Mevlüt Mergen Amidi’den bundan sonra böyle

Mevlüt Mergen Yazar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BİR GAZETE MANŞETİNDEN:

MAYALANACAK GÖL KALMADI: Sorulmaz mı?

Mayalananlar tuttu mu ki?

Sandık özlemi!…

CHP Dermiş ki: “Sandığı getir adayımı gör!…”

Sandığı getirmek bir partinin elinde değil, şartları oluştuğunda Yüksek Seçim Kurulu sandıkların bulunduğu yerin kapılarını açar ve halkın önüne kor, bu istek bize bir zamanların “görücü usulü evliliklerini hatırlattı.

O zamanlar gençler birbirini görür ve öylece karar verirlerdi: “evet ya da hayır” diye, gün günümüzde halk sandığı çok yarım asırdan çok önce gördü ve beğendi.

Sevdiğine, gönlünün istediğine koltuğu ikram etti, şimdi yine olacak, aradaki fark halkın gönlü de kafası da karışık, çünkü koltuğa o kadar çok talipli var ki!..

Bu yüzden “kararsızlar” diye bir yeni halk tipi ortaya çıktı, ihtimaldir sandığın ortaya çıkarılmasına yirmi ay kala başlatılan “koltuk savaşı” gelecek nesillere diğer bütün savaşlarla birlikte anlatılacak.

Biraz da spor

Diyarbakıspor Afyonda moral” depolarken, Amedspor lider ve Diyarbekirspor Ankara’dan puansız döndü şeklinde idi yerel bir gazetedeki haberler…

Hani birlikten güç doğardı?

Diyabakır üçe bölünmüş. Aynı amaca, şampiyonluğa top koşturan üç futbol kulübü, deriz ki bu futbol kulübü yöneticileri biraz siyaset dünyası ile ilgilenseler de “ittifak” oluştursalar!..

Çünkü zaman “ittifak” zamanı!..

İkinci hat sergisi…

Çok güzel bir şekilde, örnek bazı hat yazılarıyla donatılmış bir etkinliğin davetiyesi bize de geldi, hattat Mehmet Han Akan’ın ikinci kez açtığı “hat sergisinin..

Diyarbekirli ünlü hattat “Hamit Aytaç Amidi’den” sona yine bir Diyarbekir’li hattat adını duyuruyor, tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Sözünü ettiğimiz davetiye çerçevelenip duvar asılacak kadar önemli ve değerli, umarız bu önem ve değer herkes tarafından takdir edilir.

Sevincimiz böyle bir serginin Diyarbekir’de açılmış olmasında, üzüntümüz sağlık koşullarımızın elverişsiz olması sebebiyle sergiyi ziyaret edemeyişimizde.

Tekrar tebrik ve başarılar Muhterem Mehmet Han Akan’a.

Mezopotamya üst markamız

Sayın Valimiz Münir Karaloğu gün geçmez ki Diyarbekir ile ilgili çalışmaları ve bu çalışmaları basınla paylaşan açıklamaları olmasın.

Bu kez Diyarbekir, Şanlıurfa ve Mardin Valileri ile birlikte bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

Her üç ilimiz turizm yönünden potansiyeli yüksek şehirlerdir, birlikte mütalaa edilmeleri sevindiricidir

Münir Karaloğlu deyim yerinde ise “Turizmin başkenti” Antalya’dan Diyarbekir’e geldi, bu bakımdan hayli deneyimlidir.

Sözünü ettiğimiz bu üç şehir tarihi yapılarıyla büyük bir zenginliğe sahip şehirlerdir, yeter ki değerlendirilebilinsin.

Yani ulusal medya kameraları bu şehirlerin her tarafını görüntüleyebilsin ve kulaktan duyma bilgilerle değil, gerçekçi yayın yapsınlar.

Bu şehirlerin ağız tadı kadar olsun ilgilensinler, sözümüzü açıklayabilecek Sayın Valmizin şu sözlerini aktarmak istiyorum. “Bizim üst markamız Mezopotamya’dır”

Seçime hazır olmak

MHP’liler “seçime hazırız” diyorlar, diğer partililer her gün seçim isteyen açıklamalarda bulunurken MHP lideri. “Seçim 2023 haziranında” diyor, acaba “bu durum sofradan,  pardon seçimden kaçmak manası taşımıyor mu?

Afganistan’da camiye kim neden saldırdı?

ABD yirmi yıl kaldı Afganistan’ın içinde ve gün geldi, kendi askerlerine zarar gelmesin diye “turistler” gibi elini kolunu sallayarak bu ülkeyi terk etti, hayretle karşılandı bu ayrılış şekli.

 Geçtiğimiz Cuma günü Afganistan’da bir camiye yapılan bombalı saldırıda ilk etapta yüz Müslümanın şehit olduğu haberi yansıdı ajanslardan ekranlara bizim akılımıza o anda ABD geldi…

ABD’nin Afganistan’dan sessiz sedasız ayrılışını biz bir “proje” olarak değerlendirdik.

Kim üstlenirse üstlensin biz bu olayda Amerika’nın pis kokusunu alıyoruz, umarız Afganistan uyanır ve böylesi bir olaya daha yol vermez, düşmanı ve oyunlarını tanımak gerekir.

Fransa’da camiye tehdit

Aslında normaldir (!) bu tehdit, çünkü bizde ve diğer ülkelerde kiliseler koruma altında iken Batıda yeni yeni yükselen cami kubbeleri ve minareler gözlerine batıyor.

Osmanlı padişahı Kanuni’yi rahmetle anmanın tam vaktidir, o Kanuni ki Fransa’da “dans” icat olmuş ve bu durum kendisine bildirilince bir mektupla Fransa kralına: “Kadın erkek birbirine sarılarak oynuyorlarmış, ülkeme sirayet etmemesi için bu oyunu yirmi dört saat içinde ya yasaklarsın, ya da ben ordularımla Fransa’nın üzerine yürürüm”

Bu bir ültimatomdur ve hemen etkisini göstermiştir.

Osmanlı’nın dolayısıyla Kanuni’nin özlemini duymamak ne mümkün?

kalbe erken dökensin,

Bir şiir dünya ilinde

Aşk ile yandım,

Dünya ilinde.

Serap su sandım,

Dünya ilinde.

Havzı anarım,

Kevser ararım,

Suya kanarım,

Dünya ilinde.

Aşkın kandili,

Işıktır dili,

Sevdim Resulü,

Dünya ilinde.

Aşkın kanunu,

Yaktı Mecnunu,

Oku sen onu

Dünya ilinde.

Dilinde Leyla,

Kalbinde Mevla,

Yaşıyor hâlâ

Dünya ilinde.

Yunus’u görsem,

Daha çok sevsem,,

Dertle dertlensem,

Dünya ilinde.

Kalbini dinle,

Doldur sevginle,

Buluş kendinle,

Dünya ilinde.

Aşk zaten sevgi,

Allah’tan vergi,

Yasaktır yergi,

Dünya ilinde,

MEVLÜT MERGEN AMİDİ

Diyarbekir,07.2021

SELAM VE DUA İLE.

Mevlüt Mergen Amidi’den bundan sonra böyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir