Sanayi Üretim Endeksi verileri açıklandı

Kümes Hayvancılığı TÜİK
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜŞK), Eylül 2021 Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı Buna göre, sanayi üretimi yıllık yüzde 8,9 artış gösterdi.

TÜİK’in paylaştığı verilere göre, sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2021 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,0 arttı.

sanayi üretim endeksi
Sanayi üretim endeksi yıllık değişim oranları (%), Eylül 2021

Sanayi üretimi aylık yüzde 1,5 azaldı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Eylül ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6  ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,8 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2021 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,8 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,6 arttı. (Haber Merkezi)

Sanayi Üretim Endeksi verileri açıklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir