Sağlıksız sağlık raporları

Süleyman Aydın
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet hastanelerinde verilen raporlarla ilgili zaman zaman haber çıkmaktadır. Sahte çıktı, gözaltına alındı gibisinden haberleri en fazla 3 ay aralıklarla görüyoruz.

Hal böyleyken masaya yatırmak farz oldu. Öncelikle birçok kişi ile görüştüm. Görüştüm derken bizzat rapora ihtiyacı olanlarla görüşme oldu. Anılan kişilerin en çok da kahırlanması kurul ile ilgili randevu alamadıkları ve sistemden almalarının güç olmasıdır.

Buraya kadar normal. Anormal olan sistemden randevu alamayanların iddialarıdır. Para verdikleri zaman hastaneden anında randevu alabiliyorlar. Sisteme yansımayan randevu durumu varken, nasıl oluyor da hastaneden alınabiliyor?

İspatı son derece kolay diyorlar. Aramak suretiyle verilen randevular bellidir. Bunların dışında hastane yönetimince verilmiş olan randevuların referansı kimdir?  O zaman nasıl verilmiş? Kimler vermiş?  Kimler para karşılığında vermiş ortaya çıkacak. Dolayısı ile 182 aranmak suretiyle verilen randevu kontenjanlarından daha fazlası hastane yönetimince veriliyor.

Aynı zamanda şu soruyu da sormak icap ediyor: Madem tüm kontenjanlarınızı sisteme yüklemiyorsanız neden hastaları ve rapora ihtiyacı olanları 182’ye yönlendiriyorsunuz? İkinci soru: Hastane yönetimince verilen randevu kontenjanlarının verilmesine neden ihtiyaç duyuluyor? Üçüncü soru: Kimlere veriliyor?

Bunların dışında yatalak hastaların bile çoğu zaman rapor alamadığı iddia ediliyor. Bir de özellikle rehabilitasyon işletmecilerinin bir şekilde devreye girip randevu alabildiği, randevu dışında muayene sırasında bile öncelik tanındığı konuşuluyor.

Yukarıda da yazdığım gibi, ayrıca simsarların gerçek hasta olup, randevu alamayanlara ve hakkı olmasına rağmen hastanede kendilerine yardımcı olmayışından kaynaklı, hakkını arayamayanlara yol göstermek üzere para kazandıklarını söyleyebilirim.

Bu guruptaki simsarların görevi sadece memur ve personeli ayarlamak suretiyle oluşturduğu bir kazanç kapısı oluşmuştur. Bu sadece hastanelerde değil, tapu sırası almak, trafik işlemlerinde sıra alan simsarlar da var.

Rehabilitasyon merkezlerinde çalışanların, tapu müdürlüğü önünde, trafik müdürlüğünün önünde duranların neden simsarlık yaptığın düşünürsek aklıma şu soru geliyor: Anılan kurumlarda memur var, randevu kayıt sistemi var, neden o halde vatandaş çoluk çocuğunu rızkını simsarlara vermek zorunda kalıyor?

Görüşmek üzere…

Sağlıksız sağlık raporları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir