Diyarbakırlı bir baba 6 çocuğuyla inşaatta yaşıyor

inşaat baba
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Berna Kardaş / Özel

Diyarbakır Dicle’ye bağlı Batur köyünde kendi tarlasının bulunduğu alana ev yapan Mustafa Kaya, köyünden bir buçuk kilometre uzakta inşaat halindeki evde eşi ve 6 çocuğuyla birlikte yaşam mücadelesi veriyor.

 ‘2 yıldır inşaatın içinde yaşıyoruz’

Köyünde kendisine yer verilmediği için tarlasına ev yapmak zorunda kaldığını belirten Mustafa Kaya, elektrik, su, doğalgaz imkanı olmadan inşaat içinde yaşamak zorunda kaldığına vurgu yaparak, “Evim köyüme çok uzaktır. 4 yıldır uğraşıyordum ve kimse bana yer vermediği için köyün uzağında ev yapmak zorunda kaldım. Ben de köyden yaklaşık bir buçuk kilometre uzaklıkta bulunan tarlamın içine ev yaptım. Akçabardak köyü kendi köyümden bana daha yakındır. Çok mağdurum, perişanım, param yoktur ki, evimi tamamlayayım. Evim şuan inşaat halindedir. 2 yıldır inşaatın içinde yaşıyoruz. Ben, eşim ve 6 çocuğumla birlikte şuan inşaat halindeki evde oturuyorum. Elektrik yok, jeneratör kullanmak zorunda kalıyorum. Jeneratör için günlük 35 TL mazot parası veriyorum.” diye konuştu.

Kimse bana yardım elli uzatmıyor’

Eşi ve 6 çocuğuyla inşaat halinde evde yaşam mücadelesi veren Kaya, yaşadığı mağduriyete ilişkin şunları söyledi: “6 çocuğumdan en büyüğü 17 en küçüğü 7 yaşındadır. En küçük çocuğum ise engellidir ve mama ile besliyorum. İşsizim ve herhangi bir gelirim yok. Sadece engelli çocuğumdan dolayı 2 bin TL devlet yardımı alıyorum. Buhar makinesi kullanması gerekiyor ama evde elektrik olmadığı için kullanamıyoruz. Evimde buzdolabı olmadığı için engelli kızımın bütün maması bozuluyor. Kimse bana yardım elli uzatmıyor. Ben çok perişanım. Eşim tansiyon hastası. İşsizim çalışamıyorum evime ekmek getiremiyorum. İmkanım olmadığı için evin inşaatını da tamamlayamıyorum. Elektrik için dilekçe yazdım hiçbir geri dönüş almadım. DEDAŞ’a başvurdum ama bir sonuç çıkmadı. İş bulursam gündelikçi olarak çalışıyorum.”

Diyarbakırlı bir baba 6 çocuğuyla inşaatta yaşıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir