Kitap gelirleriyle kütüphane kuruyor

devran sinanoğlu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakırlı yazar Devran Sinanoğlu, yazdığı kitapların gelirleriyle ihtiyaç sahiplerine yardımlar ulaştırırken, kırsal bölgelerdeki okulların kitap ve kütüphane ihtiyacını karşılamaya çalışıyor.

Berna Kardaş / Özel

Şuana kadar 10 kitap yazan ve 11’inci kitabı da baskıya hazır olan yazar Devran Sinanoğlu, kitap gelirleriyle çocuklara destek oluyor. Sinanoğlu hem çocuklara kitap yardımı yapıyor hem de kırsal bölgelerdeki okullara kütüphane kuruyor.

Yazar Devran Sinanoğlu, yazarlık serüveni ve yazdığı kitapların gelirleriyle gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine ilişkin Yeniden Günaydın gazetesine konuştu.

kitap devran sinanoğlu
Yazar Devran Sinanoğlu

‘100 Köy okulunun kütüphane ve kitap ihtiyaçlarını karşılıyoruz’

Diyarbakırlı yazar Sinanoğlu, 6 sınıftan bu yana yazıyor. Yazar Sinanoğlu, yazma serüveni üzerine şunları söyledi: “İlk kitabımı üniversite birinci sınıfta çıkardım.  İlk romanımı ise üniversitenin 2’inci sınıfında çıkardım. Köşe yazarlığına da üniversite 3’te başladım. Şuana kadar 10 kitap yazdım. 10 kitabım da çocuklarla ilgili. Kaplumbağa’nın zaferi kitabımı ücretsiz dağıttım. Diyarbakır genelinde başlatmış olduğumuz sağlıklı bir gelecek için kitap okumalı ve okutmalıyız projesi kapsamında 100 Köy okulunun kütüphane ve kitap ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kitabımdan hiçbir ücret almadan çocuklara, kütüphanelere bağışladık. 9’uncu 8’inci ve 7’inci kitabımızın bütün gelirlerini projeye bağışladık. Şu ana kadar 74 okulun kütüphane ihtiyacını karşıladık.  Bunun dışında Muş, Urfa ve Mardin’de kütüphaneler açmaya başladık. Kitaplarım roman, şiir, öykü…”

‘Bu kış kalpler üşmesin’

Kendisini kitap yazmaya Türkçe öğretmeninin teşvik ettiğini ifade eden yazar Sinanoğlu, şöyle konuştu: “İlk yazdıklarım şiir kitaplarıydı. Diyarbakır’da olupta şiir yazmamak biraz farklı durum. Şiirden sonra denemeler, öyküler oldu. Okuma yazmayı bilmeyen anne babanın yazar ve şair oğluyum. Sur halkın kralı kitabım ikinci baskıya girdi. Şuana kadar güzel sonuçlar aldım. Aşkın piri üçüncü baskıya girdi. Şu anda var geceleri 11’inci şiir kitabım hazır, bu kitabımda Kürtçe şiirlere yer verdim. Sur halkı kralın kitabından Almanca Kürtçe ve İngilizce dillere çevrilecek. Bunun alt yapısında şu anda oluşturuyoruz 11’inci kitabın taslağını bitirdim. diğer kitaplarım içinde 6-7 dosya bekliyor.  Şu anda iki tane deneme, dört tane özlü sözler roman var. 11’inci kitabın gelirlerini hem köy okullarına hem de şu anda boş atacağımız bu kış kalpler üşümesin projesi çocuklara ve yetişkinlere getirmek için en az 3000 kişiyi giydirmeyi hedefliyoruz.”

‘Amacımız daha fazla öksüze ve kırsal bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaşmak’

Sosyal farkındalık projelerine yönelik olarak ise Sinanoğlu şunları söyledi: “Projeyi yazar kimliğimle yapıyorum hiçbir partiden STK’lardan yardım almıyorum. Siz insanlara yaklaşmak istiyorsanız şucu bucu olmasına gerek yok. Kendiniz olun yeterli ve ben de kendim olmaya çalışıyorum.  Kadim bir halka hizmet ediyorum.  Kadim bir halkın evladıyım. Kadim bir halkın ferdiyim. Bu bana yetiyor, başka bir şeyde ihtiyacım yok. Bu kış kalpler görüşmesi projesi dört aylık bir proje. Projenin çalışmalarına başladık, Kasım-Aralık-Ocak-Şubat; hedefimiz en az 3000 kişiyi giydirmek.  Bize yardımcı olmak isteyen iş insanlar ve gönüldaşlar olabilir. Bot, mont almak isteyen kesinlikle para kabul etmiyoruz.  Bot, mont, giysi almak isteyen bize sosyal medya ve telefondan ulaşabilir. Amacımız daha çok yetim ve öksüzlerdir, ihtiyaç sahibi olan köylülerdir. Köylere daha çok yardım yapacağız. Şu anda yaptığımız kütüphane ve kırtasiye yardımları da hep kırsala yönelik. Yardımda bulunan işadamları var, bize omuz veren, yükümüzü hafif etmeye çalışan dostlarımız var. Bunu bir ekip olarak yapmaya gayret ediyoruz. Bir dernek olarak bir STK olarak bir siyasi parti olarak hiç kimsenin himayesi altında değiliz insanlara hizmet etmek istiyorsanız kendiniz olmanız yeterli. Yardımcı olmak isteyenler katkıda bulunmak istemeyenler kitap malzeme alıp getiriyorlar.  Bu yardımları onlarla beraber götürüyoruz ya da bizi götür fotoğraf çekip onlara gönderiyoruz.”

Kitap gelirleriyle kütüphane kuruyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir