Silvan Ağız ve Diş Hastanesi’ne 1 doktor yeter mi?

silvan ak parti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi AK Parti Tanıtım Medya Birim Başkanı Salih Toy, ilçede yaşanan sorunlara dikkat çekerken, Ağız ve Diş Hastanesi’nde bir tek doktor bulunduğunun ve 80 bin nüfusa yetmediğini söyledi.

Süleyman Aydın/ Özel

Ak Parti Tanıtım Medya Birim Başkanı Salih Toy Silvan ilçesinin bazı problemleri olduğunu belirterek, ilçede yaşanan sorunlara ilişkin Yeniden Günaydın gazetesine konuştu.

silvan ak parti salih toy
Ak Parti Silvan Salih Toy

Eğitim ihalelerinde sorun var!

İlçenin sorunlarına ilişkin Toy, şunları söyledi: “Siyasetçi olmam hasebiyle kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Zira seçim sürecinde vatandaşa hesap veren, muhatap alınan biz siyasetçileriz. Kurum eliyle yapılmayan hizmetleriz hesabını bizler vermek zorundayız. Haliyle problem ve hizmet eksikliklerini dile getirmem gerekmektedir. Öncelikle eğitim sorununu konuşabiliriz. Silvan‘da eğitimle ilgili problemler vardır. Okulların sorunları ile ilgili konuşmak gerekirse satın alınan hizmetler kaleminde ihaleler ilgili durumu masaya yatırabiliriz. Öncelikle eğitimde tümüyle bu ihalelerin kaldırılması ihaleyi yapan merciinin Valilik olması gerekir. Ziyadesi ile şaibenin bulaştığı ihale konusuna el atılmalıdır. Şaibelerden uzaklaşılıp tamamen eğitime odaklanmalıdır. Kati suretle eğitimle ilgili sorunlar çözmelidir. Köy okullarının da taşıma ile ilgili çok büyük sıkıntıları var. Köy okullarında okuyan ve başka köylerden gelen çocukların geliş gidişlerinde yaşanan aksaklıklar gözlerden kaçırılmamalıdır. Okul müdürlerinin taşımalı öğrencilerin vaziyetinin hassasiyetle takip etmesi gerekir.”

‘Diş Hastanesi var ama Diş Doktorumuz yok’

Toy, ilçede yaşanan sağlık sorununa ilişkin ise şöyle konuştu: “Sağlıkla ilgili olan problem ise ilginç ve vahimdir. Bir de Silvan’a tek bir kadın doğum doktoru var. 150 yataklı hastanede personel eksikliği var.  Güneydoğu’da özellikle bizim coğrafyamızda kadın doğum doktoru olmazsa kadınlarımız pek yanaşmıyor. Kadın Doğum Doktorunun olmasına yönelik daha çok istek var ve bir tek bir Kadın Doğum Doktoru randevulu sistem üzerinde çalışıyor Silvanlılar ya Diyarbakır’a geliyor ya da Batman’a gidip tedavi oluyor. Buda halkımız için ekstra bir masraf ve sıkıntı oluyor. İnsanlarımızın işi gücü var sağlıktaki ikinci problemimiz ise Ağız ve Diş Hastanesi var ama Diş Doktorumuz yok. Hastanemizde dokuz tane diş ünitemiz var ama sadece bir doktorumuz var 80.000 nüfusluk bir ilçede eski bir hastanemiz var. İhtiyaca cevap vermeyen bir durumdadır. Yıktırılıp yerine okul yaptırılabilir veya herhangi bir kamu kurumu olabilir. Keza Dicle Üniversitesi’ne bağlı bir meslek lisesi ya da Yurt olabilirse Silvan’a da katkısı olabilir.”

silvan ak parti salih toy
Ak Parti tanıtım ve medya başkanı Salih Toy

‘Silvan’daki intiharlar araştırılmalı’

Silvan‘da oluşan sorunların usulsüzlükten kaynaklandığına vurgu yapan Toy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Silvan‘da intihar vakaları da ayrıca çok vahim bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve il müdürlüğü burayı adeta abluka altına almalıdırlar. Bu insanlar niye intihar etti neden intihar etti, bunların araştırılması gerekir. İntiharların nedenleri araştırılmalı bir yıl içerisinde 30 kişi intihar etti, Bazı vakalar ailenin baskıcı yapısından dolayı da olabiliyor.”

‘Silvan Barajı projesinin kentimize ve ilçemize çok büyük getirisi konusu olacak’

Toy, Silvan Barajı Projesine de şu sözlerle değindi: “Güneydoğu,  özelde Diyarbakır ve Silvan’da gururla bahsedeceğimiz Silvan Barajı projesinin kentimize ve ilçemize çok büyük getirisi konusu olacak. Bitme aşamasında ve biterse biterse yaklaşık 300.000 kişi oradan faydalanacak. Keza bölgenin arazileri de bundan faydalanacak, tarım alanında çok müthiş bir kalkınma olacaktır. Büyük proje için Sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun. Bu proje ile daha önce Yeşil Silvan diyorduk ya;  şimdi tam da tanıma uygun olarak, suyun bol olduğu bir Silvan.”

‘DİSKİ Genel Müdürü eliyle ilçemizin sudan kaynaklı rahatı ve huzuru kaçırılmak istenmekte’

Silvan’daki su sorunuyla ilişkili de Toy, şunları ifade etti: “ Yeşil Silvan dediğimiz ilçemiz daha önce suyundan ötürü anılan ismi almıştı. Diski Genel Müdürlüğü’ne atanan Silvanlı hemşehrilerinin adeta suyunu kuruttu. DSİ Bölge Müdürlüğü’nden gelen Genel Müdür kuyularımızdan aldığımız ve bahçelerimizi suladığımız çeşmelere de öyle bir rayiç getirdi ki bizi suya muhtaç etti. Neredeyse içecek su bulamıyoruz. Herkesin bir bahçesinin olduğu ilçemizde öyle çok fazla su faturası gönderiyor ve ödeyemeyenlerin suyunu vicdansızca kesiyor ki, dediğim gibi suya hasret kaldık.  Bizim kendi kuyularımızda aldığımız ve bahçelerimiz için kullandığımız ve bizim öz suyumuza getirdiği büyük bedel ve kesintiler konusunda Silvanlılar perişan durumdadır. Çok fazla tepkiden ötürü muhtarları mevcut durumuna razı etmek üzere yaptığı toplantıyı kendisine tepki göstererek terk ettiler. Silvan Yeşil Silvan olarak adlandırılmaktadır. Bir çok alim ve siyasetçinin yetiştiği yerdir. Malabadi Köprüsü ve birçok tarihi yönü de varken bir de son zamanlarda özellikle DİSKİ Genel Müdürü eliyle yeşil ilçemizin sudan kaynaklı rahatı ve huzuru kaçırılmak istenmektedir.”

Silvan Ağız ve Diş Hastanesi’ne 1 doktor yeter mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir