Diyarbakır’da aşırı nöbetten bir sağlık çalışanı bebeğini kaybetti

sağlık aşırı nöbet mobing
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amed Sağlık Platformu, pandemide sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının kötüleştiğine vurgu yaparken, hastanelerde aşırı nöbet ve mobing yaşandığına dikkat çekildi.

Açıklamada, sağlık çalışanı bir kadın personelin aşırı nöbetlerden dolayı bebeğini kaybettiği belirtilerek, “Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yoğun bakım biriminde çalışan bir arkadaşımızın riskli gebeliği ve nöbet tutamaz raporu olmasına rağmen kendisine nöbet tutturulmuş, Arkadaşımız yer değişikliği talebinde bulunmuş ancak yer değişikliği gerçekleşmemiştir. Maalesef bu süreçte bir sağlık emekçisi üzülerek söylüyoruz ki çocuğunu kaybetmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Amed Sağlık Platformu, Kadın Doğum Hastanesi’ndeki sağlık çalışanı bir kadın arkadaşlarının riskli gebeliği ve nöbet tutamaz raporu olmasına rağmen Yoğun Bakım Servisinde nöbet tutturulmasından kaynaklı bebeğini kaybetmesine ilişkin açıklama yaptı.

Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi önünde yapılan açıklamayı, SES Amed şube yönetim kurulu üyesi Gülhan Tekin okudu.

sağlık nöbet mobing
Amed Sağlık Platformu

Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları her gün daha da zorlaşıyor

Dünyada ve ülkemizde, yaklaşık iki yıldır yaşanan Covid 19 Pandemisine işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüm Dünyada milyonlarca insan yaşamını yitirdi, ülkemizde de on binlerce yurttaşımız etkisi önlenebilir virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu dönemde çalışma koşulları en fazla ağırlaşan da Sağlık Emekçileri oldu. 2020 yılını Sağlık Emekçilerine adayan Dünyanın diğer ülkeleri, samimi bir şekilde hissettirerek bu durumu gerçekleştirdi. Ancak ülkemizin iktidarı, reklamdan, yalandan ve ranttan başka bir çözüm geliştirmedi. Her geçen gün ağırlaşan yaşam ve çalışma koşullarında hayatta kalmaya devam eden Bizler, hiç susmadık ve artık susmayanlar daha da artıyor. Daha iki hafta önce 24.10.2021 tarihinde, insani olmayan 36 saatlik nöbet sonrası evine gitmeye çalışan bir asistan arkadaşımız, trafik kazası geçirerek vefat etmiştir. Buna rağmen Sağlık Bakanlığı kendi çalışma arkadaşını koruma adına her hangi bir adım atmamıştır. Halen sağlık emekçileri gün aşırı nöbet tutmakta ve hastane yöneticileri tarafından mobinge maruz kalmaktadır.”

‘Kadın Doğum’da aşırı nöbet ve mobing var’

Sağlık çalışanlarının pandemide zor koşullarda çalıştığına vurgu yapılan açıklamada, “Yaşamak için yaşatmak istiyoruz şiarı ile yola çıkan Bizler, pandemi sürecinde tükendiğimizi ifade etmekten yorulduk. Kadın Doğum ve diğer hastanelerdeki emekçilere gün aşırı nöbet tutturulmakta, mobing uygulanmakta ve İl sağlık Müdürü ile yaptığımız görüşmelerde kendisinin yıllık izinlerle ilgili kolaylık sağlanacaktır talimatına rağmen zorluk çıkarılmaktadır. Defalarca hastane yöneticileri ile görüşülmüş ancak her hangi bir olumlu sonuç alınamamıştır. Yapılan görüşmelerde, çalışma koşullarımızın iyileştirilmesine dair taleplerimizin yanında, toplum sağlığına dair görüş ve taleplerimizi de ifade etmekteyiz. Pandemi sürecinde daha da hassas olunması gereken ve hastanın tedavi sürecinde hayati öneme sahip olan Mekanik Ventilatör Setleri, İnfüzyon Pompa Setleri gibi tıbbi malzemeler zamanında temin edilmemektedir. Bu hastanenin idaresi, kliniklerde tedavi gören bebeklerin vücut temizliği için gerekli olan ıslak mendil yerine, bebeklerin vücut temizliğini pamukla yapın diyecek kadar pervasızlaşmıştır” denildi.

‘Ortada bir cinayet var’

Sağlık çalışanlarının maruz bırakıldığı kötü çalışma koşullarına değinilen açıklamada, “Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yoğun bakım biriminde çalışan bir arkadaşımızın riskli gebeliği ve nöbet tutamaz raporu olmasına rağmen kendisine nöbet tutturulmuş, Arkadaşımız yer değişikliği talebinde bulunmuş ancak yer değişikliği gerçekleşmemiştir. Maalesef bu süreçte bir sağlık emekçisi üzülerek söylüyoruz ki çocuğunu kaybetmiştir. Hastane yöneticilerinin görevi kötüye kullanması, arkadaşımızın çocuğunu kaybetmesine sebep olmuştur. Buna rağmen il sağlık müdürlüğü, arkadaşımız ile acısını paylaşmaktan ziyade, görüyoruz ki bu durumun üzerini kapatmaya çalışmaktadır. Muhakkik olarak atanan başka bir hastanenin başhekimi ise arkadaşımızı suçlayacak kadar vicdan ve meslek etiğinden uzaklaşmıştır. Şu kesindir ki ortada bir cinayet vardır! Buna neden olan ve bu suça ortak olan tüm hastane yönetimi hakkında etkin bir soruşturma yapılmasını ve ihmali olanların görevden alınmasını talep ediyor, bu sürecin takipçisi olacağımızı ve sorumlularla ilgili suç duyurusunda bulunacağımızı tüm basın ve kamuoyuna buradan ifade ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. (Haber Merkezi)

Diyarbakır’da aşırı nöbetten bir sağlık çalışanı bebeğini kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir