Hem sertifika veriyoruz hem kenti tanıtıyoruz

Diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meya Ajans tarafından Diyarbakır’da üçüncüsü düzenlenen ’Altın Toprak’ ödül gecesinde yılın en başarılı sürücü kursu ödülünü alan Mehmet Yıldırım, bölge insanının hiçbir sertifika için uzak yerlere gitmek zorunda kalmaması için Yıldırım Sürücü kursunu daha da büyüteceklerini söyledi.

Berna Kardaş / Özel

Diyarbakır kazanıyor

Her sınav döneminde Diyarbakır’a yüzlerce insanı taşıyarak kent ekonomisine ciddi katkılar sağladıklarını ifade eden Yıldırım, “Diyarbakır Sur’da iki oteli her sınavda dolduruyorum. Çekici para kazanıyor, makinesi para kazanıyor. 200-300 insan her ay şehrimize katkı sağlıyor. Sadece sertifika vermiyoruz kenti de tanıtıyoruz” dedi.

Türkiye’nin en çok tercih edilen sürücü kursu

Türkiye’nin en çok tercih edilen kursu olduklarını ifade eden Yıldırım, “Kursiyerleri bir gün önceden buraya çağırmamızın sebebi şehir ekonomisine katkı sağlanmasıdır. Yemeğini burada yiyecek, otelde kalacak. Sınav öncesi otellerde yer bulamıyoruz, otobüsler, uçaklar doluyor. En çok personel çalıştıran kursumuzda 30’a yakın çalışanımız var” diye konuştu.

Yıldırım Sürücü Kursu işletme sahibi Mehmet Yıldırım, 21 Ekim’de en başarılı sürücü kursu olarak Altın toprak ödülü aldı. Afrikalı Ali ve Özlem Demir’in sunuculuğunu yaptığı ödül gecesine toplam 41 kategoride, iş dünyasından isimler, eğlence, sanat ve hizmet sektöründen firma temsilcilerine ödülleri verilmişti.

Meya Ajans tarafından Diyarbakır’da üçüncüsü düzenlenen ’Altın Toprak’ ödül gecesinde yılın en başarılı sürücü kursu ödülünü alan Mehmet Yıldırım, ödüle ve kursun faaliyetlerine ilişkin Yeniden Günaydın gazetesine konuştu.

sürücü kursu

Diyarbakır’da kısa süre içinde büyük başarılara imza atan Yıldırım Sürücü Kursu işletme sahibi Mehmet Yıldırım, her sınav döneminde yüzlerce kişiyi Diyarbakır’a getirerek kent tanıtımına ciddi katkıları olduğunu söyledi.

‘Sadece sertifika vermiyoruz kenti de tanıtıyoruz’

Yıldırım iş makinaları kursu sürücü kursunun dört buçuk yaşında olduğunu belirten Yıldırım, faaliyetlerine ilişkin şunları söyledi: “Özellikle iş makinaları sertifikası için Diyarbakır’a her ay 200 insan geliyor ve bu sayı zaman zaman 300’ü de bulmakta. Benim sürücü kursunun olduğu sınavlardan ciddi bir kalabalık yaşanmakta. Diyarbakır Sur’da iki oteli her sınavda dolduruyorum. Çekici para kazanıyor, makinesi para kazanıyor. 200-300 insan her ay şehrimize katkı sağlıyor. Sadece sertifika vermiyoruz kenti de tanıtıyoruz. İş makinalarında finisher sertifikasında Türkiye’de ikinci kursuz. Bir İstanbul bir de diğer gruptaki biz kaya belden kırma kamyonu sertifikasını Konya’dan sonra biz veriyoruz. Türkiye’nin potansiyeli iş makinesi kursuyuz. Türkiye’de en yüksek potansiyele sahip iş makinesi kursuyuz ve yaz kursumuz da sekiz programlı bir kurs. Diyarbakır’da C1 bir sertifikasını tek biz veriyoruz. A1, D1 ve A2 sınıfında bütün sektörlerde bir numarayız. Bütün sınavlarımızda kontenjanlarımız doluyor. Adaylarımız bir sonraki aya taşıyor. Yoğunluktan dolayı böyle bir durum yaşanıyor. Türkiye’de bir ilk olarak en çok stajyeri sınava alıyoruz. Yani yeni sınav sistemine geçtiğimizden beri bir günde 108 aday sınava giriyor. Bu bir Türkiye rekorudur. Rakamlar Milli Eğitim tarafından onaylı verilerdir. Biz işimizi çok seviyoruz. Bu iş yapmamın diğer bir sebebi de ehliyetimi İsveç’te almış olmamdı. İsviçre’de ehliyeti almış olmamın bana kattığı trafik adabını ülkemde de var etmek istedim. Benim sayemde direksiyon sınav alanlarında sürücü kursunun adının yazılı olduğu pankartlar zorunlu hale geldi. Diyarbakır’da sürücü kursuna birçok konuda öncülük ettim. Avrupa’da gördüğüm eğitimlerin bir gün Türkiye’ye de geleceğini biliyordum.”

yıldırım

‘Türkiye’nin en çok tercih edilen kursuyuz’

“Her yarışın bir lideri vardır. Kurum, marka, kursiyer sloganını kullanıyoruz” diyen Yıldırım, kent ekonomisine ciddi katkı sunduklarını belirterek şöyle konuştu: “Sınav zamanları Diyarbakır’a getirdiğimiz kursiyerlere ve onlarla birlikte gelen misafirlere kenti tanıtıyoruz. Böylelikle kentin ekonomisine katkı sağlıyoruz. Türkiye’nin en büyük iş makinası pisti bizde. Kayapınar Kaymakamı pistimize gölgelik yaptı ve sürücü kursumuza hediye etti. Sınavlara herkesi bir gece önceden çağırıyoruz. Her bölgenin hangi makineyi kullandığını biliyoruz. Erzincan’da kaya kamyonu kullanılır. Sivas finişercidir. Midyat kule vinç kullanır. Türkiye’nin en çok tercih edilen kursuyuz. Kursiyerleri bir gün önceden buraya çağırmamızın sebebi şehir ekonomisine katkı sağlanmasıdır. Yemeğini burada yiyecek, otelde kalacak. Sınav öncesi otellerde yer bulamıyoruz, otobüsler, uçaklar doluyor. En çok personel çalıştıran kursumuzda 30’a yakın çalışanımız var. Kursumuzda iş makinası, 2 otomatik araç, 8 tane manuel aracımız var. Şehrimizi seviyoruz, bütün plakalarımız 21. Dört tane kadın hocamız var. Birçok ilden kursumuzun isim hakkı isteniliyor. Yıllardır birçok platformdan ödül verilmek isteniyor bize. Ödüllerimizi parayla değil emekle alıyoruz. İşimizi seviyoruz, daha fazla iyiye gideceğiz. Aynı anda günde 12 tane aracı eğitimi çıkartıyoruz. Bir günde 16 tane araçla sınav yapan bir kurs yoktur. 120 kişiyle sınav yaparak Türkiye’de bir rekorumuz var. Bizim sürücüden aldığımız para 800 900 TL ama kursiyerin Diyarbakır’a bırakacağı para ise 2000 TL’dir.” 

‘Bölge insanı hiçbir sertifika İçin uzak yerlere gitmesin’

Yeni sertifikalarla kurs kapasitelerini arttıracaklarını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye genelinde olmayan birçok makine bizde var. Beton santral kompresör, beton pompası, kule vinci sertifikası her yerde bulunmayan ehliyetlerdir. Bölgedeki insanlar bu ehliyetleri almak için İstanbul’a gidiyor. Bundan sonra İstanbul yerine bu ehliyetler için Diyarbakır’a gelecekler. Bölge insanı hiçbir sertifika İçin uzak yerlere gitmesin. İlk sınav adayımız 15 kişiyle başladı ama şu anda sınavlarımızın aylık ortalaması 300 kişiye doğru gidiyor. Daha da büyüyeceğiz ve daha da başarılı olacağız.”

araö

Ehliyette Avrupa’ya uyum sağlandı

Diyarbakır ve bölgede trafik adabında eksiklikler üzerine de Yıldırım şöyle konuştu: “Bölgede eğitim eksikliği ve trafik adabı eksikliği var. Artık görüyoruz araç arka kapağında lastik basıncı kontrolü, araç gösterge kontrolü, araçtan da 5 dakika önce hocalar soruyor. Paralel park, kaput bilgisi, teker kontrolü, L park, paralel park, 20 metre geri, bunların hepsi Avrupa’ya uydu. 2016’dan sonra alınan ehliyetler Avrupa’ya uyumlu. Ehliyette eğitim kalitesi arttı.”

Hem sertifika veriyoruz hem kenti tanıtıyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir