Siyasi maçlar ve goool

Mevlüt Mergen Yazar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şimdilerde en çok konuşulandır “siyasi cinayetler”

“Bir deli kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış”   misali herkes o taşı çıkarmaya uğraşıyor, polis ve ilgili tüm güvenlik kuruluşu bu uğraşın içinde.

 Umarız boşa çıkar bu iddia, çünkü geçmişte çok gördük siyasi cinayetleri ve hep üzülerek sarsıldık.

“Misalde hata olmaz” denir ya, biz bugünkü siyasilerin tutumlarını konuşmalarını bir futbol maçı gibi görüyoruz.

İki takım var, birisi Cumhur diğeri Millet ittifakları bunlar şimdilik kendi aralarında antrenman yapıyorlar, taktik belirliyorlar çünkü 2023 Haziranında hakem yani millet kararını verecek kim galip, kim yenik belirleyecek.

Cumhur tek grupla yapıyor antrenmanlarını,  millet ise çok daha kalabalık oyuncu ile antrenmanlarını aksatmadan yapıyor.

Her iki ekibin amacı aynı “galibiyet” ancak hakem yani seçmen, yani halk kanaat notunu içinde saklı tutuyor, bir gün 2023 Haziranında halk yani seyirci takımlardan biri için “goool” diye bağıracak.

O gün uzakta değil, ufukta görünüyor.

siyasi makale mevlüt mergen
Mevlüt Mergen

Afganistan’da neler oluyor?

Geçtiğimiz günlerde hepsi bakan vekili olan bir hükümet temsilcileri Ankara’ya geldiler, çeşitli temaslar yaptılar ve insani yardım istediler, hakları da yok değil.

1950’li yıllarda Yahudiler Filistin’de devlet olmak için toplanırken dünyanın birçok yerinde yaşayan Yahudiler “bir tabak yemeğimiz olmasın” sloganı ile yardım elini uzattılar. Onları Amerika ve başka devletler de yardım ederek desteklediler, Afganistan ise İslam’ı esas alarak yeniden şekillendi, yardıma ihtiyaçları var ve bu yardım onlardan esirgenmemelidir. Biz toplum olarak kahir ekseriyeti Müslüman olan bir milletiz, yardım severiz, üstelik bu insanlar bizim din kardeşlerimizdir. Şimdiye kadar ülke çapında yardım kampanyaları başlatılmalıydı, beklentimiz bu yöndedir.

Camilere bombalı saldırılar

İki kez yapıldı bu bombalı saldırılar ve yüzlerce insan öldü bu saldırılarda, Cuma günlerinin seçilmesi ve Şiilere ait camiler olması kaygı vericidir. Her iki saldırıyı da DEAŞ üstlendi, acaba ne amaçlanıyor bu saldırılarla? Başta ABD olmak üzere diğer batılı ülkeler Afganistan’ın yeni yönetim şeklinden memnun değiller. Bu ülkede bir iç savaşın patlak vermesi en çok onları sevindirecektir. İç savaşı zayıf bir ihtimal olarak görüyoruz ancak, göz ardı edilmemelidir diye de düşünüyoruz.

Gönül bahçesinden bir şiir:

ALLAH BİR ALLAH

Rahmeti engin

Allah bir Allah.

Sınırsız zengin,

Allah bir Allah.

Rabbi Rahimdir,

Hem de kerimdir,

Kalb sahibimdir,

Allah bir Allah.

Mümini sever,

Kur’anda över,

Sahibi Kevser

Allah bir Allah.

İki üç deme,

Küfürde ölme,

Sonra üzülme,

Allah bir Allah.

Bin bir adı var,

Kalpte yadı var,

Çok muradı var,

Allah bir Allah.

Cennetleri var,

Sönmez nar’ı var,

Sakınsın kullar,

Allah bir Allah.

Allahü ekber,

Onun yer gökler,

Şahit felekler,

Allah bir Allah.

Ortağı yoktur,

Keremi çoktur,

Yad’ı bolluktur.

Allah bir Allah.

Mergen inanır,

Aşkla donanır,

Bir O’nu tanır

Allah bir Allah!..

MEVLÜT MERGEN AMİDİ

14.10.2021 Diyarbekir

Nasıl soyuluyoruz?

Yabancı paralar altın ve diğer madenler nedense paramızın dışında hiç değer kaybetmiyor. Bunların yanı sıra önlenemeyen fahiş fiyatlar ülke ekonomisini çökertirken aslında dar gelirlileri çökertiyor.

Marketlerdeki gram oyunları da ayrı bir soygunculuk.

Pahalılık yani fahiş fiyatlar başını almış gidiyor.

 Yerinde sayanlar ise asgari ücretli, emekli, memur ve diğer maaşlı kesimin aylıklarıdır.

Gün be gün 24 Haziran 2023’e yani seçimlere yaklaşıyoruz, acilen tedbir alınması gerekli yoksaaaa?

Ötesini söylemeye gerek var mı?

Biz böylesi durumlarla hep karşılaştığımız için acilen tedbir alınmalı diyoruz,  enflasyon  “tek” haneye düşer mi?

Belki elli yıl, belki bir asır sonra enflasyon canavarı ruhunu teslim eder diye de ümitleniyoruz.

O zamanlarda yaşayanlar ihtimaldir “bir zamanlar enflasyon varmış” masalını anlatabilirler.

Karamsarlık oluşturmuyoruz, tablo zaten karanlık.

O sadece İslam peygamberi mi?

Mevlid Kandili’nin kutlandığı gecenin ertesi gününde TRT Haber, haberi şöyle verdi: İslam Peygamberi Hazret-i Muhammed (s.a.v.) şeklinde cümlelerle kullanması kendisini İslam’dan uzak tutması ve sanki zorla konuşturuluyor şeklinde algılandı. Dinlemedim ve üzüldüm. Neden denirse?

Kuran-ı Kerimde: “Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik” ayeti (Enbiya suresi ayeti 107) varken onu sadece belli bir çerçevede anmak yanlışın da yanlışıdır. Kaldı ki İslamiyet bütün Peygamberlerin dinidir “Şura suresi ayet 13” Her ne kadar “Muhammed Hamidullah”  kitabını, İslam Peygamberi diye adlandırmış ve bu yanlışa imzasını atmış, ise de ilim ehli arasında hüsn-ü kabul görmemiştir.

Hatırlatmak için biz bu kadarı ile yetinelim istedik. O bütün kâinata gönderilmiş ahir zaman Peygamberidir ve kendinden önceki bütün Peygamberlerin en sonuncusudur, dolayısıyla bütün Peygamberlerin devirleri son bulmuştur. Dolayısıyla O bütün insanlığın tek peygamberidir, O’na tabi olmaktan, O’nu tanımaktan öte yol yoktur. TRT’deki bilmezlik bizi böyle yazmaya sevk etti.

Ağlama evi ve terapi

İspanya’da ağlama evi terapi amacıyla oluşturulmuş, psikolojik bir tedavi şekli olarak düşünülmüş. Yahudilerin de ağlama duvarı var, ağlamak sebepsiz olmamalı. Sevgili Peygamberimiz Hz, Muhammed (s.a.v.) ,’’ağlamayan gözün şerrinden Allah’a sığınırım” der. Çünkü insan işlediği günahları ve bu hayatın ötesindeki ebedi hayatı düşünerek ağlamalıdır.

Tek parti iktidarı olmayacak mı?

Olmayacak gibi görünüyor çünkü ittifaklar bunu engelliyor. Her ne kadar baz siyasiler tek başına iktidara geleceklerini söyleseler de işin uzmanları bunun mümkün olmayacağını söylüyorlar. Ak Parti, Cumhur ittifakındaki tek ortağına daha doğrusu MHP’ye güveniyor tek başına iktidara gelebilmesi için. CHP ise dostlarımız diyerek Millet ittifakına yani, diğer partilere bel bağlamış durumda. Her iki durumda da siyasi istikrar sağlanamayacak demektir, milletin ise istikrara ihtiyacı var. Siyasete veda eden Alman politikacı “Merkel giderayak koalisyonu savundu, hem de koalisyonlardan gına gelmiş Türkiye örnek iken. Yeni bir döneme hazırlıklı olmalıyız, tek parti iktidarı değil, çoklu tek ittifaklı günler bizi bekliyor.

Selam ve dua ile

Mevlüt Mergen Amidi’den

Bundan sonra böyle!..

Siyasi maçlar ve goool

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir