SOSYAL MEDYA AHLAKI

ibrahim evirgen
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sosyal medya hayatımıza girmesi engellemez boyuta ulaştı. İnsanlar gerçek hayatta somut şekilde takdir edilme duyguları tam olarak karşılanmadığında bunu sosyal medya ortamında aramaya başladılar. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar. Eşleriyle çocuklarıyla çektikleri  resimleri paylaşarak ailemle ne kadar mutluyuz yazıları yazarak mutluluğunu kanıtlama derdine düşerken eşiyle sorun yaşayan evladı olmayan insanları unuttular.

Sosyal medya icad oldu nezaket kuralları  unutuldu. Bir zamanlar kişi seyahatten döndüğünde “yediğin içtiğin senin olsun, gezip gördüklerini anlat” denilir, yenilen ve içilenlerin anlatılması edep dışı görülürdü. Yenilen güzel bir şeyden bahsedilirken “ af edersiniz” diye söze başlanırdı. Şimdi ise yediği yemek ve tatlıları sosyal paylaşım sitelerinde herkese açık ve bir şekilde paylaşılıyor. Bizim kültürümüze ait bazı değerleri maalesef unutmaya başladık. Yediğini içtiğini gizleme, karşındakinin can çeker tarzında çok ince düşünceler vardı.

En kötüsü de çocukların mahremiyeti kalmadı doğar doğmaz atılan resimlerle mevlütünden sünnetine kadar paylaşılır olduk. Evlat sahibi olamayan ağlayan bayanlar baktıkça iç çekti. Belki isyana belki hüzne düştü. Ben anne olamadım diye ağlayıp hüzne kapıldı. Çocuğa sorulmadan paylaşılan resimler. Ama aile için hiç önemli değil kimisi evladı üzerinden para kazandığı için resimlerini paylaşmak zorunlu hissederken kimisi de evladıyla beğeni hayranlık toplama ve mutlu olduğunu kanıtlama derdine düştü.   

Ego tatmin etme kendini kanıtlama ve hayranlık toplama düşüncelerinize son verin. Herşeyinizi kendi dünyanızda yaşayın ve sanal bağımlılıktan kurtulun

SOSYAL MEDYA AHLAKI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir