Evlat Nöbeti 3’üncü yılında: Asla yılmayacağız

diyarbakır anneleri evlat nöbeti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Diyarbakır İl Binası önünde evlat nöbetini sürdüren ailelerin eylemi 3’üncü yılına giriyor. 3 Eylül’de duyarlı tüm kesimleri evlat nöbeti eylemine destek olmaya çağıran aileler, evlatlarına kavuşuncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade ediyorlar.

Berna Kardaş /Özel

Yeniden Günaydın gazetesine konuşan aileler, Ankara’ya gittiklerini ve HDP Genel Merkezi’nde milletvekilleriyle görüşmek istediklerini ancak vekillerin kendileriyle görüşmediğini ve siyah çelenk bırakarak oradan ayrıldıklarını ifade ettiler.

HDP Diyarbakır İl Binası önünde evlat nöbetini sürdüren Aileler Yeniden Günaydın gazetesine konuştu.

3 Eylül’de 3. Yılına girecek olan evlat nöbetini sürdüren aileler çocuklarına kavuşacakları günün özlemiyle eylemlerini kararlılıkla sürdürüyor.

Evlat nöbeti’nin 729’uncu gününe giren aileler eylemin 3’üncü yılı kapsamında 3 Eylül günü duyarlı tüm kesimleri desteğe çağırıyor.

Evlat nöbeti sürüyor

HDP Diyarbakır İl Binası önünde eylemi sürdüren ailelerden Süleyman Aydın, 15 yaşında ayrı düştüğü oğlu Özkan’a kavuşmak için sonuna kadar eylemi sürdüreceğini belirtiyor.

süleyman Aydın
Süleyman Aydın evlat nöbetinde

‘6 yıldır haber alamıyorum evladımdan’

Süleyman Aydın ile evlat nöbetinin 725’inci gününde konuştuk.  Özkan Aydının babası olduğunu ve 725 gündür evlat nöbeti tutuğunu ifade eden Aydın, şöyle konuştu: “Biz burada HDP’den çocuklarımızı isterken onlar kepenk kapatıp gitti. Suçlu insan kepenk kapatır. HDP olmazsa PKK da olmaz. Benim oğlum daha 15 yaşındaydı. Çocuğum kandırıldı, 6 yıldır haber alamıyorum evladımdan. Ankara’da bizimle görüşmek istemediler. Ankara’da da dile getirdim benim eşim hasta ilaç tedavisi görüyor ve dünya gözüyle oğlunu tekrar görmek istiyor eşim. Biz burada eylemimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Allah devletimizden razı olsun 30’dan fazla evladımızı kurtardı. Devletimiz asla çocuk öldürmez. Devletimiz çocuklarımız için büyük bir mücadele veriyor. Hepimiz burada umutluyuz. Asla yılmayacağız. Çocuklarımız güvenlik güçlerine teslim oluncaya kadar biz burada anne babaları olarak nöbete devam edeceğiz. Bizde Kürdüz Kürtlüğümüzü inkâr etmiyoruz. Kürtlük 15 yaşındaki çocuğu kandırarak dağa göndermek değildir. HDP milletvekilleri kendi çocuklarının yüzlerine nasıl bakabiliyorlar. 6 yıldır çocuğumdan haber alamıyorum artık vicdana gelsinler. Ankara’ya siyah çelenk bıraktık, açıklama yapmak istedik ama sesimizi kesip konuşmamızı istemediler. Bunları yapmamızın nedeni de tüm Türkiye’nin HDP’nin iç yüzünü germesini istememiz. Çocuklarımızı getirin bizden ne istiyorsunuz.”

süleyman aydın diyarbakır anneleri
Süleyman Aydın oğlu Özkan için evlat nöbetinde

‘Bu çadırda 235 aileyiz’

Muhalefet partilerinin evlat nöbetine destek vermelerini isteyen Aydın, şunları söyledi: “HDP- CHP ve İYİ Parti bize sahip çıkana kadar Biz yılmayacağız bu kapıdan kalkmayacağız. Haklı bir davamız var çocuklarımızı istiyoruz sadece. Barışı isteyenler gelip bize destek verir.  Kandilin şubesi kepenk kapattı, bizim çocuklarımızı onlar gönderiyor.  Biz asla yılmayacağız sonuna kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz. Ya çocuklarımız getirilecek ya da biz bunların kapısında öleceğiz. HDP milletvekilleri buradan kaçıp Ankara’ya gitti oraya gidince de bizden kaçtılar. Burada 9 yaşındaki çocuk bile dağa gönderilmiş, o çocuğun yeri annesinin yanıdır. Ankara’ya 2 kişi gittik. Bu çadırda 235 aileyiz. CHP millet velileriyle görüştük ama onlar bizi şart koşuyorlar çocuğunuzu devletten isterseniz size sahip çıkarız diyorlar ama devlet götürmedi HDP götürdü. Devletimiz canla başla gece gündür çocuklarımızı bize getirmek için mücadele veriyor. Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin. Devlet 9 yaşındaki çocuğu bir yere götürmez. HDP ve CHP’nin amacı Türkiye’yi bölmek ama asla başaramayacaklar biz sonuna kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz. CHP artık HDP’nin sözcüsü olmuş. CHP hakkımızı savunmuyor.”

cumali atilla
Diyarbakır eski Belediye Başkan Vekili evlat nöbetindeki ailelerle

‘Cuma Ali Atilla Diyarbakır’ın babasıdır’

Ankara’da Diyarbakır eski Belediye Başkan Vekili Cuma Atilla ile görüştüklerini ifade den Aydın, Atilla’nın kendileriyle ilgilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ankara’da Diyarbakır’dan tanıyoruz onu. Cuma Ali Atilla Diyarbakır’ın babasıdır. Diyarbakır’da tüm Diyarbakırlının yanındaydı her zaman. Bütün Diyarbakırlılar onu çok sever. Ankara’ya gideceğimizi duyunca biliyor acımızı en güzel şekilde bizi ağırladı orada. Sonuna kadar bize destek vereceğini yanımızda olacağını söyledi çok teşekkür ediyoruz ona. Cuma Ali başkanımız çok iyi bir başkandı Allah razı olsun çok iyi bir Başkan. Umarım tekrar Diyarbakır’a gelir Diyarbakır halkı onu çok seviyor, halk ondan çok memnun Diyarbakır’a tekrar gelmesi daha güzel olacak” diye konuştu.

‘Biz hain değiliz biz Kürdüz biz Türkiye Cumhuriyeti Kürdüyüz’

Ailelere çocuklarına sahip çıkmaları uyarısında bulunan Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı çocuklarımız için çok büyük bir mücadele veriyor. Diyarbakır’dan bir çocuk dağa gönderiliyorsa Ankara’dan da gider artık bunun önlemini alsınlar. Aileler çocuklarının sosyal medyalarını kontrol etsinler, birçok kişiyi sosyal medya üzerinden kandırıyorlar piknik amaçlı, iş vadi vererek kandırıyorlar çocuklarınıza dikkat edin. HDP’nin eline geçerse evladınız o çocuk dağdadır. HDP hiç bir zaman Kürt aileye sahip çıkmadı sadece PKK’ye vekillik yaptılar. 275 gündür anneler babalar burada feryat ediyor. HDP den bir milletvekili çıkıp bende sizin yanınızdayız, bende PKK’yı kınıyorum desin ben bir baba olarak bu eylemi bırakacağım.  Biz çocuklarımızı istiyoruz. Biz hain değiliz biz Kürdüz biz Türkiye Cumhuriyeti Kürdüyüz. Sonuna kadar mücadelemizi devam ettireceğiz sesimizi duysunlar çocuklarımızı geri versinler artık.”

celil bektaş
Celil Bektaş evlat nöbetinde

‘Herkes çocuklarına sahip çıksın’

Evlat Nöbeti’nin ilk günlerinden beri eylemini kararlılıkla sürdüren ailelerden Celil Bektaş ise şöyle konuştu: “Hüsnü Bektaş’ın babasıyım 2019 5 Mayısta oğlum götürüldü. Oğlum bu HDP binasından götürüldü, oğlumun kimliği bu binada çıktı.  Bana söz verildi oğlun hasta getireceğiz diye ama oğlum geri getirilmedi. Kandırdılar beni. Suriye’de mayın döşendiği için oğlum gelemiyormuş. O yüzden çocuklar gelemiyor. Çocuklarımız bizi izliyor ama gelemiyor. Gelen çocuklar da ölümü göze alarak geliyor. Ben Diyarbakır halkına sesleniyorum gelin çocuklarımızı alalım artık. 3’üncü yılımıza giriyoruz bu çadırda. Ankara’ya çok mutlu gitmiştik vekillerle görüşürüz diye. Bizi kandırdılar bırak görüşmeyi yüzümüze bile bakmadılar. Biz anne babalar olarak hiç bir zaman huzur yaşamadık, bize bayram seyran, tatil yok. Buradan bütün herkese sesleniyorum, çocuklarınızı piknik ve kamlara göndermeyin, kandırıp götürüyorlar. Evlatlarımızı kandırarak götürüyorlar. Çocuklarımıza cesaret hapları veriyorlar. Çocuklarımızın elinde kalem olması gerekirken silah verdiler. 9 yaşındaki çocuk silahtan ne anlar. Herkes çocuklarına sahip çıksın. Onlardan kaçmak isteyenleri infaz ediyorlar. Çocuklarımızdan telefon alamıyoruz. Hapiste olsa bildirir görüşe gideriz, ölse mezara gideriz ama bunda böyle bir durum yok. Bütün aileler burada hastalandı kanser oldu. Yetiştir büyüt evladınızı alsınlar elinizden. Buradaki Anne babalar olarak bu çadırı kimse kaldıramaz. Biz kazandık bir sürü çocuk geri geldi benimki gelsin gelmesin sıkıntı yok, biz bunu başaracağız.”

celil bektaş diyarbakır anneleri
Celil Bektaş Diyarbakır Annelerinin çadırında evlat nöbetinde

‘Verin evladımızı gelmeyelim çadıra artık’

HDP’nin evlat nöbetindeki ailelerin yanına gelmemesine tepki gösteren Bektaş, şunları söyledi: “Keşke gelip bir yanınızdayız deseydi HDP ama yok. Benim evimde huzur yok. Karım evi terk etti. Dağda bir çocuk açlıktan ölüyor. Çocuklar aç bırakılıyor. Diyarbakır’da genç çocuk kalmadı artık. Benim evladımdan bir haber gelsin artık. Oğlumu götüren yakalandı şükür, mahkemem devam ediyor. Verin evladımızı gelmeyelim çadıra artık. İlk zamanlar evimize ses bombası attılar, tarattılar ama biz yılmadık. Çocuklar gelip davul zurnayla çadırı kaldırsın. Gittikçe biz güçleniyoruz 30 ailemiz de Van’da.”

‘Biz cuma Ali Atilla’yı Diyarbakır’a istiyoruz tekrar’

Cumali Atilla’nın evlat nöbetindeki ailelerle dayanışma içinde olduğuna vurgu yapan Bektaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cuma Ali Atilla biz yoldayken aradı bizi ağırladı. Çok güzel bir insan. Bizimle beraber oturup ağladı evladımız için. Biz cuma Ali Atilla’yı Diyarbakır’a istiyoruz tekrar. Cumhurbaşkanına da söyleyeceğiz Diyarbakır’a tekrar istediğimiz için. CHP iyi parti bizi anlamaz. Keşke bizim için yürüyüş yapsaydılar. 4 ağaç için dünya yıktılar bizim çocuklarımız içinde bir şey yapsalar keşke. Cuma Ali Atilla Diyarbakır’ın bir sembolü artık. Çok iyi biri bizimle çok ilgilendi. Maddi manevi her zaman yanımızda olduğunu söyledi. Bir şans verilse keşke Diyarbakır’a geri gelse gelirse çadırda bizimle beraber kalacak. Çadırdaki aileler olarak onu buraya davet ettik.”

‘Bu halk keşke erken uyandaydı geç uyandı’

Dağda bulunan çocuklara seslenen Bektaş, “Buradan bütün çocuklara sesleniyorum gelin devletin gücüne teslim olun ceza yok annesinin babanızın kucağına geri gelin. Anneniz babanız perişan kimi anne hastalandı, kimi delirdi.  Ölümü göze alın kaçın kurtulun. HDP’ye söylüyorum değil çocuğunuzu kemiğimizi dahi orada bırakmayacağız.  Bu halk keşke erken uyandaydı geç uyandı bu halk. Şuan devletimiz var” ifadelerini kullandı.

necmettin biçer
Necmettin Biçer kızı Gülcan için evlat nöbetinde
‘3 Eylül’de birleşelim’

Çocuğu için evlat nöbetini sürdüren Necmettin Biçer ise şunları söyledi: “Gülcan Biçer’in babasıyım. 2015’in 5’inci ayında bir sabah uyanınca kızımız yoktu. Kızım gittikten sonra evim yıkıldı.  HDP binası önünde eylemimizi sürdürmeye kararlıyız bütün çocuklar inene kadar.  3 Eylül 2021 saat 10’da bütün vatandaşları desteklemeye çağırıyoruz. Kürt’ü Türk’ü Laz’ı Çerkez’i hepimiz biriz. HDP PKK benim için fark etmiyor. HDP Kürt gençleri kandırıp PKK’ya gönderiyorsa bunu kabul etmiyorum. Bütün vatandaşlara sesleniyorum HDP’nin iç yüzünü görün. HDP gelsin burada PKK’yı açık dille kınasın, bizimle beraber olsun. Ben bir baba olarak derim ki evet HDP Türkiye’nin partisidir.  Artık bizimle beraberdir. Biz onu o zaman kabul ederiz. CHP ve İYİ Partiye seslenmek istiyorum. CHP Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir partidir. Mustafa Kemal bu ülkenin bölünmez bütünlüğü için ve bizi birleştirip bir arada tutan ulu bir önderdir. CHP’nin şuanki duruşuna bakıyorum artık emperyalist güçlere hizmet yapan HDP İle yürümektedir. CHP HDP’nin yanında ve İYİ Parti de onun yolunda gidiyor. Bu ülke bizimdir, hepimizindir. Bütün Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarına seslenmek istiyorum. 3 Eylül’de birleşelim. Bu ülke hepimizin, gidecek başka yerimiz yok. Suriye’nin, Irak’ın hali ortadadır. Bizim bizden başka kimsemiz yok.”

necmettin biçer diyarbakır anneleri
Necmettin Biçer ve ailesi evlat nöbetinde
Evlat Nöbeti 3’üncü yılında: Asla yılmayacağız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir