İğne iplik fiyatları zamlandı vatandaş yama yapamaz duruma geldi

zam
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zamların yoğunluğunu ifade etmek için kullanılan “iğneden ipliğe zam” sözündeki iğne ve iplik fiyatları da son aylarda yaklaşık yüzde 100 zamlandı.

Alım gücünün düşmesi, enflasyonun artması, döviz kurunun şahlanmasıyla birlikte, tuhafiye ve terzi işletmecileri iğne ve iplik fiyatlarının son bir yılda yüzde 100 zamlandığını söylüyor. En çok fiyat artışının ise son 4 ayda yaşandığı görülüyor.

“İğnedeki en büyük zam şu son bir ayda yaşandı”

Diyarbakır Ofis’te tuhafiye dükkânı işleten Ayşe abla, rafta yer alan iğneleri göstererek, “Şu gördüğünüz iğne paketini geçen yıl 2 liraya satıyorduk. Bu yıl ortalarında 3 lira oldu. Ancak iğnedeki en büyük zam şu son bir ayda yaşandı. Son bir ayda iğne paketine 1 lira zam geldi. Yani geçen yıl 2 liraya sattığımız iğne paketi şuan 4 lira” diyor.

iplik (1)

“İğneden ipliğe her şeye zam geliyor”

Tuhafiye işletmecisi Ayşe abla dükkanında bulunan ve halk arasında zamların yoğunluğunu ifade etmek için kullanılan, “ipleri satıyoruz ama yerine yenilerini koyamıyoruz. Böyle devam ederse bir iki aya kalmaz herkes kepenk indirmek zorunda kalacak. İğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Herkes feryat ediyor. Müşterilerle karşı karşıya geliyoruz. Geçen yıl fiyat verirken bile bizimle tartışan müşteriler son dönemlerdeki fiyatları duyunca arkasını dönüp gidiyor. Örneğin bu gördüğünüz ipin fiyatı geçen yıl 10 liraydı. Son altı ayda fiyatı hızla artarak 19 liraya ulaştı. Şimdi üzerinde 17 lira olan etiketi görüyorsunuz. Ancak şuan rafta olan bu ipler önceki ürünler. Mevcut zamlı fiyatını yansıtmadık. Aynı üründen şimdi getirirsek 19 liraya satmak zorundayız.”

“İğnesine de zam gelmiş, ipliğine de zam gelmiş”

Huzurevlerinde tuhafiye dükkanı işleten Mehmet Demir ise “İğnesine de zam gelmiş, ipliğine de zam gelmiş. Şuan dükkanda gördüğünüz iğne-iplik dahil tüm ürünler zamlı. 5 liraya aldığım ürünü şu anda 9 liraya alıyorum. Biz bir ürünün örneğin bu ay 3 liradan alıp bir lira kar ile 4 liraya satıyoruz ya aynı ürünü bir ay sonra 6-7 liradan almak zorunda kalıyoruz. Biz kârımızın içine sermayemizi de katıp aynı ürünü almış oluyoruz. Yani zararına çalışmak bu olsa gerek. Sattığımız ürünleri yerine koyamıyoruz. Koysak bile satamıyoruz. Müşteriler ile fiyat konusunda sürekli kavga ediyoruz. Sermayemizi yedik bitirdik. Şimdi sermaye de yok kalmadı. Milletin malını getirmişiz buraya koymuşuz satıp onu yiyoruz. Ödemelerimizi yapmak için kredi kartlarına, çeklere ve faizlere bulaşıyoruz. Bir buçuk yıldan bu yana esnaf kan ağlıyor. Ama duyan yok. Bu düzen böyle gitmez. Bu devrin değişmesi lazım. ” ifadelerini kullandı.

iplik (4)

“insanlar yama yapamaz duruma geldi ”

40 yıldır terzilik yapan Vechi usta şu sözlerle zamlara değiniyor:  “Onca yıldır bu mesleği yapıyorum, hiç böyle bir dönemi yaşamadım. Bana elbiselerini diktirmek için gelen müşterilerin konuşmalarına şahit olursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Şimdi siz iğne iplik diyorsunuz evet, olan bize ve yurttaşa oluyor. Geçen yıl 6 liraya aldığımız dikiş ipi 12 liraya yükseldi. Aynı şekilde 10 liraya aldığımız iğneleri şimdi 20 liraya alıyoruz. Bu zamlar zincirleme herkesi etkiliyor. Ben zamlı aldığım ürünü dikişini attığım ürüne yansıtmak zorunda kalacağım. Eskiden fakir insanlar yama yapıyordu. Ama şimdi gelinen noktada fakir insanlar yama yapamaz durumda. Böyle giderse kapatıp cami köşelerinde dilencilik yapacağız. Halk duyarsız kalmamalı bu duruma. Şuan yaşadığımız ekonomik krizin tek çözümü değişim.“ dedi.

İğne iplik fiyatları zamlandı vatandaş yama yapamaz duruma geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir