Diyarbakır’da Gurme Fuarı açıldı

Diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı açıldı.

Diyarbakır Fuar Alanı’nda açılışı yapılan Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’na Trabzon, Rize, Kars, Erzurum, Kayseri ve diğer illerden onlarca üretici katıldı.

diyarbakır gurme fuarı
Diyarbakır’da Mezopotamya Gurme Fuarı açılışı

Fuar, tulum ve Rize Halk Oyunları’nın gösterisi ile başlarken, Diyarbakır Dengbêj Evi’nden fuara katılan dengbêjler ise kilamlar seslendirdi.  Fuara, Rize Valisi Kemal Çeber ile CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yanı sıra, birçok ilden sivil toplum örgütünün temsilcisi de katıldı.

diyarbakır gurme
Diyarbakır Gurme Fuarı

Fuarın açılış töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır’ın 12 bin 500 yıllık tarihine vurgu yaparak, “Biz Diyarbakır’ı gastronomi bakımından tarif ederken, ‘insanlığın lezzet serüveninin başladığı yer’ diyoruz. Bunu tesadüfen söylemiyoruz. İnsanoğlu yerleşik hayata bu coğrafyada geçti. İnsanoğlu ilk buğdayı, mercimeği bu topraklarda yetiştirdi” ifadelerini kullandı.

gurme-fuar-diyarbakir
Mezopotamya Gurme Fuarı

‘Yeni yeni değerlerimizin farkına varıyoruz’

Dünya ülkelerinin yıllardır gastronomiden ciddi gelirler elde ettiğini ifade eden Vali Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz elimizdeki değerlerin yeni yeni farkına varıyoruz. Bütün şehirler, yeni yeni değerlerimizin farkına varıyor. Dünya gastronomiden yıllardır, para kazanıyor, biz yeni yeni fark ediyoruz. Destek veren, katkı veren, katılan bütün dostlara Diyarbakır Valisi olarak teşekkür ediyorum. Elbette en önemli teşekkürümüz onur konuğumuz, yağmurun, çayın, yeşilin şehri Rize’ye, Rize’nin değerli valisine. İnşallah Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi arasındaki ilişkileri de geliştirmiş oluruz.”

Vali Karaloğlu, kadın emeğini tebrik etti

Konuşmaların ardından Vali Münir Karaloğlu stantları gezerek bilgi alırken, kadınların el emeği ile üretim yaptığı Güleç Köy standını da ziyaret etti. Vali Karaloğlu, Güleç Köy Kurucusu Özlem Külahci’dan, ürünler ve üretim aşaması ile ilgili bilgi aldı. Karaloğlu, kadınların üretime katılımını teşvik eden Güleç Köy’ü tebrik etti.

gurme fuarı rize valisi
Rize Valisi Kemal Çeber

‘Diyarbakır’dan çok etkilendim’

Fuarda onur konuğu olarak konuşan Rize Valisi Kemal Çeber de şunları ifade etti: “Hep beraber bir heyecan duyuyoruz. Yaklaşık 3 yıldır bu konseptte hiçbir faaliyete katılmadık. Rize çok zengin kültüre sahip bir il, her fuarda özel davetler gelir. Pandemi ve diğer gerekçelerle bu kapsamda katılım sağlayamamıştık. Ama davet Diyarbakır’dan olunca yaklaşık 250 kişilik ekiple buradayız. Şehri eşimle birlikte gezdim, tarihi yerlere baktım. Diyarbakır’ın çok değiştiğini gördüm. Her geldiğimde Diyarbakır’dan çok etkilendim. Medeniyetin ilk filizlendiği yer burası. Kadim bir kent.”

(Haber Merkezi)

Diyarbakır’da Gurme Fuarı açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir