler yapacak. Bağlar Belediyesi ,kayıtdışı ekonomi kapsamına giren bölgedeki esnaflara yönelik ruhsatlandırma çalışması başlattı. İkna edilen ve kolaylık sağlayan bir çok esnaf belediye ile iletişime geçerek ruhsat işlemlerini yerine getiriyor.

“Esnafımızın ve vatandaşımızın huzuru için çalışıyoruz”

Sakarya Caddesi’nin günlük ticaretin işlek noktalarından biri olduğunu belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, bu düzenlemelerle hem esnafın hem de vatandaşların huzurlu bir ortama kavuşmasını hedeflediklerini söyledi.

Belediyenin çalışmalarına destek veren esnaflara teşekkür eden Beyoğlu,”Göreve geldiğimizden beri Sakarya Caddesi’ni layık olduğu modern bir alışveriş merkezine dönüştürmek için çalışmalar yapıyoruz. Esnafımızla istişareli ve koordineli hareket ediyoruz. Belirlemiş olduğumuz kurallara herkes riayet ederse her şey çok daha güzel olacak, caddenin bir düzeni olacak. İnsanlar, alışverişe geldiğinde bu rahatlığı yaşayabilmelidir.” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Diyarbakır’da alışverişin odak merkezine “çizgili” çözüm

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir