Okullardaki tadilat neden şimdi?

diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da 2021-2022 eğitim öğretim yılı sancılı başladı. Yıkılan ve tadilata alınan okullardaki öğrencilerin başka okullardaki öğrencilerle birleştirilmesi eğitimde istenmeyen görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

Diyarbakır’da binlerce öğrenci ve yüzlerce öğretmeni mağdur eden tablo pandemi sürecindeki riskleri daha da arttırırken, bazı okullarda ikili öğretime geçilirken bazı okullarda ise ders saatleri 30 dakikaya düşürüldü.

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Başkanı Emine Akşahin, okullardaki tadilatların neden önce değil de dönem başında yapıldığını sorarken, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ise süreçteki belirsizlikten kaynaklı ihale sürecine ancak girebildiklerini söyledi.

Ali Abbas Yılmaz/ Özel Haber

Diyarbakır’da yıkılan ve tadilata alınan okullardaki öğrencilerin başka okullara kaydırılması eğitimde ciddi sıkıntılara yol açtı. Pandemi sürecinin delta varyantı ile yeni bir piki yaşadığı bir dönemde eğitimde yaşanan sorunlar salgındaki riski daha da arttırdı.

Diyarbakır’da yıkılan ve tadilata geçen okullardaki öğrencilerin durumunu ve birleşme yapılan okullardaki öğrenci yoğunluğu ile ilgili yaşanan sorunları Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Başkanı Emine Akşahin ve İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ile konuştuk.

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Başkanı Emine Akşahin, eğitimde bir kriz haline işaret ederken, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ise tadilatın geç başlamasını süreçteki belirsizliğe bağladı.

‘Sınıf mevcudu 50’yi geçen okullar var’

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Başkanı Emine Akşahin, Sendika olarak eğitim öğretimin pandemiye hazırlığında yaşanan sorunlara ve eksikliklere ilişkin bir basın açıklaması da yaptıklarını belirterek, “Biz hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin, personellerin sağlık haklarını hem de öğrencilerin eğitim haklarını gözeten bir değerlendirme yaptık. Açıkçası biz pandemi sürecine hazırlık noktasında somut adımlar beklerken, okulların açılmasıyla karşılaştığımız tablo tersi bir durumu gösterdi.  Diyarbakır’da kent genelinde sorun yaşanmayan okul kalmadı gibi. Onlarca okul başka okullara nakledilmiş. Sayısı binleri bulan öğrenci mevcudu ve yine sayısı yüzleri bulan öğretmen mevcuduyla başka okullara nakil durumu söz konusu. Sınıflar oldukça kalabalık ve bazı okullarda ikili öğretime geçilmiş. Taşınan okulların ders saatlerinde düzenlemeye gidildi ve ders saatleri 40 dakikadan 30 dakikaya çekildi. Okul mevcudunun çok yüksek olduğu okullarda böyle bir uygulamaya gidildi. Çünkü sınıf mevcudu 50’yi geçen okullar var. Bu konuda çözüm için ikili öğretime geçilmesi ve ders saatlerinin düşürülmesi talebimizi Milli Eğitim’e ifade ettik” diye konuştu.

‘Eğitimde bir kriz hali yaşanıyor’

Taşınan okullarla ilgili norm kadrosu sorununun ortaya çıktığına işaret eden Akşahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine birkaç okulda öğretmenlerin norm kadro fazlası sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını öğrendik. Özellikle Celal Güzelses’te. Burada 16 öğretmen arkadaşımız norm kadro fazlası haline geliyor ve başka okullara görevlendirme yapılıyor. Dönem başında öğrencilerin öğretmenlerinden koparılması, öğretmenlerin başka okullara norm kadro fazlası diye gönderilmeleri öğrencilerin de öğretmenlerin de psikolojisini olumsuz etkiliyor. Bu sorunların yaşanmaması için eğitim başlamadan tüm planlamaların, tadilatın vs. yapılması gerekiyordu. Okullar tatilde iken yapılmayan tadilat maalesef okullar açıldığında yapılıyor. Bir buçuk yıldır uzaktan eğitim söz konusuydu ama nedense bu tadilat işleri bu sürede yapılmadı. Pandeminin etkisini daha da hissettirdiği ve okulların açıldığı bir dönemde onarım, tadilat, güçlendirme vs. yapılması doğru değil. Çünkü yaşanan sıkışıklık pandemi riskini daha da arttırıyor. Dönem başında yaşanan sorunlar adeta eğitimde bir kaos yarattı. Şuan Diyarbakır’da eğitimde bir hengame söz konusu. Her şey normal olsa, yani pandemi süreci olmasa bile var olan durum koşulları zorlayan sıradışı bir durum. Şuan eğitimde bir kriz hali yaşanıyor. Buna bir de pandeminin yıkıcı etkisi eklendiğinde elbette ki öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin kaygı ve stres durumlarını ciddi şekilde arttırdı. Eğitimde bir belirsizlik hali söz konusu, kimse ne olacağını bilmiyor. Veli de öğrenci de öğretmen de ne yapacağını şaşırmış. Buna karşın kimseye danışılmadan bürokratik yönetmelerle sorunlar halledilmeye çalışılıyor. Şuan eğitimde bir çözümsüzlük, yürütememe hali söz konusu.”

‘Tadilat neden şimdi?’

Eğitimde yaşanan aksaklıkları ve ortaya çıkan mağduriyetleri ilgili yetkililerle görüştüklerini belirten Akşahin, şunları ifade etti: “Biz dün kendileriyle, Milli Eğitim Müdürü ve yardımcılarıyla görüştük. Kamuoyuna tadilata neden bu tarihte giriştiklerini ve bunun ne zaman biteceğini açıklamak zorundalar. Pandemi koşullarına okulları zamanında hazırlamak yerine neden bu hengamenin oluşmasına izin verdiklerini ve öğrenci, öğretmen ve velilerde oluşan kaygıyı nasıl gidereceklerini açıklamak zorundalar. Eğitimde şuan yaşanan sorunların sorumluları onlar ve biz sadece denetim mekanizmasını işleten bir Sivil Toplum kuruluşuyuz. Biz sadece var olan krizi açıklamaya çalışıyoruz. Sorunları üreten onlar ama bunun mağduriyetini öğrenciler, öğretmenler, veliler çekiyor. Sorumluların kamuoyuna şeffaf ve tatmin edici bir açıklama yapmalarını bekliyoruz. Çünkü şuan var olan sonuç yıkım, mağduriyet ve kaygıdır. Ortak akılla sorulan basit soru şudur: Tadilat neden şimdi? Neden bu kaos yaratıldı?

‘Sorun 1-2 yıl devam edecek değil, 6-7 hafta sonra çözülmüş olacak’

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ise tadilatta olan okullar ve birleştirilen okullardaki sorunların çözümüne dair şöyle konuştu: “Bazı okullarda ikili öğretime geçtik. Bazı okullarda Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri, diğer grupta da Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri olmak üzere öğretim yapıyoruz ama tabii bunlar geçicidir. Bir okulumuzda Hürriyet’te bir hafta inşaat süreci var. Onu hızla tamamlayıp öğrencileri okullarına geçireceğiz. Onun dışındaki okullarda da 6-7 haftalık bir sürecimiz var. Tadilat süreci bir yıllık olan okullar için ders saatini 30 dakikaya indirdik. Eğitim öğretimin güvenli bir ortamda sürdürülmesi için tedbirlerimizi alıyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda velilerimizden anlayış bekliyoruz ve bu durumun geçici olduğunu bilmelerini istiyoruz. Bu sorun 1-2 yıl devam edecek değil, 6-7 hafta sonra çözülmüş olacak. Burada kritik konu şudur: öğrencimizin güvensiz bir binada eğitimi sürdürüyor olması çok büyük risktir.”

‘Okulları 2 hafta sonra açacağız diyorsanız 3 aylık ihaleye nasıl çıkacaksınız?’

Depreme dayanıklı olmayan okullarla ilgili yıkım, güçlendirme ve tadilat sürecinin 6 yıl önce başladığına dikkati çeken Arslan, inşaat sürecinin neden geç başladığına ilişkin şunları söyledi: “Bu süreç 2015 yılından beri devam ediyor. Bunların testleri, projeleri vs. bu tarihten beri devam ediyor. Proje süreci 6 yıldır devam ediyor, proje güncellemeleri var. İhale süreçleri, bütçe vs. derken bu süreç bugüne kadar devam ediyor. Ayrıca biz okulları bir dönem boyunca kapatmadık, 2 haftalığına kapattık. 2 hafta aradan sonra tekrar yüz yüze eğitime devam edeceğiz diye bekliyorduk.   Okulları açtık ve dönem dönem de uzaktan eğitime geçtik. Dolayısıyla 2020 Mart’ından bu yana okulların kapalı olacağını bilseydik şimdiye tüm tadilat işlemlerini bitirmiş olurduk. Ama okullar bir buçuk yıl kapalı olacak diye bir kararımız yok. Bir hafta uzatıldı daha sonra yine uzatıldı vs. yani okulların ne zaman açılacağına dair bir belirsizlik vardı. Şimdi okulları 2 hafta sonra açacağız diyorsanız 3 aylık ihaleye nasıl çıkacaksınız? Bundan sonrası için süreci daha fazla ertelemeyeceğiz ve süreci biran önce sonlandırmak istiyoruz. Öğrencilerimizin güvenli bir ortamda eğitim öğretimlerini sürdürebilmeleri noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Nisan Mayıs’ta üniversite sınavları vardı ve o dönem tadilata başlayamazdık. Tadilat yapsak sınav yapamazdık.”

Bazı okullarda ders saatleri 30 dakikaya indirildi

Tadilat işinin en kısa zamanda bitirilmesi noktasında kararlılık belirten Arslan, şöyle konuştu: “En sorunlu olan 2 okulumuzla (Yahya Kemal ve Vali Ünal Erkan) ilgili şöyle bir tedbir aldık. Yahya Kemal İlkokulu’nda; Pazartesi, Salı ve Çarşamba bir grubu ve diğer 2 gün için ise tabletlerini bakanlığımız temin etti ve uzaktan eğitim yapıyoruz.  Vali Ünal Erkan İlkokulu’nda ise Perşembe, Cuma ve Cumartesi yüz yüze eğitim ve diğer 2 gün ise uzaktan eğitim yapılacak. Onun dışında liselerde de saatle ilgili problem vardı. Oralarda da ders saatlerini 30 dakikaya indirdik. Dün itibariyle de birkaç okul müdürümüzle değerlendirme yapıp onları da ikili eğitim olarak sabahçı öğlenci olarak planlamaları yapıyoruz. Önümüzdeki hafta da bu okullarda uygulama bu şekilde olacak.”

Okullardaki tadilat neden şimdi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir