Kentteki kültürel etkinlikler sanatçılardan ve halktan uzak

kültürel etkinlikler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakırlı sanatçılar kentteki kültürel sanat etkinliklerini değerlendirirken, kurumların etkinliklerinin halktan ve sanatçılardan uzak olduğuna vurgu yaptılar.

Süleyman Aydın / Özel

Diyarbakırlı sanatçılar kentteki kültür sanat etkinliklerini değerlendirdi.

Diyarbakır kültürüne odaklanan sanatsal etkinlikler yapılmalı

Oyuncu Yönetmen ve Seslendirme Sanatçısı Tolga Öztürk, kentteki sanat merkezlerinin daha aktif çalışması gerektiğini belirterek, “Sanat yelpazesinin birçok kıvrımıyla ilgilenmemden ötürü sanatla alakalı en ufak esinti dahi habere vakıf olmama yetiyor. Valilik, belediye ve kültür sanat merkezlerinin etkinlikleri duyurma konusundaki dijital ve kinestetik çalışmaları da takdire şayan. Kentimize yansıması cümlesi Diyarbekir için haksızlık olur. Mukaddes şehrimiz insanlığın başlangıcından beri zaten sanatla yanmıştır sanatı yansıtmıştır. Hak etmediği kara bir örtünün eteğine dolanması hoşnutsuzluğundaydı. Yeniden kültür sanat etkinlikleri Diyarbekir’e hakkettiği bakışı kazandırıp şehre kim olduğunu hatırlatacaktır.  Gayet isabetli ve yerinde diyebilirim. Bizler Mezopotamya’nın tarihini ve kültürünü genlerinde taşıyan, oryantasyonu seven, üretime aşina berekete hamdeden bir toplumuz. Evvelde olan sanatın bu etkinliklerle de baki kalmasına isabet olur. Sanatseverler sanata doyar, sanatçılar da kendini duyurur sanatını kavuşturur. Sanat merkezlerinin daha aktif çalışması, Diyarbakır sanatçılarına yeti ve yeteneklerini kullanabilecekleri platformlar verilmesi imkanlar sunulması, medyanın kötü PR çalışmalarından uzak Diyarbakır’ın kültürüne ve sanatına odaklanmasının sağlanılmasını isteriz” ifadelerini kullandı.

kültürel etkinlikler

‘Bir davetiye bile göndermemişler’

Ses Sanatçısı ve şair Nevzat Özkılıç ise sanatçılara yeterli ilginin gösterilmediğini ifade ederek şunları söyledi: “Sayın Valimizin gelişi ile birlikte yoğun olarak yapıldığını dile getirdiğiniz kültürel etkinliklerden haberdar değilim. Sadece bir- iki defa tesadüfen rastladım. Hadise Diyarbakır için bir taşı diğer taşın üstüne koymayı şeref ve namus sayan bizlerin davet edilmemesidir. Bizler her eserimizde Diyarbakır’ın Surlarını, taşını, suyunu, havasını, kültürünü yazıyor, okuyor ve söylüyoruz. Mesela; karpuz festivali oldu, Zerzevan Kalesi’nde etkinlik oldu. Bırakın katılımcı olarak, sanatçı olarak davet edilmeyi bırakın, izlemeye dahi davet edilmedik. Eskiden festivallere davet edilir, katkı sunar, renkli geçmesi için bir sanatçı olarak elimizden geleni yapardık. Çok da güzel geçerdi. Asıl tanıtım da böyle olurdu. Bizler gazete muhabirlerine, televizyon kanallarına ve gelen konuklarımıza şiirsel olarak veya türkülerle anlatırdık. Her karpuz festivalinde ses yarışması olurdu ve dolayısı ile daha renkli geçerdi. Sesimizle, sazımızla, sözümüzle katkı sunmaya hazırız. Benim üyesi olduğum derneğe bir davetiye gönderilse bile haberimiz olurdu ancak, tevessül etmemişler. Bunun dışında istedikleri kadar protokol daveti yapsınlar. Öyle olduğu zaman emin olun basına bile yansımıyor. Diyarbakır’ın vitrinleri, renkli yüzleri etkinliklere davet edilmediği takdirde ne dışarıya yansıması olur ne basına. Etkinlik, etkinliğin yapıldığı dört duvar arasında kalır.”

sanatçı kültür

‘Organizasyonlar bizden uzak yapılınca faydası olamaz’ Şair ve yönetmen Mustafa Aksoy da kentteki kültür sanat etkinliklerinin halktan ve sanatçılardan uzak olduğunu belirterek, “Kültürlerin Başkenti olan Diyarbakır’da etkinliklerin yapılması son derece önemlidir ancak, yapılan etkinliklere Diyarbakırlı sanatçıların davet edilmeyişi ve katılım sağlamaması, sesiyle sanatıyla icrada bulunmaması son derece üzüntü vericidir. Haliyle davet edilmemem, hemşehrilerimizin sahnede yer almaması çok zoruma gitti. Aslolan Diyarbakır halkı ve tanıtımı ise bizden daha kimse sahip çıkamaz ve tanıtamaz. Anılan organizasyonlar bizden uzak yapılınca faydası olamaz. Mesela; Diyarbakır halkı için moral şeklinde etkinlik yapılırken katkısı da düşünülmeli ve dışarıya yansımasının da biz Diyarbakırlılarca yapılması sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

sanat
Kentteki kültürel etkinlikler sanatçılardan ve halktan uzak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.