Sağlık Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi’nden “Rantçı ve talancı gidişata dur diyelim”

Sandık Emekçileri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Emekçileri Sendikası “Diyarbakır Sosyal Hizmetler demokratik hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Kanunu gereği bir idareci eşit mesafede olmalıdır ”dedi.

Sosyal Hizmetler; kadın, çocuk, engelli ve yaşlılar başta olmak üzere desteğe ihtiyaç duyan kesimlere ayrımsız şekilde ücretsiz, eşit, nitelikli, kamusal ve anadilinde hizmet sağlanması gereken bir alandır. Sendikamız ve sendika üyelerimizin esas aldığı sosyal hizmet politikası da tüm demokratik hukuk devletlerinde uygulanan evrensel insan haklarını yücelterek ayrımsız, eşit ve demokratik hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Bundan önce de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve taşra kurumlarına dair birçok defa açıklama ve bilgilendirmeler yapmıştık. İyileşmesi gereken çalışma koşulları ve hizmet politikası maalesef daha fazla mobing, daha fazla angarya iş ve daha fazla bağımlı bir toplum hedefi olarak sürmektedir. Bakanlık bünyesinde halen ek ders karşılığı, Asdep, Sözleşmeli, 4A, 4B ve 4D olmak üzere birçok farklı çalışma şekli ile istihdam modeli uygulanmaktadır. Bu farklı çalışma şekillerinin her birinin özlük hakları da farklı olmakla birlikte idarecilerin keyfi yaklaşımı nedeniyle işinden olma kaygısıyla çalışanlar bulunmaktadır. Dolayısıyla sınırsız bir mobing ve keyfiyet de vardır.  Çalışanların fikri alınmadan, öznel durumları gözetilmeden yer değişikliği yapılarak iş barışını bozan bir hale gelinmiştir. Bulunduğu koltuğu, mevkiyi korumak ya da yeni bir yer elde etmek amacıyla hareket eden bu idareciler, özellikle iş güvencesi olmayan çalışanları odalarına çağırıp sözde yetkili sendikaya üye olmaları ve sendika faaliyetlerine katılmaları için baskı kurmakta, iş yeri temsilcisi gibi hareket etmektedir.

Sandık Emekçileri

‘Ses’in telefon numarasını paylaşmışlardır’

Oysa Emekçiyi toplu sözleşme masasında satan sözde yetkili sendikanın yöneticileri, kendi bireysel çıkar ve rantları dışında asla çalışanın gerçek sorunlarını çözemez! Kendisi aylık 32 bin tl maaş alan ve 1 buçuk milyonluk makam aracına binen sözde yetkili sendikanın yöneticileri, Ağustos ayında hükümetle imzaladıkları satış sözleşmesi sonrasındaki eleştirilere “herşey maddiyat değil biraz da maneviyat” diyecek kadar pervasızlaşmıştır. Kendilerine gelen eleştirileri duymamak için şeytanın dahi aklına gelmeyen bir yöntemle kendi resmi web sayfalarında SES’in telefon numarasını paylaşmışlardır.

Emeğin ve emekçinin tek savunucusu

Bütün emekçiler bilmelidir ki emeğin ve emekçinin tek savunucusu, kurulduğu günden bugüne kadar onurlu bir mücadele yürüten SES’in bağlı olduğu KESK’tir!

Diyarbakır Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğüne bağlı olan bazı kuruluşların sözde yetkili sendikaya üye olan idarecilerinin, kurum demirbaşında kayıtlı/kayıtsız hurda ve malzemeleri sattıkları, zimmete para geçirdikleri iddiaları varken bu idarecilerin hangi çalışanın hakkını savunacağı merak konusudur. Sadece Diyarbakır da Covid nedeniyle 22 Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçisi yaşamını yitirmiş ancak malum sendika kendi üyesi olanlar için bir anma dahi yapmamıştır. Kurum idarecileri ile fotoğraflarda görünen, mobinge ortak olan, emekçinin ezilmesine göz yuman bir pozisyondadırlar. Ayrıca 4688 sayılı Kamu görevlileri ve Sendikaları kanunu gereği bir idareci eşit mesafede olmalıdır. Ancak var olan pratiğe göre bu idareciler, açıkça suç işlemektedir.

Buradan tüm emekçilere çağrımız şudur; Hep birlikte SES’te ve KESK’te Örgütlenelim, bu rantçı ve talancı gidişata dur diyelim!  (Haber Merkezi)

Sağlık Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi’nden “Rantçı ve talancı gidişata dur diyelim”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir