Dünya Yaşlılar Günü

ibrahim evirgen
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü olur da, yaşlılar günü neden olmasın? Yaşlıların sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi,   sosyal açıdan yaşam standartlarının yükseltilmesine dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler 1990 yılında aldığı bir kararla 1 Ekim tarihini ‘Dünya Yaşlılar Günü’ ilan etmiş. 

Etmiş de ne olmuş!.. Çoğu insanın bundan haberi yok. Haberi olanın da bu konuya ilgisi yok. 

Son yıllarda nüfus oranında meydana gelen artışlara paralel olarak, yaşlıların yaşadığı sağlık sorunlarında toplumun bilinçlendirilmesi ve yaşlılarımızın daha çok hatırlanması için ülkemizde de Yaşlılar Günü kutlanmaktadır.  Her yıl 1 Ekimde göstermelik olarak yapılan birkaç etkinlikten öteye giden bir şey yok.

Halbuki yaşlılarımızın da iyi yaşamaya hakları vardır. Üstelik, İhtiyarlık, gençlikten daha adildir. 

Yaş da sevgi gibidir, saklanamaz.  

Yaşlıların güneşe olduğu kadar, sevgiye ve saygıya ihtiyaçları vardır.

 İşin garibi, herkes uzun yaşamak istiyor ama kimse yaşlanmak istemiyor.

Ama eninde sonunda her canlı yaşlanacaktır. Bundan kaçış yok. Önemli olan yaşlılarımıza sahip çıkmak ve onlara son ömürlerinde gerekli sevgiyi göstermektir.

Yapılan bir araştırmaya göre huzur evlerinde olan insanların çocuklarının % 90’ı çok iyi konumda yani,   doktor, avukat, mühendis vs. imiş. 

Demek ki, evde başarılı çocuklar yetiştirmek yetmiyor. Onlara önce yardımlaşma ve merhamet duygusunu aşılamak gerekiyor. Çünkü yaşlılarımızda iyi şeylere layıktır.

 Allah evlatlarımıza merhamet versin..

Selam ve dua ile.

İBRAHİM EVİRGEN

Dünya Yaşlılar Günü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir