Diyarbakır’da mütahitler tasfiye izni istiyor

Diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da kamuya iş yapan müteahhitler, projeleri üstlendikleri zamanki fiyatlarla maliyetlerin karşılanmasının imkânsız hale geldiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’dan sektörün devamlığı için Fiyat farkı ve tasfiye izni verilmesini istedi.

Ülke genelinde yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam imkânı sağlayan ve 200’ün üzerinde alt sektör ile  toplamda 4 milyon kişiye istihdam yaratan inşaat sektörünün, Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler girdi maliyetlerindeki yüksek oranlı artışlar ile çok zor bir süreç yaşadığını belirten ACM Mühendislik İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Diyarbakırlı iş adamı Cihan Yaman, Altyapı ve üst yapı inşaatlarında kullanılan malzemelerde yaşanan beklenmedik fiyat artışının kamuya iş yapan müteahhit firmaları çok zor durumda bıraktığını söyledi.

Cumhurbaşkanından destek talebi

Covid 19 salgını nedeni ile ekonomik gelişmeler ve girdi fiyatlarındaki artışların, döviz kurunun yüksekliği, üreticilerin ürünlerini yurt dışına satmak istemeleri ve yurt içinde malzeme tedarikinde ciddi sıkıntıların yaşanması yüklenici firmalar tarafından taahhüt edilen fiyatlara işlerin tamamlanmamasına neden olduğunu belirten Yaman, Türkiye’mizin bir çok ilinde devam eden kamu projelerimizi maliyet artışları ve malzeme ter minindeki sıkıntılar nedeniyle tamamlayamaz duruma gelmiş durumdayız. Üstlenmiş olduğumuz Kamu Projelerimizin sürdürebilmesi ve ayakta kalabilmemiz için uğradığımız zararların telafisi amacıyla başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan olmak üzere, Maliye Bakanımız, Çevre Şehircilik Bakanımız ve Milli Eğitim Bakanımız Ulaştırma ve altyapı Bakanımız Gençlik ve spor bakanımızda Türkiye geneli Belediyelerimizden, Diyarbakır Ticaret Odamızdan, Diyarbakır Ticaret Borsamızdan Reel piyasa farklarının araştırılıp aradaki farkların tarafımıza ödenmesini sağlayacak ek bir Fiyat Farkı oluşturulup ödenmesi veya tasfiye hakkı tanınmasını istiyoruz.

Yatırımların tamamlanması sağlanacaktır

Özellikle fiyat farkı olmayan işlerde çok acil bir şekilde önlem alınması gerekmektedir. Yapılacak olan düzenleme de  üretici fiyat endeksleri yerine malzeme fiyatları fiyat artış endeksleri üzerinden yapılmasının sektörde oluşan kayıpları karşılayabileceği ve kamu yatırımlarının da duraksamadan hızlı bir şekilde tamamlanmasına imkan sağlayacağını belirtmek isterim. Bilindiği özere 2018 yılında tasfiye kararnamesi çıkmış olup bir çok yüklenici kararnameden faydalanmıştı.

Bir birimize destek olarak atlatabiliriz

Yaşananlar karşısında sadece kendilerinin etkilenmediğini irtibatlı tüm sektörlerinde kendileriyle birlikte etkilendiğini de anlatan ACM Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Yaman,’’ Altyapı ve üst yapı inşaatlarında kullanılan demirden çimentoya, bakırdan alüminyuma, PVC’den elektrik mekanik malzemelerine kadar ürünlerin fiyatlarında yaşanan beklenmedik yükseklikteki artışlar sadece biz müteahhit firmaları değil bizlerle bağlı olarak irtibatlı tüm sektörlere de yansımaktadır. Ülke olarak yaşamış olduğumuz bu süreci de bir birimize destek olarak el birliği atlatacağımıza inanıyorum.

Herkes yasaklı hale gelecek

İnşaat sektörü ekonomimizin lokomotif sektörü olduğu için yaşanan sıkıntılar ile birlikte firmalarımız zarar görecek belki yasaklı olacak belki de kapanacak  bununla birlikte bir daha ihalelere giremeyecek, işlerin durması ile  birlikte bir çok alt sektör kapanacak yada olumsuz etkilenecek işsizlik çoğalacak. Yarım kalan işlerin ikmal ihaleleri düşünüldüğünde yeni ihale maliyetleri çok yüksek olup katılımcı yüklenici sayısı da azalacak bu durum rekabet ortamını azaltacak. Bahs ettiğim durumların oluşmaması için çok hızlı bir şekilde tedbir alması gerekir.’’ şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Diyarbakır’da mütahitler tasfiye izni istiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.