İkram çeşmeleri 18 Ekim’de akacak

ikram çeşmeleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın Aralık 2016’da başlattığı “ikram çeşmesi” uygulaması 18 Ekim 1 Kasım tarihleri arasında yeniden başlayacak.

15 Mayıs’a kadar hastane bahçelerinde sürecek olan çorba ikramının bu yıl 7 bin kişiye ulaşması hedefleniyor.

ikram çeşmesi çorba
DBB’den vatandaşa ücretsiz çorba veriliyor

ALİ VURANEL / ÖZEL HABER

Diyarbakır’daki ikram çeşmesi uygulamasını hayata geçiren DBB Sosyal Hizmetler Şube Müdür Yardımcısı Abdurrahman Işık, Hastane bahçelerine kurulan ikram çeşmelerinin yaz döneminde sıcaklardan kaynaklı ara verildiğini ve havaların serinlemesiyle çorba ikramına yeniden başlanacağını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla döneminde başlatılan “ikram çeşmesi” uygulaması Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dicle Üniversitesi Diş ve Eğitim fakülteleri olmak üzere 3 noktada kurulmuştu. İlk etapta hafta içi her gün bin 600 vatandaşa sıcak çorba ikramı yapılan çeşmelerin sayısı ve hizmet kapasitesi daha sonra arttırılarak dört ayrı noktada her gün 4 bin 500 kişiye ücretsiz çorba dağıtımı yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü mutfağında hazırlanan çorbalar, sabahları hastaneye gelen hastalar ve hasta yakınları ile vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılmaya devam etti.

ikram çeşmeleri diyarbakır
Diyarbakır’da ikram çeşmelerinden vatandaşa ücretsiz çorba akıyor

İkram çeşmeleri 5 hastanede faaliyette olacak

Dicle Üniversitesi Poliklinikleri, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Poliklinikleri önünde kurulan “İkram Çeşmesi” ile hafta içi her gün sabah 08.00’de başlayan çorba dağıtımından öğrenciler, hastalar ve hasta yakınlarına kağıt bardaklarda çorba ikramı yapılıyordu.  

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ikram çeşmelerinden sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında dağıtımı yapılırken, bu yıl da 18 Ekim ila 1 Kasım tarihleri arasında ikram çeşmeleri yeniden hizmete girecek.

18 Ekim 1 Kasım arasında ikram çeşmeleri yeniden faaliyette olacak

Diyarbakır’daki ikram çeşmesi uygulamasını hayata geçiren DBB Sosyal Hizmetler Şube Müdür Yardımcısı Abdurrahman Işık, Hastane bahçelerine kurulan ikram çeşmelerine ilişkin şöyle konuştu:  “İkram çeşmeleri atıl değil ve şuan Silvan, Ergani ve Bismil ilçelerine de ikram çeşmeleri kurduk. Bu ilçelerimizdeki Devlet Hastanelerinde çorba ikramımız başlayacak. Yani, ücretsiz çorba dağıtımını daha da arttırıyoruz. Yaz sezonunda çorba ikramına ara verdik. Çünkü yaz aylarında havalar sıcak olduğu için yeterli talep olmuyordu. Bundan dolayı çorbalar çeşmelerde kalıp kokuyordu. Yani, çorbaya talepte sıkıntı yaşanıyordu. Her yıl 18 Ekim ile 1Kasım arasında çorba dağıtımına başlanıyordu. Bu yıl da aynı tarihler arasında çorba dağıtımına başlanacak. Çorba ikramı 1 Mayıs ila 15 Mayıs tarihlerine kadar da sürecek.  Geçmişe nazaran daha çok çorba çeşmesi ile vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz. Yaklaşık 7 bin kişiye yeni sezonda çorba ikramımız başlayacak. Talebe göre çorba ikramı kapasitemizi de arttıracağız.”

İkram çeşmeleri 18 Ekim’de akacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir