Dolar neden yükseliyor? Türk Lirası’ndaki kayıp devam edecek mi?

Dolar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar kurundaki artış, hem doların değer kazanması hem de Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle iki yönlü ele alınması lazım.

Berna Kardaş/Özel Haber

ABD Merkez Bankası (FED), Eylül ayında radikal kararlar alarak dünya para birimlerine karşı ABD Doları’nın etkisini arttırdı. Piyasaya suni dolar akışı sağlayarak, piyasa likiti ile doğal olmayacak şekilde oynadı. Sürekli karşılıksız dolar basan ABD, şimdilerde ise bu politikasının kötü etkilerini yaşamamak için bunu durdurdu ve sıkı politika uygulamaya geçti.

Pandemi nedeniyle ekonomiyi canlandırmak için piyasaya sundukları teşvikleri artık yavaşlatmaya hazır olduklarını da ayrıca duyurdu. Pandemi boyunca aldığı tahvillerle piyasaya her ay 120 milyar dolar nakdin girmesini sağlamıştı. Piyasaların desteklenmesi, ekonominin canlanması hedeflenmişti ama şuan bu politikalarından vazgeçiyor.

ABD Bu politikardan neden vazgeçti?

Kripto Para Uzmanı Mehmet Nuri Arslan ABD politikasını şöyle değerlendirdi:” ABD’nin yükselmeye başlayan bir enflasyonla karşı karşıya gelmesi söz konusuydu. Aynı zamanda FED’in bilançosunun da kabarmasına yol açacaktı. Bunun önüne geçmek için sıkı politika uygulamalarına geçti. Sadece ABD değil, Avrupa ülkeleri içinde aynı şey geçerli. Avrupa cephesinde de artık sıkı para politika uygulamaları başladı. Merkez bankalarının gevşek para politikasını sıkılaştırmaya başlaması, bir süre sonra da faizlerin artırılması beklenebilir. Bunu da göz önüne almak lazım. ABD ve Avrupa’nın sıkı para politikalarına adım atması TL’ye daha da zarar verebilir. Konunun başındayken anlatmış olduğum dolar bazlı TL etkisi bu durumda oluşacaktır”.

Dolar neden

Merkez Bankasında neler oluyor? TL ‘ye etkisi!

Kripto Para Uzmanı Arslan: “ Geçtiğimiz günlerde, Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu üyesi Prof Dr. Abdullah Yavaş’ın görevden alınmaları ile başlayan Dolar/TL paritesindeki tırmanış maalesef durmadı. Çünkü en son alınan karar ile politika faizi yüzde 18 den, yüzde 16 ya indirildi. 200 baz puan indirimi ile TCMB kararı ekonomi camiasını şaşırttı. Daha öncede TCMB ve Para Politikası Kurulu, 23 Eylül’deki toplantısında da politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmişti. Ard arda gelen faiz indirimi kararları TL’de sürekli bir düşüşe neden oldu.”

“Ülke para birimimiz adına kötü bir tablo çizildi”

Arslan Ülke para birimimiz adına kötü bir tablo çizildi aslında diyerek konuşmasını şöyle devam etti : ”Akabinde Unicredit, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından 2021’in sonu için Dolar/TL tahminini 1 lira 20 kuruş artırarak 10,5’e güncelledi. 2021 sonu için enflasyon tahminini de yüzde 18,5’ten yüzde 19,6’ya çıkaran Unicredit, 2022’nin ilk yarısında yıllık enflasyonun yüzde 20 civarında olacağını sonrasında ise yüzde 16,3’e doğru gerileyeceğini duyurdu. Unicredit, Türkiye için öngörülerinde negatif bir yol çizdi. Türk Lirası’ndaki negatif ayrışma devam edebilir. Dolar ve Euro’nun güçlenmesi, Merkez Bankası’nın para politikasında atacağı olumsuz adımlar ve siyasi istikrarsızlık durumları maalesef Türk Lirası’nı eritiyor. Hükümet’in Merkez Bankası’na müdahale etmemesi lazım. Ülkedeki yargı bağımsızlığı, güven ortamı, sınır ötesi müdahaleler ve daha birçok etkene bağlı bir kırılgan yapıda bulunuyoruz. TL’deki değişkenler çok fazla olduğu için sıkı bir para politikası, hükümetin yapı itibari ile pozitif değişikliklere gitmesi ve atacağı doğru adımlara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.”

Dolar neden yükseliyor? Türk Lirası’ndaki kayıp devam edecek mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir