“OHAL Komisyonu lağvedilsin”

OHAL
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amed Emek Demokrasi Platformu, KHK’lerin yıldönümünde yaptığı açıklamada, 2 yılda 15 ayrı KHK ile 130 bin kişinin ihraç edildiğini açıkladı. Açıklamada OHAL’in kaldırılmasına rağmen göreve devam eden OHAL Komisyonunun lağvedilmesi ve komisyona takılanların görevlerine iadesi istendi.

Açıklamayı Amed Emek ve Demokrasi platformu dönem sözcüsü Mehmet Ceylan okudu.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Koşuyolu İnsan Hakları Anıtı önünde Kanun Hükmünde Kararname KHK’nin 6’ıncı yıldönümünde Amed Emek Demokrasi Platformu öncülüğünde STK ve siyasi partilerin katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

122 bin kişi ihraç durumda

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi ardından AKP iktidarı darbeyle mücadele etmek için Türkiye’nin daha demokratik, laik bir ülke olması yolunda adımlar atmak yerine 20 Temmuz’da OHAL ilan etmiştir. OHAL ’in ilan edildiği tarihten bugüne yılı aşkın bir süre geçmiş ve bu süre içerisinde Türkiye’de tam bir hukuksuzluk ve keyfiyet rejimi hakim olmuştur. 2016-2018 yılları arasında yaşanan OHAL döneminin en kendine özgü tarafı kamuda yaşanan ihraçlardır. Daha önceki OHAL, Sıkıyönetim ve Darbe dönemlerinde görmediğimiz sayıda kamu çalışanı OHAL KHK’larıyla ihraç edilmiştir. 2 yıl boyunca yayınlanan 15 ayrı ihraç KHK’sı ile 130 bine yakın kamu çalışanı ihraç edildi. Bunlardan yaklaşık 7 bin 500’ü, KHK’larla ya da Komisyon Kararıyla işlerine geri döndü. Halen yaklaşık 122 bin kişi ihraç durumda bulunmaktadır. İhraç edilenlerin arasında 4543 KESK üyesi kamu çalışanı var. Çoğunluğu kayyum atanan belediyelerden olmak üzere 2 bine aşkın DİSK üyesi işçi, 3 bin 500 civarı TTB üyesi hekim ve 3700 üzerinde mühendis, mimar ve şehir planlayıcısı ihraç edilmiştir. Bu ihraçlar arasında çeşitli illerde kamu görevlisi olarak çalışan Oda yöneticilerimiz, şube yöneticilerimiz; il, ilçe ve işyeri temsilcilerimiz, akademide görev yapan meslek mensuplarımız ve hayatını darbecilerle ve gericilerle mücadele ederek geçiren çok sayıda üyemiz bulunmaktadır. Herkesin çok iyi bildiği gibi, hukuken somut delillere, yargı kararlarına, mevzuata uygun yürütülen idari soruşturmalara dayanmayan tüm kararlar yasa dışıdır. Bu nedenle KHK ihraçlarının hukukla, adaletle açıklanacak hiçbir yanı yoktur. Kamuda yaşanan ihraçların niteliğine, kararların alınış şekline, ihraç edilenlere ‘savunma hakkı’ bile tanınmamasına bakıldığında OHAL ve KHK’lara gerekçe olarak gösterilen ‘darbecilerle mücadele’ söyleminin gerçeği yansıtmadığı açıktır.”

KHK hukuksuzluğu sürüyor

Keyfi uygulamalarla hukukun ayaklar altına alındığına vurgu yapılan açıklamada, “Bugüne kadar haklarında soruşturma yürütülen ve savcılıklar tarafından takipsizlik kararı verilen, aralarında Kamu Emekçilerinin de bulunduğu, on binlerce eğitim ve bilim emekçisinin görevlerine geri dönmesinin önünde herhangi bir yasal engel yoktur. Bu açık gerçeğe rağmen, arkadaşlarımızın görevlerine başlatılmaması hukuksuzluğun geldiği noktayı göstermektedir. Örneğin ilgili makamlara dilekçe ile başvuran Kamu Emekçileri hakkında, ihraçlara neden olan suçlamalarla ilgili herhangi bir soruşturmanın olmadığı ortaya çıkmasına rağmen gerekli adımlar ısrarla atılmamaktadır. Kamu görevlilerinin, sendikalarının aldığı kararlar doğrultusunda toplu eylem hakkına sahip oldukları; uluslararası sözleşmelerde, insan hakları sözleşmelerinde, Anayasa ve mahkeme kararlarında hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde açıkça tanınmıştır. Bu konuda çok sayıda AİHM, Danıştay ve idari yargı kararı bulunmaktadır. Eğitim ve bilim emekçilerinin iç hukuk ve uluslararası hukukta güvence altına alınan demokratik haklarını kullandıkları için suçlanmaları, ihraç, açığa alma ve sürgün cezaları ile karşı karşıya bırakılmaları tamamen hukuksuzdur” denildi.

OHAL Komisyonu lağvedilsin!

Açıklamada son olarak OHAL’in kaldırılmasına rağmen hala OHAL Komisyonunun devam ettiğine ve işten atmaların yapıldığına işaret edilirken,  OHAL komisyonunun lağvedilmesi ve komisyona takılan herkesin görevlerine iade edilmesini istendi. (Haber Merkezi)

“OHAL Komisyonu lağvedilsin”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir