Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu sonrası açıklama

fahrettin koca
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacak.” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantıda daha önce BioNTech aşısı yaptırmış kişilerde üçüncü dozun gerekli olup, olmadığı ele alındı.

Bıontech’te 3.doz dönemi

Toplantı sonrasında açıklama yapan Bakan Koca, BioNTech’te iki doz aşı aşılarını yaptırmış kişilere risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacağını söyledi: “Yarından itibaren mRNA aşısı olanlara risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacak. 2. doz mRNA aşısının üzerinden 6 aya kadar geçmiş sağlık çalışanları, 18-60 yaş arasındaki kronik hastalar, 60 yaş üstü kişiler hatırlatma dozu yaptırabilecek” dedi.

biontech
biontech

Bilim Kurulu’nda alınan kararlar

Bakan Koca, Bilim Kurulu’nda alınan kararları madde madde sıraladı:

1. mRNA aşısı olmuş 2.dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu gruplar;

-60 yaş üzerindeki vatandaşlar

-18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar

-Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar

2. 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının son derece önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki vatandaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.

3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görülmüştür.

4. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı yüzde 67, 2 doz aşılı olanların oranı ise yüzde 59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın yüzde 70’in üzerine çıkarılması gerekmektedir.

5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli. (Haber Merkezi)

Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu sonrası açıklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir