Silvan Barajı 300 bin kişiye iş imkânı sağlayacak

Silvan Barajı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük 2. sulama projesi olan Silvan Barajı gövde dolgusu tamamlandı.

Sulama tesislerinin tamamen bitirilip hayata geçirilmesi ile 300 bin kişiye iş imkânı,  sağlanacak. Diyarbakır’ın çılgın projesi olarak bilinen ‘Silvan Barajı’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Silvan Barajı’nda çalışmaların hızla devam ettiğini açıklayan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Güneydoğu Anadolu Projesi’nin Atatürk Barajı’ndan sonra en büyük 2. sulama projesi olan Silvan Projesi’nin en büyük ve en önemli bileşeni olan Silvan Barajı ile 2 milyon 350 bin dekar arazinin sulanması sağlanacaktır.’ Dedi.

diyarbakır

Genel Müdür Yıldız,  175,50 metre yüksekliğindeki ve 8,7 milyon m³ hacimli gövdesi ile ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde olan Silvan Barajı’nda sulama ve enerji üretimi 4 aşamalı olarak planlanmış olup, her aşamada Silvan Barajı rezervuarından sulamaya verilen su miktarı artarken Silvan Hidroelektrik Santralinde üretilen elektrik enerjisinin de azalacağını belirtti.  Yıldız, ‘ Böylece zaman içerisinde enerji üretimi 681 milyon kilovat saatten 88,41 milyon kilovat saate inerken sulamaya verilen su ise her aşamada artarak 1,791 milyar m3’e çıkacaktır.’ dedi.

‘Silvan barajı, yılda 2,11 milyar TL ekonomiye katkı sağlayacak’

Yıldız, “Toplam gövde dolgu  miktarı 8,7 milyon m3 olan barajda, gövde dolgusu tamamlanmış olup, ön yüz betonu imalatları devam etmektedir. Barajda ayrıca, enerji tünelinde, santral binasında, dolusavak boşaltım kanalında ve enjeksiyon imalatlarında çalışmalar aralıksız sürdürülmektedir. 2022 yılı sonunda baraj inşaatının tamamlanması hedeflenmektedir. Silvan Projesi kapsamında yer alan Silvan Barajı, Ara Depolamaları ile sulama tesislerinin tamamen bitirilip hayata geçirilmesi ile yaklaşık 300 bin kişiye iş imkânı, yılda 2,11 Milyar TL ekonomiye katkı sağlanacaktır.” Dedi. (Haber Merkezi)

Silvan Barajı 300 bin kişiye iş imkânı sağlayacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir