Diyarbakırlı taksicilerin T plaka eylemi

taksi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da T plakaları iptal edilen ve trafiğe çıkamayan 914 taksici Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yaptı.

Diyarbakır’da T plakaları iptal edilen ve trafiğe çıkamayan 914 taksi sürücüsü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemine başladı. Taksi sürücülerini ziyaret eden Vatan Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ferdi Tanhan, ticari taksi sürücülerinin haklarının çiğnendiğini ve esnafın mağdur edildiğini belirtti. Tanhan, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden de yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Diyarbakır’da ticari taksi plakası sahiplerinin hakları çiğneniyor. 12 yıl önce HDP’li Osman Baydemir tarafından 914 adet ‘T’ plaka ruhsatı askıya alınmış. Esnafımız 12 yıldır mağdur ediliyor. Taksicilerimizin haklarının iade edilmesi için mücadele içindeyiz, omuz omuzayız.

TC yasalarını savunan esnafımız haklıdır

Taksicilerimiz kararın iptali için dava açarak yürütmenin durdurulması yönünde mahkeme kararı da almışlar.  Ancak Taksi şoförlerimizin söylediğine göre HDP’li belediye zamanında “burada TC yasaları geçmez” denilerek hakları verilmemiş. TC yasalarını savunan esnafımız haklıdır. Diyarbakır’da çok ciddi taksi ihtiyacı vardır. Hem istihdam hem de kent ihtiyacı bakımından hak sahibi taksicilerimiz işbaşı yapmalıdır. Bin ailenin ekmek kapısı haksız yere kapatılamaz. Hele kentin ihtiyacı ortadayken. HDP’li belediyenin yanlışı derhal düzeltilmelidir. Taksici esnafımız kente hizmet etmek istiyor. Çalışmak istiyor. Kurallara uymak istiyor, vergi vermek istiyor. Korsan taksiler var. Müşteriye yetişmek için yapılan kazalar var. Çok ciddi bir ihtiyaç var. Hem kentimizi hem de taksici esnafımızı mağdur etmenin ne anlamı var? Bu konu hızlı ve basit ele alınmalıdır. Yeniden ihaleler yaparak hak sahibi taksicilerimizden ödeyemeyecekleri bedelleri istemek çözüm değildir. Hak sahipleri belli, duraksız yerleşim yerlerimiz var, her durağa birkaç taksi ilave edilerek bu sorun çok hızlı bir şekilde çözülür. Hak sahibi taksicilerimiz bugün büyükşehir belediyemizin önünde taleplerini ilettiler. Memleketimizin çalışmak isteyen esnafının sözlerini işiterek, onların alın teri dökme isteğine güvenerek çözümler üretelim. Sayın Valimiz Münir Karaloğlu’nu bu konuya eğilmeye davet ediyorum. Vatan Partisi olarak HDP’li belediyenin yanlış ve haksız uygulamalarına karşı ekmek teknelerini savunan Taksici esnafımızın sonuna kadar yanında olacağız. Taksicilerimizin hakları mutlaka iade edilecek. Kentimiz hızlı ulaşım olanaklarına, esnafımız ekmek teknesine kavuşacak. Söz. Diyarbakır T Plaka Hak Sahipleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına açıklamayı Başkan Yardımcısı Hasan Nadiroğlu, taksi sürücüleri adına yaptığı açıklamada, 2010 yılında Diyarbakır’da başlatılan T plaka uygulaması nedeniyle mağdur olduklarını, T plaka ile trafiğe çıkamadıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere yetkili kurumlara yaptıkları başvurudan sonuç alamadıklarını belirten Nadiroğlu, sorunun çözümü için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan randevu talep ettiklerini ifade etti.

Trafiğe çıkmak istiyoruz

Taksi sürücüsü Sadık Çetin ise, Mahkemenin T plakaların kullanımına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı olduğuna dikkat çekerek, “Askıda bekliyoruz. Trafiğe çıkamıyoruz. Plakalarımızı alıp araçlarımıza takıp trafiğe çıkmak istiyoruz. Plakasını alamayan birçok kişi, sektör değiştirmek zorunda kaldı. Bakkal işleten, kamyonculuk yapan bile var” dedi. (Haber Merkezi)

Diyarbakırlı taksicilerin T plaka eylemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir