Klimalı evsizler durağı

Klima
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’a atanan ilk Kayyum Cumali Atilla döneminde Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden tek kuruş ödenmeden yaptırılan ve vatandaşların hizmetine sunulan klimalı duraklar evsizlerin oteli oldu.

Süleyman Aydın / Özel

Daha önce gazetemizde de çıkan ve vatandaşı kışın yağmur, çamur ve soğuktan, yazın da sıcaktan korumak amacıyla yaptırılan klimalı duraklar bakımsızlıktan atıl hale gelirken, vatandaşların ulaşımda yaralanmadığı duraklar evsizlerin sığındığı mekanlar oldu.

Haberimiz üzerine sadece göstermelik olarak bir kez temizliği yapılan klimalı duraklar bakımsızlığı devam ederken, evsizlerin oteli olan durakların içler acısı hali pes dedirtiyor.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca yaptırılan ve ilk dönemlerde temizlik, bakım hizmetlerinin de firma tarafından üstlenildiği duraklar vatandaşların takdirine yol açmıştı. Ayrıca anılan hizmet için bırakın belediyenin para ödemesi, yan taraflarında yapılan panolara verilen reklamlardan belediyeye pay aktarılıyordu. Atilla’nın gitmesiyle sanki fuzuli bir hizmetmiş gibi, ihmal edilmesi, kokudan oturulmayacak durumda olması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Diyarbakır

Klimalı durakların ihmali sürüyor

Konu ile ilgili gazetemize ulaşan serbest çalışan Atilla Yavuz tepkisini şöyle dile getirdi: “Burada Diyarbakırlıları güzel hizmetlere layık görmeme durumu söz konusudur. İnsanlarımızın üşümesinin önüne geçildiği bir hizmet olarak gördüğümüz bu durakların ihmal edilmesinin tanımı budur. Gazetenizde duraklar ile ilgili haberi okumuş ve gereğinin yapılacağını düşünmüştüm ancak, evsizler oteli olduğunu görünce hayretler içinde kaldım. Mülki amir ve yetkililerin belki de gezip görebilecekleri zamanı yoktur diyelim, peki gazeteleri lütfedip okumuyorlar mı? Bir de işin tuhaf tarafı durağın içindeki kokunun Valilik makamına gidebilecek yakınlıktaki durağın hali kimsenin dikkatini çekmiyor mu?”

Vatandaş perişan

İlgili Daire Başkanlığı’nın alanına giren hizmetler konusunda tepkilerinin çok daha fazla olduğunu dile getiren Atilla Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Eksiklik sadece duraklar ile sınırlı değildir. Mesela; daha önce daha az şoför kadrosu ile hemen hemen tüm köylere toplu taşıma hizmeti veriliyordu. Yine gazetenizde yaptığınız haber üzerinden şunu belirteyim. Trafik bu kadar sıkışmıyor ve insanlar kullandıkları araçlarla daha rahat yolculuk yapıyordu. Güzergah değiştirdiler, ekleme çıkarma yaptılar ancak elimi vicdanıma koyarak söylemek isterim ki, adeta içinden çıkılmaz bir hale geldi. Açık Cezaevi’nin arkasında oturuyorum. Zaman zaman ticari taksiye ihtiyaç duruyorum ama maalesef oda yok. Yenişehir ilçesi, Ofis Semti, İş Bankası’nın hemen yanında bir durak var. Böyle aktif ve işlek bir yerde Ticari Taksi olmaz mı? Yok maalesef. Toplu taşıma olarak güzergahımıza sadece en erken 45 dakikada bir rastladığım O2 kodlu otobüs var. Yani anlayacağınız, perişanız, perişan!”

durak

Göstermelik işleri bırakın hizmete bakın

Yine gazetemizde yapılan haberler üzerine bizleri arayarak, durak ve akıllı durak panolarının atıl duruma getirilmesinden yakınan Emekli Mehmet Yıldırım ise şöyle konuştu:  “Aslında biz Akıllı Durak panolarını İstanbul’da görmüştük. İstanbul’da gördüğüm ve yolculuk yapanların yolculuklarına çok büyük rahatlık getiren akıllı durak panolarını kendi ilimde görmem beni ziyadesi ile mutlu etti. O zaman devletimin bizleri için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağının ve bana çok değer verdiğinin nişanesini gördüm. Yani, Sayın Cumali Atilla kentimiz için bir nimetti. Basit bir akıllı durak panosu üzerinden bir başkanı yargılamak veya övmek elbette yerinde değil ancak, basit bir hizmeti yerine getirmeyen pasif iradenin bizler için yerinde ve gerekli hizmetleri yapacak hevesine kapılmayalım. Peygamberler, Sahabeler ve kültürler kenti insanını her şeyin en güzeline layık gören Cumhurbaşkanımız ve o dönem Belediye Başkanımız Cumali Atilla’nın Diyarbakır için yaptıklarını bilmeyen yoktu.  Gönlümüzün en derin yerine ulaşmak için çaba sarf eder ve bizi hizmetlerin en iyisine layık görürdü. Özellikle size ulaşma gayem şu idi: Temel hizmet olan eksiklikler varken, yine bizzat gazetenizde okudum, Çelikevler’deki çamurlu, altyapısız hal dururken,  güzelim Sümerpark’ı yıkıp, bozup yeniden yapma israftır. Yerinde bir park ve eksiği yoktu. Makyaj şeklinde düzenlenen projeye verilen para ile ulaşım sorunun çözülmesi vatandaşın rahat yaşamasını sağlamak daha gereklidir. Hafif Raylı sistemin de açıkçası belli değil. Dolayısı ile ulaşım konusunun hayatımızda biraz fazlaca olduğundan hareketle bilinmesini ve bu konuda çalışma yapılmasını istiyorum. Dediğim gibi en küçük ve duraklarda büyük rahatlık getiren hizmeti göstere göstere yerine getirmeyenden bir şey bekleyemeyiz.”

Klimalı evsizler durağı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.