Diyarbakır’da avukatlara yönelik saldırılar kınandı

diyarbakır baro
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi, avukatlara yönelik gelişen saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada, saldırıların arttığına dikkat çekilirken, avukatların dava dosyası ile özdeşleştirilmesinin doğru olmadığına vurgu yapıldı.

Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi, son süreçte mesleki faaliyetleri nedeniyle saldırıya maruz kalan ve ölüm tehditleri alan avukatların yaşadığı sorunlara dair, Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi adına yapılan açıklamayı Av. Hamdiye Kocabey okudu.

diyarbakır barosu avukat hakları hamdiye kocabey
Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi Hamdiye Kocabey, avukatlara yönelik saldırıları değerlendiriyor

‘Avukatlara yönelik hukuk dışı fiiller artıyor’

Açıklamada, “Hak arama özgürlüğünün önündeki engellerin ve mesleki sorunlarımızın bütün ağırlığıyla devam ettiği bu süreçte avukatlara yönelik saldırılar ve şiddet vakalarında ciddi bir artış yaşanmaktadır. Son bir hafta içerisinde baromuz üyesi üç meslektaşımız sözlü ve fiziki saldırıya maruz kalmıştır.  Bütün bu saldırılar, savunmaya ve avukata karşı yapılan eylemlerin faillerini cesaretlendirmekte ve savunmanın direncini kırmak amaçlanmaktadır. Son dönemlerde karşılaştığımız bu saldırılar avukatların mesleki faaliyetini yürüttüğü sırada mesleklerini icra etmelerini engellemek amacıyla gerçekleştirilmektedir. Son yıllarda Avukatların görevlerini icra edebilmelerinin engellenmesi, yargısal kamu hizmetinin sınırlandırılması maksadına yönelik hukuk dışı fiiller artma eğilimindedir. Bu durum, sadece avukatları ve Baroları değil tüm kamuoyunu yakından ilgilendiren ve takip edilmesi gereken hassas bir süreçtir” ifadelerine yer verildi.

‘Avukatlar taraf değildir, dosya ile özdeşleştirilemez’

Avukatlara yönelik müdahalelerin olağan hale geldiğine vurgu yapılan açıklamada, “Yurttaşın hak arama özgürlüğü ve adalete erişimdeki temsilcisi avukatlara duruşma salonlarında, keşif, haciz mahallinde, ofislerinde sözlü ve fiili saldırılar maalesef devam etmektedir. Bu tür sözlü ve fiili saldırılar sıradanlaşmış ve olağan bir durum halini almıştır. Bu tür saldırılarla bağımsız savunmanın sesi kısılmak istenmektedir. Bilinmelidir ki, avukat dava dosyasının tarafı değil, vekilidir. Avukatları aldıkları dosyalar ile özdeşleştirerek taraf gibi görmek, bu tür saldırıların esas nedeni olup, avukatlara karşı bu yanlış bakış açısının terk edilmesi gerekmektedir” denildi.

‘Saldırılar kamu güvenliğine yöneliktir’

Avukatlara yönelik saldırıların kamu güvenliğine yönelik olduğunun değerlendirildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Avukatların mesleklerini icra edemediği yerde yurttaşların hak arama özgürlüğünden bahsedilemez. Sürekli şekilde savunmanın yıpratılmaya ve itibarsızlaştırmaya çalışılması, avukatların bakmış oldukları davalardan dolayı müvekkilleri ile özdeşleştiren anlayış bu tür saldırıların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Biz avukatlar, bireylerin hak ve hukukunu koruyan, kimseyi ayırt etmeden savunan bir mesleğin mensuplarıyız. “Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir.’’ Avukatın ifa ettiği kamu görevi, vatandaşın hak ve hukukunu korumak ve adaletin tesis edilmesine katkı sunmaktır. Söz konusu saldırı, müvekkilini temsil ettiği için hak arama özgürlüğüne ve kamu görevini ifa eden bir mesleğe yöneldiği için de kamu güvenliğine yöneliktir.”

‘Saldırıları titizlikle takip etmeye devam edeceğiz’

Avukatlara yönelik saldırıların takipçisi olunacağına dikkat çekilen açıklamada son olarak ise “Unutulmamalıdır ki, yargının kurucu unsuru olan savunmaya yani avukatlara yönelik her saldırı, özünde hukuk devletine yönelik bir saldırıdır. Meslektaşlarımıza yönelik bu saldırılara karşı Diyarbakır Barosu tüm üyeleri ile gerekli mücadeleyi etmeye devam edecektir. Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi olarak Meslektaşlarımıza yönelik menfur saldırıların son bulması İçin çalışmalarımızı sürdürmeye devam edecek, saldırıyı gerçekleştirenlere yönelik yargısal süreçleri de büyük bir titizlikle takip etmeye devam edeceğiz. Bir kez daha bu saldırıları kınıyor, saldırıya uğrayan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Diyarbakır’da avukatlara yönelik saldırılar kınandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir