“Mülakat değil liyakat, bütün Büro Emekçilerine 3600 ek gösterge”

büro emekçileri diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büro Emekçileri Sendikası Amed Şubesi, işe girişlerde ve görevde yükselmede mülakat sistemi uygulamasının iş barışını bozduğunu ve liyakati ortadan kaldırdığını belirten bir açıklama yaptı.

Büro Emekçileri Sendikası Amed Şubesi, “Mülakat Değil Liyakat Esas Alınsın, Bütün Büro Emekçilerine 3600 Ek Gösterge Verilsin” talebiyle Diyarbakır Vergi Dairesi Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı Büro Emekçileri Sendikası Amed Şubesi Başkanı Suphi İzol okudu.

Açıklamada, 200 bin çalışanın olduğu maliye işkolundaki emekçilerin çalıştıkları kurumlarda iş barışı ve ücret adaleti istediklerine vurgu yapılarak, kariyer ve liyakat ilkelerinin hayata geçmesi talebi dile getirildi.

büro emekçileri suphi izol
Diyarbakır Büro emekçileri açıklama yapıyor

Mülakat uygulaması iş barışını bozuyor

Kamuya girişte ve görevde yükselmede mülakat uygulamasının kaldırılması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Mülakat uygulamalarının iktidardaki partinin kadrolaşmasının etkin bir aracı olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte sendikamız mülakat sınavlarının objektif kriterlere dayanmadığı ve sonrasında itiraz edilme olasılığına karşı altyapı önlemlerinin alınmamasına ilişkin birçok kez dava açmış, hukuki kazanımlarımıza rağmen yönetmelikler değiştirilerek mülakat uygulamasında ısrara devam edilmiştir. Sonuç olarak kamu seçme sınavlarına giren gençlerimizden tutun da görevde yükselme sınavlarına giren çalışma arkadaşlarımızın umutları kırıldığından sonucu baştan belli sınavlara dahi girmemektedirler. Son alarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yapmış olduğu müdür yardımcılığı sınavında yazılı sınavda yüksek puan alanların mülakat sınavı ile elendiklerine bir kez daha tanık olduk. Kamuda kariyer ve liyakat sisteminin çökmesinin nedenlerinden birisi de olan mülakat uygulamaları iş barışını bozarken, verdiğimiz kamu hizmetinin niteliğini de her geçen gün azaltmaktadır.”

‘Sınırlanan şekliyle 3600 ek göstergenin kamuda eşitsizliği derinleştireceği ortada’

Adil bir ek gösterge sistemine vurgu yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Bizler iktidardaki partinin memuru değil kamu emekçisiyiz, ürettiğimiz kamu hizmetinin karşılığında maaş alıyoruz. İnsanca bir yaşam sürdürebileceğimiz maaş kadar çalıştığımız kurumlarda adalet ve eşitliğin hayata geçmesi öncelikli talebimizdir. İki seçim arasına sıkıştırılan ek gösterge talebimizde de durum farklı değil, öncelikle siyasi iktidar tarafından sınırlanan şekliyle 3600 ek göstergenin kamuda eşitsizliği derinleştireceği ortadadır. Emeklilik ek göstergesi olarak da ifade edilen 3600 tartışması kamuda yıllardır kanayan bir yara haline gelen emeklilikte yaşanan gelir kaybının itirafıdır. Tüm kamu emekçilerinin çalışırken elde ettiği gelirlerinin emekliliğe de yansıtılmasının güvence altına alınması esas talebimizdir. Adil bir ek gösterge sistemi pansuman tedavi ile geçiştirilemeyeceği gibi geleceğimizin seçim malzemesi yapılmasına da izin vermeyeceğiz.”

‘Mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz’

Büro emekçilerinin sürdürdüğü mücadeleye değinilen açıklamada, “Mülakatın kaldırılması kariyer ve liyakat ilkesinin hayata geçirilmesi ile adil bir ek gösterge talebi ile yürüttüğümüz mücadele programı dâhilinde muhalefet partilerinin tamamı ile görüşmeler gerçekleştirdik taleplerimizi sunduk. Basın toplantıları yaptık sosyal medya üzerinden taleplerimizi görünür kılmaya çalıştık. Bundan sonra da kararlı yürüyüşümüzü devam ettireceğiz. İktidarda hangi partinin olduğuna bakmaksızın büro emekçilerinin talepleri için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz derinleşerek devam ediyor, 2022 yılı bütçesinin TBMM’de görüşüldüğü bu süreçte Sarayda hazırlanan bütçe emekçilerin ve yoksul halkımızın sorunlarını çözemeyeceği gibi kamu kaynakları sermaye çevrelerine faiz, kamu özel ortaklığı projelerine kaynak olarak aktarılmaya devam ederken bütçeden aslan payı askeri harcamalara ve diyanete ayrılıyor. Döviz fiyatlarındaki artış hız kesmeden devam ederken buna paralel temel mal ve hizmetlerin fiyatları her geçen gün artıyor. Bizlere satış sözleşmesi ve TÜİK’in manipüle ettiği enflasyon rakamları dayatılıyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak Büro Emekçileri Sendikası’nın eşitlik, adalet, demokrasi ve barış mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğine işaret edildi. (Haber Merkezi)

“Mülakat değil liyakat, bütün Büro Emekçilerine 3600 ek gösterge”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir