Diyarbakırlı kadın Kick Boksçudan dünya üçüncülüğü

diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Büyükler Kick Boks Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü olan Milli sporcu Ceren Kaçar, dövüş sporlarına ilgisinin aileden geldiğini ve kadınların dövüş sporlarıyla özgüven kazandığını söyledi.

Berna Kardaş / Ali Abbas Yılmaz / Özel

Milli sporcu Ceren Kaçar’ın bugüne kadar 15 Türkiye şampiyonluğu, 6 Türkiye ikinciliği, 3 Avrupa Kupası şampiyonluğu, 2 Avrupa kupası ikinciliği, 1 Dünya Gençler Şampiyonası ikinciliği var. Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu olan Kaçar, en son 15- 24 Ekim tarihlerinde İtalya’nın Jesolo kentinde düzenlenen Dünya Büyükler Kick Boks Şampiyonası’nda dünya üçüncüsü oldu. Kaçar’ın şimdiki hedefi, dünya şampiyonluğu.

Kick Boks

Kick Boks’ta dünya üçüncüsü oldu

Diyarbakırlı Milli sporcu Ceren Kaçar (25),  dövüş sporundaki başarılarına ilişkin şunları söyledi: “Dicle Üniversitesi Beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum. Şuanda sınav kolejinde beden eğitimi öğretmenliği yapıyorum. 15 yıldır Kick Boks ve tekvando branşıyla uğraşıyorum.  Çeşitli uluslararası şampiyonluklarım oldu. Türkiye şampiyonluklarım oldu. 2014’te Ordu’da yapılan Türkiye şampiyonasında Türkiye şampiyonu oldum. Milli takıma seçildim. Güzel bir kamp süreci geçirdikten sonra İtalyan’da dünya devler Kick Boks şampiyonasında dünya 2’incisi oldum. Sonrasında hiç bırakmadan antrenmanlara devam ettim. Çok güzel antrenmanlar yaptıktan sonra Türkiye şampiyonlarına, uluslararası maçlara ve Avrupa kupası maçlarına girdim. Avrupa kupasında şampiyonluklarım var.”

c51a835b-4334-402e-82f0-a621a7352d23

“Şampiyon olmak istiyorum”

Pandemi sürecinin müsabakalara etkisine değinen Kaçar, şöyle konuştu: “Pandemiden önce tekrar Türkiye şampiyonası oldu orada birinci oldum. Pandemi araya girince müsabakalar durdu müsabakalara katılamadığım için 2020 yapılan dünya büyükler şampiyonası 2021’e alındı. Ona da katıldım. Bizim Türkiye’de toplamda 3 tane şampiyonamız oluyor. 3’ünde de sıralamada en yüksek puanı ben aldığım için milli takıma ben seçildim. Ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyordum ama nasip 3’ncülükmüş. İlk maçı İsviçre’den aldım 11’e 5 skorla. 2 maçı İtalya ev sahibine 7-2 skorla yenildim. Gönül isterdi ki Türk bayrağımızı dalgalandırmak, kısmet 3’ncülükmüş. Şimdiki hedefim tekrar dünya ve Avrupa şampiyonları yapılacak burada ülkemi en iyi şekilde temsil edip şampiyon olmak istiyorum. Aynı zamanda olimpiyatlara katılıp tekrar ülkemi en iyi şekilde teslim etmek.”

“Abimden esinlenerek bu spora başladım”

Dövüş sporlarına ilgisinin aileden geldiğin ifade eden Kaçar, şunları söyledi: “Ailem zaten sporculuktan geliyor. Ailemde sporcu olmasaydı belki de uzak kalabilirdim bu branşa. Ailemden abim antrenör abimden esinlenerek bu spora başladım. İlk abim başlamıştı bu spora antrenörümün de beni keşfetmesiyle bende başladım Kick Boksa. İlk önce hobi olarak başlamıştım bu spora daha sonra dereceler alarak şampiyon olarak başarı aldıkça daha fazla bu alanda istekli oldum. Antrenörüm İbrahim Erbaşla güzel başarılar elde ettim.”

“2023’te İslami oyunlara katılmaya hak kazandım”

Kendisini destekleyenlere teşekkürlerini ifade eden Kaçar, “Her yıl müsabaka yapılıyor. Her yıl 3 tane müsabaka yapılıyor. Bir tanesi uluslararası olarak yapılıyor. Diğer ikisi de Türkiye şampiyonası adı altında gerçekleşiyor. 2023’te İslami oyunlar var. İslami oyunlara katılmaya hak kazandım inşallah şampiyonlukla dönerim. Beni destekleyen genel müdürümüz Ahmet Özmen, okul müdürlerimiz kademe müdürlerimiz Bilal, Emrullah ve Ayna hocaya, sınav ailesine, arkadaşlarıma desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Üniversiteyi milli takım oyuncusu olduğum için burslu okudum”

Kaçar, Kick Boks sporunun ona getirdiği avantajlardan ise şu şekilde bahsetti: “Üniversiteyi, milli takım oyuncusu olduğum için burs alarak okudum. Kariyer yapıyorsun, tanınıyorsun güzel oluyor. Kick Bokscu olduğumu duyunca kimse inanmıyor. Bizim branş siklet sporu olduğu için herkes kendi kilosundaki kişilerle yarışır. En çokta erkekler nasıl Kick Boks yaptığımı soruyor. Erkeklerden “sen beni dövebilir misin?” soruları çok geliyor. Tabii resmiyette biz kızlarla dövüşüyoruz ama antrenmanlarda erkeklerle de dövüşüyoruz. Nasıl Kick Boks’çusun, kadın Kick Boks mu yapar türünden sorularla çok sık karşılaşıyorum. Ama bana kalırsa en çok da kadınların yapması gereken bir spor branşı diye düşünüyorum. Kadınlara sağladığı özgüven önemli bence. Toplumumuzda kadınlara biçilen rol daha çok içine kapanık, pısırık, sessiz, çekingen şeklinde ama ben kendi adıma böyle değilim. Bu da yaptığım spordan gelen bir şey. Yolda yürürken, beni rahatsız olduğu zaman çok rahatlıkla cevap verebilirim. Çünkü yaptığım spor branşından dolayı bu özgüvenim var. Bu branşı tüm kadınlara da öneriyorum. Sadece Kick Boks değil, dövüş sanatlarının herhangi biriyle kadınlar ilgilenmeli diye düşünüyorum. Hobby olarak bile ilgilenseler bu aşırı bir özgüven veriyor. Yolda yürüdüğünüzde acaba kimse beni takip ediyor mu gibi kaygılar olmuyor.

spor

“Çocuklarda 6 yaştan sonra dövüş sporlarına başlanabilir”

Milli sporcu Kaçar, dövüş sporları ve yüzme branşında özel kurslar verdiğini belirterek şöyle konuştu: “Kick Boks, Tekvando dersleri veriyorum. Aynı zamanda yüzme antrenörüyüm ve yüzme dersleri de veriyorum. Bir spor merkezim yok ama özel dersler veriyorum. Halk Eğitim bünyesinde kurslar açılırsa da ücretsiz kurslar veriyorum. Kick Boks ve Tekvandoda Milli sporcuyum ve bu branşta da derecelerim var. Sınav Koleji’nde de Beden Eğitimi öğretmenliği yapıyorum. Kick Boks’ta da kulüp çalışmalarımız var. Çocuklarda 6 yaştan sonra dövüş sporlarına başlanabilir.”

sınav

“Ceren hocamızın sayesinde Kick Boks’u tercih eden çok sayıda öğrencimiz var”

Sınav Koleji Müdürü Bilal Batmaz ise Ceren Kaçar’ın başarısına ilişkin şunları söyledi: “Ceren hoca okulumuza geldiğinde Dünya 2’incisi olarak gelmişti. Hatta biz espri yapmıştık kendisine, Dünya Birincisini nereden bulacağız diye. Ceren hocamızın başarıları aslında birçok öğrencimizi de teşvik etti. Ceren hocamızın sayesinde şuan kulüp çalışmalarımızda Kick Boks’u tercih eden çok sayıda öğrencimiz var. Ceren hocamızla beraber çalışmak bizim için bir şanstır. Güzel bir çalışma temposu var, kendisi hakkındaki izlenimlerimiz gayet olumu. Ceren hocamıza başarılar diliyoruz. İnşallah hedeflediği dünya şampiyonluğu da bir gün gelir.”

Diyarbakırlı kadın Kick Boksçudan dünya üçüncülüğü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir