Diyarbakır’dan tezkere yorumları

diyarbakır tezkere siyaset
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin Meclisten geçmesini Diyarbakır’daki siyasi parti temsilcileri değerlendirdi. İYİ Parti çekincelere rağmen devlet politikası gereği tezkereye “evet” dediklerini belirtirken, CHP ve HDP ise tezkerenin toplumsal sorunların çözümüne katkı sunmadığına işaret ettiler.

Ali Abbas Yılmaz / Özel

Irak ve Suriye’ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi 2 yıl daha uzatıldı. CHP ve HDP’nin “hayır” oylarına karşı tezkere AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin “evet” oylarıyla Meclisten geçti. Diyarbakır’daki siyasi parti temsilcileri ise tezkereye ilişkin Yeniden Günaydın gazetesine değerlendirmelerde bulundular.

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, tezkereye “evet” demenin devlet politikası olduğunu ifade ederken, CHP ve HDP il başkanları ise toplumsal barış için tezkereye “hayır” dediklerini belirttiler.

tezkere diyarbakır vejdin ensarioglu
İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu

“Bu bir devlet politikasıdır ve olması gereken de buydu”

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, tezkereye evet demenin bir devlet politikası olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi: “İYİ Partinin tezkereye evet demesi bir devlet politikasıdır. CHP neden hayır verdi? CHP daha önce aslında tezkerelere hep evet veriyordu. Bu sefer hayır demesi ise tezkerenin süresinin 2 yıla çıkarılmasıdır. Bir de ülkemizde yabancı asker bulundurma maddesine karşı geldiği için hayır dedi. Öküzün altında buzağı aramak dışında bu iki neden CHP’yi rahatsız etti. Tabii bu bizi de rahatsız etti. Bu bir HDP mevzusu değil ve siyasi bir malzeme yapılması da doğru değil. Bu bir devlet politikasıdır ve olması gereken de buydu.”

tezkere gönül özel
CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel

“Suriye’de bizim askerimizin olması gerekmiyor”

CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel, Irak ve Suriye’ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:  “Biz baştan beri komşularımızla barışacağız, iyi geçineceğiz dedik. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) projesini hayata geçireceğimizi söyledik. Biz en başından beri Suriye’de ne işimiz var diye söylüyorduk. Suriye’de bizim askerimizin olması gerekmiyor. Suriye’nin kendi ordusu, polisi var. Bizim askerimiz, polisimiz orada niye ölüyor? Biz Suriye’nin iç işlerine karışmaya da karşıyız. Bundan dolayı da tezkere konusunda olması gereken yapıldı. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) projesi kapsamında komşularımızla barışacağız ve iktidarımızda da barış içinde yaşayacağız. Suriyelileri de barış içinde ülkelerine göndereceğiz.”

diyarbakır zeyyat ceylan
HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan

“Tezkere toplumsal sorunlarımızın çözümüne katkı sundu mu?”

HDP Diyarbakır İl Başkanı Zeyyat Ceylan ise Mecliste kabul edilen tezkereye ilişkin şöyle konuştu:  “Tezkere konusuyla ilgili Genel Merkezimizden tutalım milletvekillerimize kadar 10 gündür bir kampanya başlatmıştık. Tezkerenin savaş olduğunu bangır bangır bağırıyoruz. Tezkerenin ekonomik yoksulluk, yoksunluk olduğunu ve toplumsal barışa, Türkiye’ye zarar verdiğini anlatmaya, bunu toplumla paylaşmaya çalıştık. İster Irak tezkeresi, ister Suriye tezkeresi isterse de diğer ülkelere yönelik olarak askeri tezkerelerin her zaman Mecliste kabulüyle ilgili eleştirisel yaklaşımımızı ortaya koyduk. Eleştiri yaparken de izah ederek eleştirmeye çalıştık. Kimse gelip ülkemize saldırmış değildir. Kimse gelip ülkemizi işgal etmiş değildir. Ama bizim dışarıya gidip başka ülkeler içerisinde çatışma zemini yaratmamız, kendi toplumsal sorunlarımızı ülkemizin dışına taşırmaya çalışmamız bize şimdiye kadar kaybettirmedi mi? Ülkemiz 40 yıldır dışarıya yönelik tezkere konularını Meclis gündemine getiriyor. Bundan ne çıktı, ne kazandık? Toplumsal sorunlarımızın çözümüne katkı sundu mu? Toplumsal barışımıza katkı sundu mu? Onun için hem toplumsal barışın yeniden inşası için hem olası çatışma zeminini ortadan kaldırabilmek hem de maddi manevi toplumsal enerjimizi savaşa ve çatışmalı zemine yatırmamak için biz tezkerelere karşı çıkıyoruz. Bundan sonra da çıkmaya devam edeceğiz. Şimdiye kadar sadece HDP teskereye hayır diyordu. Bu cephe gittikçe büyüyor ve temennimiz odur ki, artık herkesin tezkereye hayır dediği, reddettiği ve bir daha da Meclisten geçmediği bir dönemi arzuluyoruz. Umuyor ve diliyoruz ki, barışçıl temelde hep beraber toplumsal huzurumuz için o zemini yaratırız.”

cihan kayaalp
MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp

MHP Diyarbakır İl Başkanı Kayaalp: Genel Merkezimizin görüşlerine katılıyoruz

MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp ise partilerinin tezkereye ilişkin tutumunun net olduğunu ve bunun gerek parti genel merkezi gerekse de Genel Başkanları Devlet Bahçeli tarafından dile getirildiğini ve bu görüşlere katıldıklarını söyledi.

Diyarbakır’dan tezkere yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir