Diyarbakır’da korana virüsün etkinliğini azaltmak için çocuk polikliniği kapatıldı

Diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi Çocuk Semt Polikliniği aylardır kapalı olması 55 bin kişinin yaşadığı mahallede mağduriyet yaratıyor. Polikliniğin “Corana virüs hastalığının etkinliğini azaltmak amacıyla” kapatıldığının belirtilmesi ise akıllara durgunluk veriyor.

Ali Abbas Yılmaz / Özel

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi Çocuk Semt Polikliniği aylardır kapalı. Poliklinik Başhekimliği’nden yapılan duyuruda “Corana virüs hastalığının etkinliğini azaltmak amacıyla semt polikliniğimizde geçici olarak hizmet verilmeyecektir” ifadelerine yer verildi. Başhekimlik duyurusunda ayrıca, hastalar Dağkapı Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Gazi Yaşargil EAH Bağlar Semt Polikliniği ve Gazi Yaşargil EAH Kadın Doğum ve Çocuk ek binasına yönlendirildi.

Huzurevleri Mahallesi Muhtarı Hacı Turgut, 55 bin kişinin ikamet ettiği bir mahallede çocuk semt polikliniğinin aylardır kapalı kalmasının vatandaşları mağdur ettiğini dile getirdi.

‘Polikliniğin hekim yetersizliğinden kapatılması tatmin edici gelmiyor’

Huzurevleri’ndeki Çocuk Semt polikliniği’nin yaklaşık 3 aydır kapalı olduğunu belirten mahalle muhtarı Hacı Turgut, şunları söyledi: “Polikliniğin kapatılmasıyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü ile iletişime geçtim. Ban verilen yanıt şu: “Biz oranın kirasını zaten ödüyoruz. Cihazlarımız, ekipmanlarımız hepsi oradadır. Pandemi sürecinde hekimlerimiz dışarıda çalıştıklarından ve hekim yetersizliğinden dolayı geçici bir süreliğine hizmet vermeyi durdurmuşuz ama kısa zamanda yeniden faaliyete geçeceğiz”. Tabii bu 55 bin kişilik bir mahallede hoş olmayan bir durumdur, insanlarımıza eziyettir. Kış mevsimine giriyoruz ve çocukların yoğun olarak hastalandığı bir zamandır. İl Sağlık Müdürlüğümüzün bu konuda duyarlılık göstereceğine inanıyorum. Tabii bu konuda niyetleri nedir, net olarak bilmiyorum ama ban verdikleri bilgi bu yönde.”

‘Hastalar Bağlar Semt Polikliniği’ne yönlendiriliyor ancak orada hasta yoğunluğu fazla’

Polikliniğin kapalı olmasından kaynaklı yaşanan vatandaş mağduriyetine ilişkin olarak ise muhtar Turgut, şöyle konuştu: “Vatandaşlar polikliniğin kapalı olmasından dolayı mağdur olduklarını dile getiriyorlar. Çocuklarımız yakında bir polikliniğe gitmesi gerekirken farklı yerlere gitmek zorunda kalıyor ve gidilen yerlerde yaşanan yoğunluk ise pandemi döneminde ayrı bir risk oluşturuyor. Mahallemizde bir çocuk semt polikliniği varken, çocuklarımızın daha uzaktaki bir yere gitmek zorunda kalmaları doğru değil.  Hastalar Bağlar Semt Polikliniği’ne yönlendiriliyor ancak orada hasta yoğunluğu fazla. Mahallemizde, yanıbaşımızda bir poliklinkte hizmet almak varken insanlarımız ulaşım sorunu yaşayıp başka bir yere gitmek zorunda kalıyorlar. Burada yaşayan insanlar zaten ekonomik olarak zor durumdalar. Bu da aile bütçelerine ek külfet oluyor. Bu yaşananlar bizi üzüyor ama neticede biz yaşanan mağduriyeti bildirdik ve sonucunu bekliyoruz.”

korana virüsün

‘Polikliniğin kapalı olması mahalleli için işkencedir’

Çocuk Semt Polikliniğinin açılması için yetkililere çağrıda bulunan Turgut, şunları ifade etti: “Diyarbakır Valiliği’ne, İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve bu konuda duyarlılığı, sorumluluğu olan yetkililere sesleniyorum: Bu bir sağlık sorunudur, zaruridir ve acilen giderilmesi gerekiyor. Biz zor durumdayız, bu önemli bir ihtiyaçtır. Zaten pandemiden dolayı insanlarımız maddi anlamda mağduriyet içinde. 55 bin kişilik bir mahalleyiz ve bu poliklinik sadece bize değil yakın çevredeki bölgelere de hizmet veriyor. Polikliniğin kapalı olması mahalleli için işkencedir. İl Sağlık Müdürlüğü’nün verdiği bilgi de açıkçası beni tatmin etmedi. Hekimin olmadığı söylendi. Hekimlerin dışarıda hizmet verdiği belirtildi. Polikliniğin geçici bir süreliğine durdurulduğu da ifade edildi. Hekim yetersizliğinden dolayı bir polikliniğin kapatılması ne kadar doğru bir yaklaşımdır? Biran önce çocuk polikliniğimizin hizmete girmesini istiyoruz. İl Sağlık Müdürlüğümüzün bu konuda gereken duyarlılığı göstereceğine inanıyorum.”

Polikliniğin durumu yılbaşına doğru değerlendirecek

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin ise konuya ilişkin olarak, kapanan semt polikliniğinin 500 metre ilerisinde Bağlar Semt Polikliniği olduğunu ve vatandaşların oradan sağlık hizmeti alabileceklerini ifade etti.

Tekin, Huzurevleri Çocuk Semt Polikliniği’nin pandemi nedeniyle kapatıldığını belirtirken,  çocuk hekimi açısından sıkıntıları olduğunu ve ana binayı desteklediklerini ifade etti. Ana binanın çocuk acilinde yoğunluk yaşandığı için hekimleri orada değerlendirdiklerini söyleyen Tekin, özellikle ana binayı, acili ve poliklinikleri desteklemeyi düşündüklerini belirtti. Huzurevleri Çocuk Semt Polikliniği’nde 20’ye yakın personelin görev yaptığını ifade eden Tekin, polikliniğin açılmasını yılbaşında değerlendireceklerini belirtti. Pandemi sürecinde personel ihtiyacının olduğunu ve enfeksiyon oranını çok dağıtmamak için polikliniği kapattıklarını ifade eden Tekin, “Yılbaşına doğru bu konuyu tekrar değerlendireceğiz ve duruma göre bir karar vereceğiz. Şuan pandemi koşulları nedeniyle geçici olarak şuan kapalı ve gidişata bakarak, tekrar değerlendireceğiz” dedi. 

Diyarbakır’da korana virüsün etkinliğini azaltmak için çocuk polikliniği kapatıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir