Diyarbakır’ın Şifa Deposu: Zahter

zahter
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır ve Bölgede yetişen Zahter (Kekik) bitkisi, boğaz ve bağırsak enfeksiyonlarında etkili olurken, zahterin antimikrobiyal etkisi diğer kekik türlerine göre daha fazla.

Türkiye’de iklim çeşitliliğinden kaynaklı 12 bin bitki türü yetişirken, çok zengin bir floraya sahip Diyarbakır ve Bölge illerinde ise 3 bin ila 5 bin arasında bitki türünün yetiştiği varsayılıyor. Türkiye’nin 3 kıta arasında bulunması, dağ silsileleri ve çok çeşitli coğrafik bölgeler, bitki çeşitliliğinde önemli etmenler arasında. Yapılan çalışmalarda Diyarbakır’da bin 300 civarında bitki türünün yetiştiği bilinirken, bunların bir kısmı ise sadece Diyarbakır yöresi ve bu çevreye özgü bitki türleridir. Sadece Diyarbakır’a ve bölgeye özgü 80 ila 100 civarında bitki türü olduğu biliniyor.

Bitki biyoloğu Prof. Dr. Selçuk Ertekin, Diyarbakır ve bölgede yetişen kekik (zahter) bitkisinin faydaları üzerine şunları söyledi: “Kekik (zahter) bitkisi boğaz ve bağırsak enfeksiyonlarında çok faydalı ama yüksek tansiyon olan kişilerde kullanılmaması gerekir. Çünkü kekik yağının bu özelliği de var. Şuan piyasada satılan kekik İzmir kekiği dediğimiz kekiktir. Hafif bir aroması olan bu kekik yerine niye zahter Türkiye piyasasına girmesin? Zahterin antimikrobiyal etkisi diğer kekik türlerine göre daha fazladır. Türkiye üniversitelerinde yapılmış birçok bilimsel çalışmada bu kanıtlanmıştır.”

Zahterin vücutta oluşturduğu en bilinen etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Sindirim sistemi çalıştırıp, hazmı kolaylaştırır

-Antioksidan özelliği taşıması açısından toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

-Düzenli bir şekilde tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir

-Enerji verdiği gibi yorgunluk hissini de ortadan kaldırır

-Çeşitli yara ve iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Zahterin saçı güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Bunun için zahter yağı ve suyu saçlara uygulanmalıdır.

Nerede ve nasıl kullanılmalı?

Hem taze bir bitki olarak hem de kurutulmuş haliyle kullanılan zahter pazarlardan veya aktarlardan temin edilebilir. Zahter otu her yerde kullanabilirsiniz isteğe göre zahter salatası hazırlayabilir ya da kurutulmuş halini demleyip zahter çayı yapabilirsiniz. En çok kullanılan ve sevilen hali ise “kahvaltılık zahter” olarak anılan bilinen karışım halidir. Bu karışım başta kurutulmuş zahter otu olmak üzere kavrulmuş nohut/leblebi, menengiç, karpuz ya da kavun çekirdeği, haşlanmış ve kavrulmuş buğday, rezene, kimyon, sumak, susam, kişniş, tuz ve karabiber gibi lezzetler bulunuyor.

Zararları

Her gıda maddesinde olduğu gibi zahter tüketiminde de aşırıya kaçmamaya da özen göstermeniz gerekiyor. Zira aşırı zahter tüketimi ateş yüksekliği, ishal, kalp ve damar rahatsızlığı gibi problemlere neden olmaktadır. Zahter başta guatr hastaları, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kadınların tüketmemesi gereken bir bitki. Aynı şekilde alerjik bir bünyesi olanların, düzenli olarak ilaç kullanması gerekenlerin doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir. (Haber Merkezi)

Diyarbakır’ın Şifa Deposu: Zahter

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir