Huzurevleri Mahallesi’nde huzur kalmadı

diyarbakır huzurevleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın Huzurevleri Mahallesi’nin ortasından geçen DSİ kanalı üzerindeki boş alanda yıllardır yapılmayan çevre düzenlemesi nedeniyle mahalle adeta çöplük içinde.  

Özel Haber: Berna Kardaş /Ali Abbas Yılmaz

Huzurevleri Mahallesi muhtarı Hacı Turgut ve mahalle sakinleri yaşanan çevre sorunun çözümü için Büyükşehir Belediyesi’nin harekete geçmesini bekliyor.

Mahalle sakinleri çöp içinde yaşamaktan bıktıklarını belirtirken, yıllardır doğru dürüst hizmet görmeyen mahallede huzur kalmadığını ifade ediyorlar.

hacı turgut
Huzurevleri Mahallesi Muhtarı Hacı Turgut

‘Büyükşehir gereğini yapmalı’

Huzurevleri Mahallesi’nde yaşanan çevre sorununa ilişkin muhtar Hacı Turgut, şunları söyledi: “Bu sorunun çözümünden Büyükşehir Belediyesi sorumludur. Büyükşehir’e çağrı yapıyoruz. Özellikle Valimizin buraya gelişiyle birlikte güzel çalışmaları da var hem onun hem Kayapınar’ın çalışmalarını taktir ediyoruz. Mevcut sorunun giderilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nden bu sorunun giderilmesini, halkımız, mahallemiz adına, insanlık adına rica ediyoruz. Sorumluluk Büyükşehir’indir ve gereğinin yapılmasını rica ediyoruz.”

huzurevleri
Huzurevleri Mahallesi DSİ kanalının geçtiği alanın üzeri çöp içinde

‘850 metre uzunluğundaki alanda çevre düzenlemesi yapılmamış’

Yaz aylarında mahalleden kokudan geçilmediğini belirten muhtar Turgut, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanlarımız buraya gelemiyor, başıboş insanlar çok. Hırsızlıktır, uyuşturucudur hep burada boş alanda örgütleniyorlar. Burada çevre düzenlemesi yapılmaması her boyutuyla bize sıkıntı veriyor. Diyarbakırımıza, geleceğimize sıkıntı veriyor. Diyarbakır’ın girişinden Havaalanının dışına kadar bu kanal devam ediyor. Devlet Su İşlerinin kanaldır. DSİ bu alanı üzerine yapılanma yapılmamak kaydıyla Büyükşehir’e devretmiş. Büyükşehir ise bu alanları yeşillendirip, çevre düzenlemesini yapıp halkın hizmetine sunmakla görevlidir. Büyükşehir, Diyarbakır’ın girişinden çıkışına kadar her alanı yeşillendirmiş ama sadece bizim mahallemizde 850 metre uzunluğundaki alanda çevre düzenlemesi yapılmamış. 8 senedir uğraşıyorum ama bunu bu şekilde bıraktılar. Biz de Kayapınar’ın en eski mahallesi olarak bunu kendimize reva göremiyoruz. Huzurevleri mahallesi olarak gerçekten sıkıntı çekiyoruz, zorlanıyoruz. Bu sorunun çözümü için Büyükşehir’e de Kayapınar’a da hem yazılı hem sözlü olarak sorunu iletmişim.”

‘Bunlar doğru şeyler değil, çözümsüz kaldım’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na sorunu ilettiğini ifade eden  muhtar Turgut, şu çarpıcı iddiada bulundu: “Park ve Bahçeler Daire Başkanı’nın bana siyasi anlamda yaklaştığını da gördüm. Biz o parkı yapacağız; siz muhtarım önümüzdeki seçimlerde AK Parti’ye yüzde 50 oy çıkmasının sözünü vereceksiniz gibisinden bana bu şekilde ithamlarda bulundu. Buna itham derim, öneri demem. Yani bunlar doğru şeyler değil, çözümsüz kaldım.”

‘Hem Diyarbakırımıza hem de insanlığımıza yakışmayan bir manzara ile karşı karşıyayız’

Huzurevleri Mahallesi’nde yaşanan çevre sorununun biran önce giderilmesi için yetkililere seslenen Turgut, şu ifadeleri kullandı: “Bu mevcut manzaradan kaynaklı ben buraya gelemiyorum, çünkü insanlardan tepki alıyorum. Bu durum Diyarbakırımıza yakışmıyor. Ama benim de maalesef elimde hiçbir şey kalmadığından, çaresiz kaldığımdan dolayı bu sorunun giderilmesi için kamuoyunu duyarlılığa çağırıyorum. Benim burada herhangi bir kuruma, kişiye hiçbir art niyetim yok. Sadece halkın sorunlarını dile getirmek ve insanlarımızın sorunlarına tercüman olmaktır. Mevcut durumda hem Diyarbakırımıza hem de insanlığımıza yakışmayan bir manzara ile karşı karşıyayız. Temel amacım, hedefim bu sorunun giderilmesidir.”

Huzurevleri sakinleri çöplükten rahatsız

Mahalle sakinleri ise DSİ kanalının geçtiği alan üzerine çöp ve hafriyat döküldüğünü, alanın çöplüğe dönüştüğünü ve yazları oturacak yer bulamadıklarını dile getiriyorlar. Mahalleli olarak mağdur olduklarını ve çöplük manzarasından dolayı dışarı çıkamadıklarını belirten yurttaşlar, çöplük görüntüsünden ciddi şekilde rahatsız olduklarını ve bu sorunun biran önce çözülmesi gerektiğini ifade ettiler. Çöplüğe dönüşen alanda çevre düzenlemesi isteyen yurttaşlar, yetkililerin park yapımı için harekete geçmesini bekliyorlar.

‘Kayapınar Belediyesi başka yerde iyi ama Huzurevlerini unutmuş’

İsmini belirtmeyen ve bir zamanlar Huzurevlerinde yaşadığını ifade eden bir kadın ise mahallede yaşanan çevre düzenlemesi sorununu şöyle değerlendirdi: “Kayapınar diyoruz ve başka yerlerde çok iyi hizmet var ama Huzurevlerini unutmuşlar. Ben de burada oturuyordum ama taşındım, çünkü mahalle o kadar kötü olmuş ki, sürekli hırsızlık olayı oluyor. Mahalle çöp içinde söyleyecek söz bulamıyorum.”

Huzurevleri Mahallesi’nde huzur kalmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.