Diyarbakır’da Seyit Rıza anması

diyarbakır seyit rıza
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilmesinin 84’üncü yıl dönümünde Diyarbakır’da gerçekleştirilen anmada konuşan Kürt tarihi araştırmacısı Kerem Serhatlı, Dersim katliamının 1937’den önce başladığına vurgu yaptı.

Haber: Ali Abbas Yılmaz

Diyarbakır’da Seyit Rıza ve arkadaşları, idamlarının 84’üncü yıldönümünde anıldı. Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Diyarbakır İl binasında yapılan anmaya, PAK İl Başkanı Hanifi Turan, Kürt tarihi araştırmacısı Kerem Serhatlı ve partililer katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anmanın açılış konuşmasını PAK İl Başkanı Hanifi Turan yaparken, Kürt tarihi araştırmacısı Kerem Serhatlı ise 15 Kasım 1937’de idam edilen Seyit Rıza, oğlu ve 6 aşiret reisinin idamlarına ilişkin anlatımlarda bulundu.

kerem serhatlı
Kerem Serhatlı

 ‘1926’da Çemişgezek, Hozat, Nazımiye üçgeninde 152 Kürt Alevi’ye idam kararı verilmiştir’

84 yıl önce yapılan idamlara ilişkin anlatımlarda bulunan Kerem Serhatlı, şöyle konuştu: “Bugün 15 Kasım ve Seyit Rıza’nın şehadetinin 84’üncü yıldönümü. Seyit Rıza ve arkadaşlarını rahmetle, minnetle anıyoruz. 15 Kasım 1937’de Seyit Rıza, oğlu ve 6 aşiret lideri Elazığ Buğday Meydanı’nda göstermelik bir mahkemeyle idamına karar verilmiş ve anında da infaz edilmişlerdir. Dersim Harekatı her ne kadar 1937 yılında deniliyorsa da asıl harekat 1926’da başlamıştır. Şark İstiklal Mahkemesi’nin kararları açıktır. 1926’da Çemişgezek, Hozat, Nazımiye üçgeninde 152 Kürt Alevi’ye idam kararı verilmiştir. Mahkemenin gerekçeli kararında bahsediliyor ki, Şeyh Said Harekatına alakadar olduklarından… Halk arasında Alevilerle Sünniler ayrı kavimlermiş gibi gösteriliyor ama bu tamamen yanlıştır. Çünkü 152 kişi Şeyh Said Harekatına alakadar olduklarından idam edilmiştir. Buna mukabil 83 Kürt Alevi çocuğunun babaları mağarada öldürülmüş veya idam edilmiş ve bu çocuklar Kayseri’ye gönderilmiştir. Bu çocuklar evlatlık olarak veya hizmetçi olarak askerler, subaylar arasında dağıtılmıştır. Bu çocuklardan ünlü kimseler de çıkmıştır. Seyit Rıza Elazığ Buğday Meydanı’nda bir kamyon farı ışığında mahkeme edilmiş ve yaşı küçültülerek idam edilmiştir. Seyit Rıza’nın yaşı 75’ten 60’a oğlunun yaşı da 16’dan 19’a çıkarılarak idam edilmiştir. Aynı mahkeme yaşları büyülterek ve küçülterek idamlarına karar vermiştir.”

diyarbakır seyit rıza
Seyit Rıza

‘Dersim’de resmi rakamlara göre 16 bin, halkın tespitlerine göre ise 70 bin kişi katledildi’

Seyit Rıza’nın idamına ilişkin İhsan Sabri Çağlayangil’in anlatımlarından aktaran Serhatlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seyit Rıza’ya idamdan önce son isteğini sordular. “O da saatimi ve paramı oğluma teslim edin” dedi. Dediler ki, oğlunu da idam edeceğiz. Seyit Rıza da bunun üzerine dedi ki, önce beni sonra oğlumu idam edin. Seyit Rıza’nın son isteğini kabul etmediler ve önce oğlunu onun gözü önünde idam ettiler, sonra da Seyit Rıza’yı idam ettiler. 75 yaşındaki Seyit Rıza idama giderken, sehpaya yürüdü, Çingeneyi iterek ilmiği boynuna geçirdi ve dedi ki, “Evladı Kerbelayık. Bi hatayık. Ayıptır, zulümdür, cinayettir.” Bu sözlerin ardından ayağını sehpaya vurdu ve idam edildi.” Tabii Seyit Rıza’dan sonra da bu devam etti. Eğer gaye Seyit Rıza ve 6 tane Kürt aşiret reisi ise bu niye devam etti? Oysa en büyük katliam 1937’den 1938’e kadar devam etti. Hatta şunu da belirtmekte fayda var. Meşhur Sabiha Gökçen kimdir, o bir Ermeni kızıdır. Ermeni katliamında ailesi katledilmiş ve kendisi yetimhaneye verilmiştir. Mustafa Kemal Bursa seyahatinde iken, gitmiş ve kendisine sahip çıkması gerektiğini söylemiş. Mustafa Kemal’de onu almış ve evlatlık edinmiş. İsmi Hatun Sebiryan’dır. Sonra ismi Sabiha olmuş ve pilot kursuna gönderilmiştir. İlk kadın pilot olarak da Dersim’de Kürtleri bombalamıştır. Dersim’de resmi rakamlara göre 16 bin, halkın tespitlerine göre ise 70 bin kişi, çoluk, çocuk, kadın, ihtiyar katledilmiştir. “

Diyarbakır’da Seyit Rıza anması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir