Kuraklık destekleri zamanında ödensin

kuraklık destekleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Ziraat Odaları Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Başkanı M. Cevat Delil, çiftçilere ödenecek olan kuralık desteklerinin zamanında ödenmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Delil, “Zamanında ödenmeyen, geciken desteğin, çiftçilerimizin sıkıntılarına çare olamayacağı için çiftçinin ihtiyaç duyduğu bu zor zamanlarda desteklerin ödenmesi daha sağlıklı olacaktır” dedi.

Tarım ilaçları satan Ziraat Yüksek Mühendisi Kerem Güger ise gübre fiyatlarının bir yılda ikiye katlandığını ve ilaç firmalarının piyasaya ürün vermeyi durdurduğunu söyledi. Güger, “İlaç firmaları piyasaya ilaç vermeyi durdurmuş. Niyetleri büyük bir zam yapma yönünde. Çiftçiler bizden ilaç fiyatlarını soruyor ama ürün olmadığı için biz de fiyat veremiyoruz. Kuraklıktan dolayı ilaç stoku da yapılmadığı için şuan piyasada ilaç da yok” diye konuştu.

Ali Abbas Yılmaz / Özel

Kuraklıktan kaynaklı çiftçilerde oluşan zararı bir nebze olsun hafifletmek için iktidar tarafından çiftçilere taahhüt edilen kuraklık destek ödemlerinin henüz yapılmamış olması çiftçileri zor durumda bıraktı. AK Parti iktidarı tarafından dönüm başına 100 TL olarak öngörülen ve hasar yüzdesinde göre belirlenen desteklerin hala çiftçilere ulaşmaması ürünü eken çiftçileri zor durumda bıraktı.

Çiftçilerin girdi maliyetleri geçen yıldan bu yana yüzde 200 zamlanırken, çiftçilere ödenmesi gereken kuraklık desteklerinin zamanında ödenmemesi çiftçilerin durumunu daha da zorlaştırdı.

Diyarbakır Ziraat Odaları Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Başkanı M. Cevat Delil, artan girdi maliyetlerinden dolayı çiftçilerin zor durumda olduğunu belirtirken, kuraklık desteklerinin zamanında ödenmemesine tepki gösterdi.

Türkiye genelinde yaşanan ve bölgede de ciddi etkileri olan kuraklıktan dolayı çiftçilerin zor durumda olduğunu ifade eden Diyarbakır Ziraat Odaları Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Başkanı M. Cevat Delil, çiftçilere ödenecek olan kuralık desteklerinin akıbetini sordu.

kuraklık destekleri cevat delil
Diyarbakır Ziraat Odaları Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Başkanı M. Cevat Delil

Desteklemeler ne zaman verilecek?

Kuraklık desteklerinin çiftçilere biran önce ödenmesi gerektiğini belirten Delil, şunları söyledi: “Kuraklıktan zarar gören çiftçilerimize biran evvel kuraklık desteği ödenmelidir. Sürekli ve hızlı fiyat artışlarının karşısında çaresiz kalan çiftçilerimiz, ekim sezonu başlamasına rağmen gübre, mazot, ilaç gibi girdileri alamamıştır. Bu da gider maliyetlerinden kaynaklı zor günler yaşayan çiftçilerimizin üretim yapmasını geciktirmektedir. Üretimin gecikmesi verimin düşmesini de beraberinde getirecektir. Üretimin ve verimin düşmesi gıda fiyatlarının artmasına neden olacağı için hem çiftçilerimiz hem de ülkemiz bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Bu gibi olumsuzlukların olmaması için kuraklık, mazot ve gübre desteğinin verilmesi, çiftçilerimizin üretime tekrar dahil olması, üretimdeki aksaklığın giderilmesi ve üründeki verim artışının sağlanması gerekir. Zamanında ödenmeyen, geciken desteğin, çiftçilerimizin sıkıntılarına çare olamayacağı için çiftçinin ihtiyaç duyduğu bu zor zamanlarda desteklerin ödenmesi daha sağlıklı olacaktır. Çiftçilerimize sahip çıkmak onları desteklemek, gıda güvenliğimize, geleceğimize sahip çıkmaktır. Çiftçilerimize verilecek destek ülkenin kalkınmasına sunulacak destek demektir.”

kuraklık tarım ilaçları
Tarım ilaçları yok, firmalar zam hazırlığında

İlaç firmaları satışları durdurdu, piyasada tarım ilacı yok

Tarım ilaçları satan Ziraat Yüksek Mühendisi Kerem Güger, gübre fiyatlarının bir yılda ikiye katlandığını ve ilaç firmalarının piyasaya ürün vermeyi durdurduğunu söyledi. Güger, “Gübre fiyatı 8 bine yaklaştı. Geçen aydan bu yana gübreye 2 bin TL’den fazla zam geldi. Geçen yıl tonu 3 bin 700 TL olan gübrenin fiyatı 2 katına çıktı. Gübreye yüzde 100’ün üzerinde zam gelirken, ilaç fiyatlarında da artış oldu. Hatta şuan ilaç firmaları piyasaya ilaç vermeyi durdurmuş. Niyetleri büyük bir zam yapma yönünde. Çiftçiler bizden ilaç fiyatlarını soruyor ama ürün olmadığı için biz de fiyat veremiyoruz. Kuraklıktan dolayı ilaç stoku da yapılmadığı için şuan piyasada ilaç da yok. İlaç almaya gelen çiftçilere yok çekiyoruz. Sadece bölgemizde değil Adana’da da satış yok” diye konuştu.

Kuraklık destekleri zamanında ödensin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir